Budowa boisk sportowych – jak wygląda proces?

Opublikowano:
Autor:

Budowa boisk sportowych – jak wygląda proces? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Na budowę własnego boiska sportowego oraz innego rodzaju obiektów sportowych o różnorakim przeznaczeniu decyduje się w ostatnich latach coraz to większa liczba podmiotów. Zaobserwować można wzmożoną aktywność na rynku inwestycji sportowych zarówno ze strony komercyjnych podmiotów, klubów i stowarzyszeń sportowych, jak również podmiotów publicznych i gminnych, pragnących zaoferować komfortowe warunki do rozwoju i doskonalenia kultury fizycznej.

Rosnące zainteresowanie tego rodzaju inwestycjami spowodowało także popularyzację oraz rozwój surowców, materiałów oraz procesów produkcyjnych wykorzystywanych do przygotowywania nawierzchni boisk, bieżni oraz placów zabaw. Wszechobecny niegdyś asfalt oraz płyty betonowe, z których wykonywane były nawierzchnie boisk szkolnych, placów zabaw oraz osiedlowych boisk zaczęły być zastępowane bardziej nowoczesnymi materiałami, które gwarantują nie tylko znacznie większy komfort ich użytkowania, ale także większą wytrzymałość oraz zwiększone bezpieczeństwo osób z nich korzystających. Budową boisk sportowych zaczęło zajmować się wiele podmiotów, których oferta jest na tyle szeroka, że każdy inwestor znajdzie odpowiadający jego potrzebom produkt.

Wybór odpowiedniej nawierzchni sportowej – czym się kierować?

Główny problem, z jakim boryka się większość inwestorów już na etapie zamierzeń inwestycyjnych oraz prac projektowych, dotyczy doboru optymalnej z uwagi na przeznaczenie i wykorzystanie nawierzchni boiska sportowego. Poza podstawowym wyborem pomiędzy nawierzchniami poliuretanowymi (tartanowymi) a sztuczną trawą (trawą syntetyczną), inwestorzy dokonywać muszą wyboru między poszczególnymi produktami należącymi do tych samych grup surowców. Bardzo często różnią się one jedynie w niewielkim stopniu – głównie parametrami fizycznymi, dokładnym oznaczeniem wykorzystywanego surowca itp., które to czynniki predysponować mogą określony rodzaj nawierzchni do zastosowania jej w określonym rodzaju aktywności sportowej. W większości przypadków dobór nawierzchni powinno się skonsultować z podmiotami funkcjonującymi na rynku inwestycji sportowych – po to, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek już w fazie wykonawstwa obiektu lub jego użytkowania. Warto bowiem pamiętać, że odpowiedni dobór nawierzchni pozwoli na dłużej zachować jej walory użytkowe oraz zdatność do eksploatacji.

Budowa boisk sportowych – co dalej?

Nawet najlepiej wyposażone boisko sportowe, przy budowie którego wykorzystano najlepszy z dostępnych rodzajów nawierzchni nie będzie długo spełniać swoich funkcji jeżeli zostanie poddane nadmiernej eksploatacji lub pominięte zostaną wymagane czynności konserwujące. Należy bowiem mieć pełną świadomość tego, że nawierzchnie poliuretanowe i sztuczna trawa – jak każde inne – wymagają wykonywania systematycznych prac serwisowych, które pozwalają na dłużej zachować ich użyteczność. Dotyczą one czyszczenia powierzchni, uzupełniania i naprawy powstających uszkodzeń i ubytków, a także wypełniania powierzchni zanikającym granulatem.

więcej na temat budowy boisk na stronie: https://www.alpinkasport.pl/

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE