Cebulki tulipanów - jak i kiedy posadzić je jesienią?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Cebulki tulipanów - jak i kiedy posadzić je jesienią? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Tulipany to popularne kwiaty, które obok krokusów, są drugim symbolem nadchodzącej wiosny. Wiele osób chętnie sadzi je w ogrodach na przydomowych rabatach. Optymalny czas, aby włożyć cebulkę tulipana do ziemi to jesień. Sprawdź, jak to zrobić i na jaki gatunek warto postawić.

Jakie gatunki tulipanów wybrać?

Jedną z najpopularniejszych odmian tych kwiatów są tulipany botaniczne, czyli takie, które powstały same i nie zostały w żaden sposób zmodyfikowane przez człowieka. Zazwyczaj są one mniejsze od tradycyjnych. 

Jeśli natomiast szukasz dużych kwiatów, możesz postawić na tulipany gigantyczne. Jak sama nazwa wskazuje, ich główki osiągają stosunkowo pokaźne rozmiary. 

Ciekawą odmianą są także tulipany lodowe, które charakteryzują się wybarwieniem imitującym gałki lodów. 

Jakie kwiaty warto jeszcze rozważyć? Miłośnicy ciekawie wyglądających rabat mogą sięgnąć po tulipany strzępiaste z płatkami imitującymi frędzle lub tulipany pełne z kielichami przypominającymi piwonie.

Te i inne gatunki w postaci dobrej jakości cebulek tulipanów kupić można w sklepie firmy BENEX pod adresem https://cebule-kwiatowe.pl/tulipan/,   

Kiedy sadzimy tulipany jesienią?

Większość roślin cebulowych sadzi się jesienią i z tulipanami również jest tak samo. Kiedy jednak dokładnie to zrobić? Najlepsza pora na włożenie cebulek do ziemi nadchodzi w okolicach września i października. 

Jeśli posadzisz je na ok. 6-7 tygodni przed pierwszymi przymrozkami, wówczas będą miały okazję się ukorzenić, dzięki czemu przetrwają mroźne miesiące. Optymalna temperatura podłoża powinna wówczas wynosić ok. 16°C. 

Warto także wiedzieć, że okres chłodu jest niezbędny, aby zainicjować kwitnienie, dlatego nie należy sadzić tulipanów ani zbyt wcześnie, np. latem, ani zbyt późno, np. wiosną.

Optymalne stanowisko dla tulipanów

Choć większość roślin cebulowych będzie doskonale sobie radzić w półcieniu, to niestety nie tulipany. Jeśli chcesz się cieszyć pięknymi kielichami na swoich rabatach, koniecznie znajdź dla tych kwiatów słoneczne miejsce. 

Aby właściwie się rozwijać, a następnie kwitnąć, tulipany potrzebują ciepła. Ponadto warto zapewnić im przepuszczalną glebę, która nie zatrzymuje wilgoci. Unikaj także sadzenia cebulek w miejscach, w których zbiera się woda po opadach deszczu. W takich warunkach tulipany z pewnością nie wyrosną, ponieważ z dużym prawdopodobieństwem zaczną gnić.

Z czym sadzić cebulki tulipanów?

Tulipany doskonale prezentują się na rabatach razem z innymi roślinami cebulowymi. Przykładowo możesz je posadzić tuż obok krokusów, które również są jednymi z najbardziej wyrazistych symboli wiosny. 

Oprócz tego w ogrodzie mogą się także znaleźć żonkile, narcyzy i hiacynty, ponieważ kwitną one w tym samym czasie. Decydując się na kwiaty różnych gatunków, warto zadbać o spójność kolorystyczną. Możesz urządzić rabatę w monochromatycznych barwach lub na zasadzie kontrastu (należy jednak pamiętać, aby nie zestawiać ze sobą więcej niż trzech kolorów, ponieważ może to wywołać wrażenie chaosu). 

Z samymi tulipanami świetnie również komponują się wiecznie zielone rośliny, np. bukszpan.

Jak umiejętnie sadzić cebulki tulipanów?

Sadzenie tulipanów jest bardzo proste. Jeśli tylko wybierzesz odpowiednie miejsce według powyższych wskazówek, cebulki z dużym prawdopodobieństwem wydadzą plon. 

Sadzenie tulipanów zacznij od wytyczenia miejsc na dołki. Powinny one znajdować się od siebie w odległości ok. 10 cm. Następnie wykop otwór o głębokości wynoszącej 2-3 długości cebulki. W praktyce jest to zazwyczaj ok. 6-8 cm. Do środka włóż cebulkę, a następnie zasyp ziemią, którą uprzednio wykopałeś/aś. Całość obficie podlej wodą. 

W trakcie sadzenia możesz także zastosować odżywkę, z której roślina będzie pobierała składniki odżywcze.

Jak pielęgnować tulipany jesienią?

Podobnie jak i sadzenie, pielęgnacja tulipanów nie jest skomplikowana. Zanim nadejdą pierwsze mrozy, warto zabezpieczyć cebulki. W tym celu przykrywa się rabaty ściółką, słomą lub gałązkami drzew iglastych. To sprawia, że rośliny nie zamarzną podczas dużych mrozów, a także za bardzo nie wyschną. 

Taka praktyka ma jeszcze jeden cel — dzięki niej rabaty nie zostaną zanieczyszczone przez chwasty. Kiedy nadejdzie wiosna i temperatura powietrza podniesie się, słomę lub gałęzie należy usunąć. 

Ponadto tulipany nie wymagają dodatkowej pielęgnacji jesienią. Wiosną tuż przed i po kwitnięciu można zasilić rośliny nawozem. Należy także wówczas pamiętać o regularnym, ale niezbyt obfitym podlewaniu.

Tulipany, jako niezbyt wymagające, ale piękne kwiaty, często goszczą na polskich rabatach. Są jednym z symboli wiosny, który, choć szybko przekwita, niesamowicie cieszy wzrok. Warto więc rozważyć zakup cebulek do swojego ogrodu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy