Reklama

Norma ISO 45001 najnowszy globalny standard zarządzania bezpieczeństwem pracownika i higieną pracy

Opublikowano:
Autor:

Norma ISO 45001 najnowszy globalny standard zarządzania bezpieczeństwem pracownika i higieną pracy - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Lifestyle ISO 45001 to życie i higiena, a także pełna bezpieczeństwo w pracy

1.a Kto uchwala normy ISO 45001?:

Wszystkie normy ISO (w tym także ISO 45001) oraz pozostałe z tym związane dokumenty ustalane są przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną. Opracowywane w instytucie normy obecnie – obejmują swoim zasięgiem wszystkie dziedziny życia ludzkiego. Organizacja ma siedzibę w Genewie, powołana ja do życia: 23 lutego 1947 roku.

2.a Co obejmuje dokument ISO 45001 w praktyce?:

Standard ISO 45001 swoją notą prawną określa:

  • naukę: lepszego zrozumienia: przepisów w kwestii przestrzegania procedur BHP w pracy;
  • ISO 45001 definiuje: opisuje obszar (kontekst) funkcjonowania firm w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy;
  • przekaz uściślonych- podanych dokładnych wytycznych (zapisów prawnych) względem innych norm i standardów;
  • pokazuje i objaśnia: prawa normalizacyjne, będące zarazem właściwie utorowaną drogą (prawidłową ścieżką postępowania), ponadto ten etap jest niezbędny do jego wdrożenie w przedsiębiorstwie.

Uzyskanie certyfikatu ISO 45001

1.b Ważność certyfikatu, jak długo trwa?:
Certyfikat systemów zarządzania bezpieczeństwa jest zawsze ważny przez trzy pełne lata. Jego ważność zaczyna upływać od momentu podpisania dokumentu – certyfikaty ISO po zakończonym pomyślnie (zdanym egzaminie).

„Po upływie ważności certyfikatu nie trzeba od nowa rozpoczynać procesu certyfikacji – można podejść do audytu re-certyfikującego, który pozwoli przedłużyć ważność certyfikatu na kolejne trzy lata."

Co więcej, aby utrzymać ważność bieżącego certyfikatu w tym czasie, należy co roku przeprowadzać audyt nadzorujący – kontrolujący. Jego zadaniem jest potwierdzeniem.

Uwaga!: w przypadku nowelizacji norm dla systemu zarządzania, certyfikaty przyznawane w zgodności ze starszą wersją normy, będą ważne tylko do końca okresu przejściowego- migracji prawnej, czyli standaryzowania się- całkowitego przejścia ze starego na nowsze.


2.b Jak długo trwa uzyskanie certyfikatu?
Czas, którego potrzeba na uzyskanie certyfikatu, uzależniony jest od indywidualnej sytuacji Klienta bądź firmy ubiegającej się o taki certyfikat.

Uwaga!: przed przeprowadzeniem egzaminu oraz audytu certyfikującego należy spełnić wszelkie wymagane formalności, tzn.: zaakceptować ofertę, podpisać umowę szkolenia oraz uzgodnić dogodny termin dla egzaminu/ audytu. Ilość potrzebnego czasu na zakończenie wszystkich czynności audytorskich zależy zwykle od organizacji starającej się o certyfikat.

3.b Skąd uzyskać certyfikat?:
Certyfikat ISO 45001 można uzyskać jedynie od oficjalnych i zatwierdzonych ośrodków- organizujących szkolenia ISO, instytucji, a także firm szkoleniowych posiadających uprawnienia do przeprowadzania egzaminów na zasadach licencyjnych.

Aby uzyskać więcej informacji, należy wzejść na stronę: https://pakulaconsulting.pl/certyfikat-ISO-45001-2018 . Zawarte są tam niezbędne treści, które podano w sposób przystępny oraz rzeczowo o najświeższej normie i także jest możliwość zapisania się na najbliższe szkolenia w zakresie wdrożenia i postępowania wg. najnowszej odsłony tego dokumentu.


4. Niezgodność z certyfikatem?:
Jeżeli w trakcie przeprowadzanego autu wystąpi jakakolwiek niezgodność- wówczas zostanie ona zidentyfikowana w czasie certyfikowania bądź re-certyfikowania, to wtedy organizacja nie otrzyma certyfikatu, dopóki niezgodność audytu sprawdzającego nie zostanie zamknięta. W zależności od typu niezgodności. W takich sytuacjach organizacja otrzymuje inny czas na wystosowanie odpowiedzi na niezgodność:

  • wychwycona duża niejednoznaczność czas wynosi: 3 miesiące;
  • drugorzędna niezgodność czas określony na odpowiedź to: 12 miesięcy.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy