Wentylacja grawitacyjna, czyli oczekiwania vs. rzeczywistość
W budynkach, w których wykorzystuje się wentylację grawitacyjną, bardzo często pojawiają się problemy z wilgocią i grzybem na ścianach. Oczekiwanie inwestorów było jednak inne. Wentylacja grawitacyjna miała zapewniać prawidłowy ruch powietrza. Jest ona jednak niewydajna. Powodów takiej sytuacji jest wiele, jednak najczęściej mówi się o oknach, które są bardzo szczelne. Aby świeże powietrze mogło wpadać do budynku, muszą być one rozszczelnione. To z kolei powoduje wychładzanie domu zimą oraz zwiększanie temperatury w pomieszczeniach latem.
Rekuperacja, czyli nowoczesny sposób wentylacji
Powyższe problemy zostały rozwiązane wraz z pojawieniem się na rynku wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacji. System ten charakteryzuje się wydajnością oraz zapewnianiem stałego dostępu w budynku do świeżego powietrza. Swoje działanie opiera na urządzeniu zwanym rekuperatorem. To centrala, która zarządza całym procesem nawiewania oraz wywiewania powietrza.
W rekuperatorze znajdują się m.in. filtry, które oczyszczają powietrze pochodzące z zewnątrz. Oznacza to, że do pomieszczeń trafia ono pozbawione wszelkich zanieczyszczeń, w tym wirusów i bakterii. Ponadto w rekuperatorze umieszczony jest wymiennik ciepła. Jest on bardzo ważnym elementem całego systemu. Zapewnia on bowiem wymianę ciepła pomiędzy powietrzem wywiewanym oraz nawiewanym.
Jakie są zalety stosowania rekuperacji?
Rekuperacja to rozwiązanie, które w przypadku nowych domów jest zwykle wyposażeniem standardowym. Decyduje się na nią coraz więcej właścicieli starszych budynków. Dlaczego?
Automatyczne działanie
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła wykorzystuje do swojej pracy rekuperator, taki jak oferuje firma JAWAR. Nie ma zatem konieczności żadnego manualnego działania po stronie użytkownika, aby odbywała się wymiana powietrza. Szczelne okna mogą być dalej zamknięte, tak samo, jak drzwi. Wentylacja będzie realizowana za pomocą kanałów nawiewnych i oddzielnych wywiewnych. Użytkownik może za to kontrolować ilość powietrza, jaka jest wymieniana, poprzez odpowiednie ustawienia rekuperatora.
Stały dostęp do świeżego powietrza
Jako że rekuperacja działa non stop, to zapewnia stały dostęp do świeżego powietrza. Nie ma tutaj znaczenia pora roku. Czy zima, czy lato, w domu powietrze jest czyste i świeże. Tym samym w budynku nie rozwijają się wirusy i bakterie, które mogą doprowadzić do powstawania grzybów na ścianach oraz pleśni.
Oszczędności
Mogłoby się wydawać, że montaż rekuperacji to tylko koszty. Jeśli jednak spojrzy się na nie przez pryzmat skuteczności, to można zauważyć szereg oszczędności. Pierwsze wynikają z braku konieczności przeprowadzania remontów budynku w razie pojawienia się grzybów i pleśni - zagrażają one nie tylko zdrowiu, ale również poszczególnym elementom domu. Po drugie wymiana ciepła oszczędza koszty związane z ogrzewaniem. Nawiewane do budynku powietrze z zewnątrz nie wychładza pomieszczeń, a zatem nie wywołuje konieczności zwiększenia mocy kotła. Wręcz przeciwnie - można ją zmniejszyć, a tym samym zużyta będzie mniejsza ilość paliwa grzewczego.
Podsumowanie
Rekuperacja to sprawdzony i skuteczny system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Jest ona niezwodna zarówno latem, jak i zimą. W chłodniejsze miesiące dostarczy do pomieszczeń ciepłe powietrze, zaś w letnie - chłodniejsze. Dzięki temu zwiększa się komfort funkcjonowania we własnym domu.