reklama

Czy garaż nadal jest sanktuarium mężczyzny?

Opublikowano:
Autor:

Czy garaż nadal jest sanktuarium mężczyzny? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

LifestyleJeden ze stereotypów głosi, że to mężczyzna jest panem i władcą w garażu i tylko on decyduje o jego kształcie i funkcjonalności. Podobną podobnie sprawa miała wyglądać w przypadku piwnicy.

Świat się zmienia

Pomijając fakt, że w większości przypadków była to nie prawda, bo zarówno garaż, jak i piwnica, czy nawet strych były równo zagracane przez wszystkich członków rodziny, to taka męska dominacja została przypisana tym miejscom jedynie symbolicznie. Wynikało to z faktu, że kiedyś podział ról na męskie i żeński był wyraźniejszy. Facet spędzał czas w garażu, naprawiając auto, czy rower syna, a kobieta zajmowała się gotowanie, praniem i sprzątaniem. Facet w piwnicy był częstszym gościem, bo tam najczęściej przechowywano różne ciężkie przedmioty takie jak kartony z ozdobami choinkowymi, czy rzeczy sezonowe. Często znajdował się tam również piec centralnego ogrzewania, którym zawiadywał on.

Na szczęście mamy już te mroczne czasy za sobą i w większości cywilizowanych krajów podział ról pod względem płci jest już dużo mniejszy, bo samochody naprawia się w warsztacie, gdyż obecnie przeciętny Kowalski może sobie sam jedynie płyn do spryskiwacza dolać, a w piwnicach zamiast brudnych pieców stoją czyste regały metalowe, wypełnione starannie poukładanymi pudłami z potrzebnymi rzeczami, do których zarówno kobiety, jak i mężczyźni tak samo często zaglądają. Zagracone piwniczne warsztaciki zostały zastąpione przez schludne kąciki rzemiosła i DIY gdzie szafka warsztatowa nie jest już starą komodą po babci, a nowoczesnym wyspecjalizowanym meblem wspomagającym pracę osób obojga płci. 

Mężczyzna przestał mieć monopol na hobby 

Dawniej to mężczyzna mógł, a wręcz powinien mieć hobby, najlepiej całkowicie bezużyteczne, ale mocno rozrywkowe. Gra w golfa, wędkarstwo, czy odnawianie starego samochodu. Co prawda kobiety też mogły mieć hobby, pod warunkiem, że po obowiązkach domowych miały jeszcze na to czas, ale i tak te zajęcia okazywały się potrzebną pracą. Szydełkowanie, haftowanie, pieczenie czy gotowanie, to były zajęcia uważane za kobiece hobby, choć de facto była to dodatkowa praca po pracy i obowiązkach domowych. Obecnie okazuje się, że to kobiety przodują w dziedzinie DIY i twórczości kreatywnej, wystarczy zajrzeć na najpopularniejsze kanały tego typu na YT a przekonamy się, że to właśnie Panie robią tam dobrą robotę. 

Czy już jest dobrze

Mimo iż zmiany związane z równouprawnieniem postępują od dłuższego czasu, to nadal nie jest idealnie. Nawet w rozwiniętych, demokratycznych państwach dochodzi do dyskryminacji kobiet ze względu na płeć. Kwestie związane z posiadaniem dzieci, regulacją ciąż czy równą płacą na tych samych stanowiskach są do rozwiązania. W różnych krajach możemy spotkać inny zestaw takich nierówności, ale pocieszające jest to, że temat cały czas powraca, nie jest zamiatany pod dywan, a kobiety nauczyły się aktywnie walczyć o swoje prawa.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy