OPC – co to jest i dlaczego jest cenne dla zdrowia?
Pod tajemniczo brzmiącym skrótem OPC kryje się ekstrakt z pestek winogron. Skrót pochodzi z języka angielskiego od oligomeric proanthocyanidin, co oznacza oligomeryczne procyjanidyny. Są to bardzo skuteczne antyoksydanty, zwane też przeciwutleniaczami. OPC ma w skali ORAC, która jest specjalną miarą przedstawiającą poziom przeciwutleniaczy w produktach spożywczych, aż 20 tysięcy jednostek!Warto też dodać, że oligomeryczne procyjanidyny można znaleźć w różnych źródłach naturalnych, ale jednym z najbogatszych są właśnie pestki winogron.
Dowiedz się też, co to są nukleotydy dietetyczne, jak wpływają na zdrowie i dlaczego warto je suplementować.
Antyoksydacyjna moc OPC
Głównym zadaniem OPC jako antyoksydantów jest neutralizacja wolnych rodników. Wolne rodniki to niestabilne cząsteczki, które mogą uszkadzać komórki i tkanki organizmu, prowadząc do procesów starzenia się oraz rozwoju różnych chorób, w tym chorób serca i nowotworów. W dużym uproszczeniu powiedzieć można, że OPC łapią i stabilizują te wolne rodniki, co zapobiega dalszemu uszkodzeniu komórek.To istotne, ponieważ przewlekłe uszkodzenie komórek przez wolne rodniki jest związane z wieloma chorobami, w tym chorobami serca, nowotworami i procesem starzenia się organizmu. Dzięki zdolności do neutralizowania wolnych rodników OPC wspierają zdrowie i pomagają w zapobieganiu wielu schorzeniom.
Wpływ OPC na zdrowie
Ekstrakt z pestek winogron, a dokładniej OPC jest traktowane jak lek na problemy wywoływane nadmiarem wolnych rodników. Oznacza to, że zapobiega starzeniu się komórek, rozwojowi stanów zapalnych, a także nowotworom. Stosując OPC, można zmniejszyć szansę rozwoju chorób neurodegeneracyjnych, w tym m.in. choroby Alzheimera.Oprócz tego OPC:
- wspiera układ krążenia,
- opóźnia procesy starzenia się skóry,
- przyspiesza gojenie ran,
- chroni przed infekcjami wirusowymi i bakteryjnymi,
- wspiera zdrowie oczu,
- wspomaga leczenie przewlekłych stanów zapalnych,
- wpływa na poprawę funkcji poznawczych,
- wspiera zdrowie mózgu.
Jak wprowadzić OPC do diety?
Z uwagi na to, że jednym z najcenniejszych źródeł OPC są pestki winogron, warto wprowadzić je do swojej diety. Można je oczywiście spożywać na surowo, ale też w formie suplementów diety. Suplementację OPC należy rozważyć zwłaszcza wtedy, gdy trudno jest dostarczyć odpowiednią ilość OPC z codziennej diety lub gdy istnieje konkretne zapotrzebowanie na większą ilość tych związków.Przykładami sytuacji, w których suplementacja OPC może być rozważana, to np. konieczność wspomagania pracy serca przy wysokim poziomie złego cholesterolu (LDL) lub problemach z ciśnieniem krwi, problemy ze skórą takie jak trądzik, przebarwienia czy długie gojenie się ran. Suplementacja OPC jest też zalecana osobom narażonym na wysoki poziom stresu oksydacyjnego.
Zastosowanie OPC
Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych zastosowań OPC w różnych dziedzinach:
- kosmetologia i pielęgnacja skóry – OPC są często dodawane do kosmetyków takich jak kremy i serum ze względu na swoje właściwości antyoksydacyjne. Pomagają w zwalczaniu wolnych rodników, dlatego pośrednio wspomagają zdrowie skóry oraz zapobiegają jej starzeniu.
- zdrowy układ sercowo-naczyniowy – OPC mogą wspomagać zdrowie układu sercowo-naczyniowego poprzez obniżanie poziomu złego cholesterolu (LDL), regulację ciśnienia krwi i wzmacnianie elastyczności naczyń krwionośnych.
- profilaktyka przeciwnowotworowa – choć badania nadal trwają, to pierwsze wnioski są takie, że OPC wykazują potencjał w zapobieganiu rozwojowi niektórych typów nowotworów poprzez zwalczanie wolnych rodników i wspieranie zdrowia komórek.