Co to jest migotanie przedsionków?
Gdy serce pracuje prawidłowo, skurcze przedsionków i komór następują pod wpływem impulsów elektrycznych powstających w tak zwanym węźle zatokowym – grupie komórek, które należą do układu przewodzącego serca. Działają one jak naturalny rozrusznik serca, który rozsyła te impulsy miarowo do całego mięśnia sercowego. W migotaniu przedsionków impulsy te powstają nie w węźle zatokowym, ale w różnych innych miejscach. Nieuporządkowane i nieregularne impulsy elektryczne sprawiają, że przedsionki, zamiast się kurczyć, zaczynają drgać i migotać. Migotaniu może też towarzyszyć nieprawidłowa praca komór.
Jak objawia się migotanie przedsionków?
Najczęściej odczuwanym objawem migotania przedsionków jest dyskomfort i uczucie kołatania serca, spowodowane szybką i niemiarową pracą mięśnia sercowego. Często pogarsza się również kondycja i zdolność do wysiłku nawet podczas czynności, które wcześniej nie sprawiały kłopotu – objawia się ono na przykład brakiem tchu i niemożnością złapania oddechu lub bólem w klatce piersiowej. Mogą wystąpić również zawroty głowy, omdlenia, a nawet krótkotrwała utrata przytomności. Niekiedy zdarza się również, że migotanie przedsionków nie daje żadnych objawów, a rozpoznaje się je dopiero wtedy, gdy już wystąpią powikłania, takie jak udar lub niewydolność serca.
Kto choruje na migotanie przedsionków?
Migotanie przedsionków dotyczy około 1-2% całej populacji, ze szczególnym uwzględnieniem mężczyzn. Najczęściej diagnozuje się je u osób, u których doszło do uszkodzenia mięśnia sercowego w wyniku takich chorób jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, otyłość czy choroba niedokrwienna serca. Jednak do powstania migotania przedsionków mogą przyczynić się również takie czynniki jak zaburzenia elektrolitowe, nadczynność tarczycy, zatorowość płucna, a także korzystanie z używek. Migotanie przedsionków może być wynikiem czynników genetycznych, a może również powstać samoistnie – w niektórych przypadkach przyczyny są trudne do ustalenia.
Jaki lekarz zdiagnozuje migotanie przedsionków?
Diagnozowaniem migotania przedsionków zajmuje się lekarz kardiolog. Aby odpowiednio ustalić przyczynę zaburzeń, przede wszystkim osłucha on pacjenta i zmierzy jego tętno, a następnie wykona badanie EKG lub inne badania, które pomogą mu ustalić nieprawidłowości rytmu serca. Poradnia kardiologiczna Łódź w Salve to odpowiednie miejsce, jeśli zmagasz się z zaburzeniami rytmu serca, odczuwasz któreś z wymienionych wyżej objawów i chcesz uzyskać diagnozę oraz podjąć leczenie.
Jakie są metody leczenia migotania przedsionków?
Leczenie tego zaburzenia rytmu serca warto zacząć od zmiany stylu życia, zwłaszcza jeśli migotanie przedsionków jest związane z nadmierną masą ciała. Lekarz kardiolog może zalecić także leczenie farmakologiczne. Jeśli leki nie pomagają, konieczna może okazać się na przykład kardiowersja – to zabieg, który można przeprowadzić za pomocą impulsów elektrycznych zsynchronizowanych z zapisem EKG pacjenta. Wykonuje się go w znieczuleniu ogólnym, a jego skuteczność wynosi około 90%. Niestety, jeśli leczeniu nie towarzyszy zmiana stylu życia, migotanie przedsionków może wrócić.Migotanie przedsionków może być groźne, zwłaszcza ze względu na możliwe powikłania w postaci udaru niedokrwiennego mózgu czy niewydolności serca. Dlatego jeśli zauważasz jakąkolwiek nieprawidłowość w pracy Twojego serca, koniecznie zgłoś się do lekarza.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.