Centralne smarowanie - Czym jest i jak do tego podejść?

Opublikowano:
Autor:

Centralne smarowanie - Czym jest i jak do tego podejść? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle W zależności od tego z jakim rodzajem systemu centralnego smarowania mamy do czynienia, układy te stosujemy najczęściej w maszynach przemysłu samochodowego, ale również w agrykulturze czy przemyśle budowniczym.

Przemysł niemalże od zawsze bazował na jak najwydajniejszym korzystaniu z różnej maści maszyn. Nic więc dziwnego, że w celu poprawienia osiągów oraz zapewnienia jak najdłuższej bezawaryjnej pracy, producenci coraz bardziej rozwijali technologię odpowiedzialną za właściwe smarowanie najważniejszych mechanizmów.

W ten sposób powstał system centralnego smarowania. Od wielu lat wykorzystuje się go w niemalże każdej maszynie, która poprzez wysoką intensywność pracy wytwarza bardzo dużo tarcia. To, jak wiemy, odpowiedzialne jest nie tylko za zwolnienie pracy i obniżenie wydajności, ale również za uszkodzenia, co w większej perspektywie może doprowadzić do obniżenia zysków.

Czym jest centralne smarowanie?

Jak sama nazwa wskazuje, jest to system smarowania, który ma za zadanie doprowadzić do każdego mechanizmu odpowiednią ilość smaru, aby zapobiec zbyt szybkiemu zużyciu czy nawet uszkodzeniu maszyny. Ten typ smarowania stosowany jest niemalże w każdym urządzeniu. Dobrze zaprojektowane układy smarowania centralnego odpowiedzialne są za wyeliminowanie tarcia, co przekłada się na poprawę wydajności urządzenia i wydłużenie okres bezawaryjności.

W jakich urządzeniach najczęściej znajduje zastosowanie?

W zależności od tego z jakim rodzajem systemu centralnego smarowania mamy do czynienia, układy te stosujemy najczęściej w maszynach przemysłu samochodowego, ale również w agrykulturze czy przemyśle budowniczym.

Dodatkowo warto zauważyć, że w prawie każdym urządzeniu, w którym niezbędne jest odpowiednie smarowanie w konkretnych odstępach czasu, znajdziemy centralne smarowanie - części można znaleźć na www.agropomoc.pl. Wliczamy do tego linie produkcyjne, maszyny rolnicze, samochody osobowe i użytkowe, pojazdy budowlane i ciężarowe oraz turbiny wiatrowe.

Wszystko, co należy wiedzieć o centralnym smarowaniu

Istnieje wiele różnych rodzajów centralnego smarowania. Najpopularniejszymi są układy smarne jednoliniowe, które znajdziemy w obrabiarkach czy innych urządzeniach z przemysłu drzewnego, tekstylnego czy drukarskiego. Ten typ centralnego smarowania jest bardzo prosty w budowie i najczęściej stosowany w przypadku urządzeń, które nie wymagają dużej ilości płynów smarujących dobrej jakości.

Oprócz tego, wyróżniamy również progresywne układy smarowania, które często wykorzystywane są w bardziej zaawansowanych maszynach. System ten jest idealny, szczególnie jeśli przyjdzie nam obsługiwać urządzenie z bardzo dużą liczbą punktów smarnych. Warto również pamiętać, że ten rodzaj centralnego smarowania cechuje się niskim kosztem utrzymania i stosunkowo łatwą kontrolą całego układu.

Kolejny system, o jakim należy również pamiętać, to układ natryskowy. Ten natomiast najczęściej spotykamy w przypadku smarowania układów otwartych. Co ciekawe, ilość płynów smarujących regulowana jest poprzez ustawienie częstotliwości natrysku. Układ natryskowy wykorzystuje sprężone powietrze.

Ostatnim centralnym układem smarowania jest układ impulsywny. Ten stosujemy zazwyczaj w przypadku łańcuchów wolnoobrotowych oraz w przypadku mechanizmów, które wymagają precyzyjnego dozowania płynów smarujących.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE