Co programista może wrzucić w koszty?

Opublikowano:
Autor:

Co programista może wrzucić w koszty? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Możliwość odliczenia firmowych wydatków to jedna z największych zalet prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej — z czego zresztą chętnie korzysta wielu specjalistów z branży IT. Jakie możliwości mają w tym zakresie programiści? Całkiem spore — a oto najważniejsze z nich!

1. Wydatki związane z miejscem pracy

Niezależnie od rodzaju działalności — czy mówimy o kilkunastoosobowej agencji, czy o JDG — przy rejestracji każdej firmy należy wskazać miejsce wykonywania działalności. Może być nim osobne biuro, jak również i… własne mieszkanie. 

Jeśli zdecydujesz się prowadzić działalność w wynajętym lokalu — w koszty firmowe bez żadnych przeszkód możesz wpisać wszystkie wydatki związane z jego użytkowaniem. Od czynszu i kosztów najmu po opłaty za media po rachunek za internet. 

Jeżeli zaś prowadzisz swoją jednoosobową firmę we własnych czterech ścianach — również możesz odliczyć wymienione koszty, ale z uwzględnieniem metrażu wykorzystywanego do celów firmowych i innych czynników. Załóżmy, że pokój, w którym na co dzień pracujesz stanowi 1/4 metrażu całego mieszkania. W koszty działalności wliczysz w takim wypadku tylko 1/4 czynszu lub opłat za wynajem — logiczne. Rozliczenie opłat za media będzie tu nieco trudniejsze — wymagałoby na przykład założenia osobnych liczników. 

Oczywiście, od podstawy opodatkowania można także odliczyć wydatki związane z wyposażeniem swojego biura — np. zakup fotela, biurka czy… szafki na dokumenty.

2. Elektronika i oprogramowanie

W kosztach firmowych bez obaw można ująć komputer — wraz z całym osprzętowaniem — smartfona, drukarkę czy dyski twarde. Wykazanie, że są one niezbędne do wykonywania działalności nie jest w przypadku programistów żadnym problemem. Więcej o tym, jakie urządzenia „pomogą Ci” zoptymalizować Twoje podatki, przeczytasz na https://podatkiprogramisty.pl/sprzet-elektryczny-i-elektroniczny-w-kosztach-programisty-21-przykladow/.

To samo tyczy się oprogramowania. Przepisy pozwalają uwzględnić w rozliczeniu koszty zarówno programów o zastosowaniu ogólnym (np. systemu operacyjnego czy pakietu Office), jak i oprogramowania specjalistycznego — pod warunkiem że ma ono ścisły związek z wykonywaną przez Ciebie działalnością! Co ważne, optymalizacji podlegają również koszty licencji, abonamentów i usług w chmurze.

3. Transport

Praca programisty jest zajęciem dosyć… stacjonarnym — co nie jest jednak przeszkodą, aby w koszta firmowe wliczyć także wydatki związane z transportem. Przede wszystkim — z dojazdem do obecnych i potencjalnych klientów.

Bilety komunikacji miejskiej i… lotnicze; faktury za kursy taksówką i za paliwo, a nawet — za wypożyczenie roweru. Podstawą odliczenia kosztów transportu może być niemal wszystko.

Ważna uwaga — w przypadku wydatków związanych z eksploatacją samochodów i motocykli, wysokość kwoty zaliczanej do wydatków firmowych zależy od tego, czy mówimy o pojeździe niefirmowym (wtedy odliczamy maks. 20% wydatków); firmowym, ale wykorzystywanym również do celów prywatnych (tutaj przysługuje odliczenie 75% kosztów); czy wyłącznie firmowym, który pozwala odliczyć 100% wydatków.

O tym, co jeszcze możesz wrzucić w koszty swojej działalności, przeczytasz na https://podatkiprogramisty.pl/73-pomysly-na-koszty-firmowe-dla-programisty/!

4. Kursy i szkolenia

Które dla wielu specjalistów z branży IT są koniecznością — i przy tym, sporym wydatkiem. Wrzucenie ich w koszty firmowe nie zawsze jest jednak tak proste, jak chociażby rozliczenie kilometrówki. 

Wydatki związane z edukacją często są uznawane przez urzędników za koszty uzyskania korzyści osobistych, a nie firmowych — co uniemożliwia ich rozliczenie od podatku. Problematyczne w oczach Urzędu Skarbowego okazują się np. kursy językowe (zwłaszcza, jeśli nie jest to język angielski); wątpliwości nie powinien za to wzbudzić bootcamp z Pythona czy kurs Reacta.

5. Działania marketingowe

Kogo nie ma w internecie, ten nie istnieje — nikogo ze świata IT nie musimy przekonywać o prawdziwości tych słów. Wszelkie wydatki związane z promocją działalności — od zbudowania i prowadzenia strony internetowej, przez kampanie Google Ads po… drukowanie wizytówek — stanowią koszt uzyskania przychodu firmy. Co do tego żaden urzędnik nie powinien mieć wątpliwości.

A czy wydatkiem związanym z prowadzeniem JDG jest… zakup okularów? Odpowiedź na ten dylemat znajdziesz na https://podatkiprogramisty.pl/okulary-koszty-firmy/!

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE