Reklama

Co to jest pompa ciepła i jakie są jej zalety?

Opublikowano:
Autor:

Co to jest pompa ciepła i jakie są jej zalety? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Pompa ciepła jest nowoczesnym rozwiązaniem, które wpływa na zmniejszenie kosztów ogrzewania budynku oraz wody. Jest ona podstawowym elementem domów pasywnych, ale jej popularność nieustannie rośnie wśród tradycyjnych budynków mieszkalnych. Na czym polega działanie pompy ciepła? Jakie daje korzyści? Sprawdź w tym artykule

 

Co to jest i jak działa pompa ciepła?

Urządzenie zwane pompą ciepła do złudzenia może przypominać gabarytami lodówkę, a nawet kocioł gazowy. Mimo porównania do pieca można ją umieścić w pomieszczeniu, które nie jest specjalnie do tego przygotowane. Jest to możliwe, ponieważ pompa ciepła nie wykorzystuje żadnego paliwa do swojej pracy. Pobiera za to energię odnawialną, czyli dostępną w środowisku. Może ona pochodzić z gleby, powietrza, a także wody.

Pompa ciepła zajmuje się transportowaniem energii cieplnej z odnawialnego źródła, zwanego w instalacji jako źródło dolne do budynku (źródła górnego). Na blogu Obudowie możemy przeczytać, że jest to możliwe, ponieważ sprężarka umieszczona w urządzeniu i zasilana prądem, odwraca działanie II zasady termodynamiki. Oznacza to, że ciepło ze źródła, gdzie jest niższa temperatura, jest transportowane do miejsca, gdzie jest ona wyższa. Tym samym możliwe jest ogrzewanie budynku oraz wody.

Jakie są rodzaje pomp ciepła?

Z racji tego, że pompy ciepła mogą wykorzystywać różne źródła dolne, zostały one podzielone na 3 rodzaje:

     gruntowe,

     powietrzne,

     wodne.

Każda z nich różni się poziomem skomplikowania instalacji, a także efektywnością.

Pompy ciepła gruntowe należą do najbardziej popularnych. Są one bardzo wydajne, a przy tym niezawodne. Do transportowania ciepła wykorzystują energię geotermalną. Warto wspomnieć, że mogą wymagać większej powierzchni działki, aby możliwy był ich montaż i prawidłowe funkcjonowanie.

Pompy ciepła wodne wyróżniają się jeszcze większą wydajnością niż gruntowe. Mimo to są rzadko wybierane, ponieważ wymagają sąsiedztwa studni lub zbiornika wodnego.

Trzeci rodzaj to pompa ciepła powietrzna. W jej przypadku można rozróżnić jeszcze 2 podtypy. Mowa o pompie ciepła powietrze - powietrze oraz powietrze - woda. Pierwsza z nich dostarcza energię do wewnątrz budynku, druga dodatkowo do zbiornika gorącej wody. Więcej informacji na ten temat znajduje się w artykule na blogu Obudowie.

Jakie są zalety pompy ciepła?

Pompa ciepła jest wydajnym rozwiązaniem, które może być stosowane zamiast tradycyjnego urządzenia grzewczego. Bardzo często występuje ona w budynkach, gdzie zamontowana jest instalacja fotowoltaiczna.

Zaletami pompy ciepła są:

     oszczędność kosztów ogrzewania,

     stosowanie odnawialnych źródeł energii,

     pozytywny wpływ na ekologię,

     bezpieczeństwo,

     możliwość dofinansowania w ramach ogólnokrajowego programu „Czyste powietrze”.

Podsumowanie

Wykorzystywanie pompy ciepła spotyka się z coraz większym zainteresowaniem. Szczególnie w nowych budynkach, gdzie towarzyszy jej instalacja fotowoltaiczna. Wtedy wykorzystywany do pracy sprężarki prąd powstaje również z odnawialnego źródła energii. Można zatem zaoszczędzić na kosztach ogrzewania i cieszyć się najnowszą technologią, która ma bardzo dobry wpływ na środowisko oraz naszą przyszłość.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE