reklama

Czy iniekcja chemiczna jest skuteczna?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Czy iniekcja chemiczna jest skuteczna? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

LifestyleIniekcja chemiczna jest jedną z metod stosowanych do wykonania wtórnej izolacji poziomej. Zastosowanie iniekcji ma na celu wytworzenie przepony w murze, która zabezpieczy go przed podciąganiem kapilarnym.

Iniekcja może być skutecznym sposobem odtworzenia wtórnej izolacji poziomej przegród murowych. Nie jest natomiast zabiegiem osuszającym. Zatem wprowadzenie do muru środka iniekcyjnego to dopiero początek walki z zawilgoconym murem. Zacznijmy od tego, że odpowiedni dobór środka iniekcyjnego jak i samej technologii nie może być oparte na zasadzie dowolności, co dzieje się jednak najczęściej. Mury powinny być poddane wpierw szczegółowym badaniom i wyniki tych badań dopiero determinują wybór środka i technologii. A dodamy tylko, że jest ich cała gama. Niestety oferenci środków iniekcyjnych nie muszą potwierdzać ich jakości przed wprowadzeniem do sprzedaży i zastosowania, jak i wykonawcy nie potwierdzają stopnia skuteczności wykonania prac. Trudno więc przewidzieć, czy remont faktycznie pomoże ochronić przed wilgocią.  

Potwierdzenie jakości środków iniekcyjnych  

Nie wszystkim zależy na tym, aby udowadniać skuteczność produkowanych i sprzedawanych środków. Istnieją jednak pewne normy, czy też standardy, które mogą nieco pomóc w wyborze tego rodzaju środków do hydroizolacji.  

Instytut Techniki Budowlanej opracował ITB Zalecenia Udzielania Rekomendacji Technicznych ZURT-15/IV.21/2008, które potwierdzają jakość danego produktu.  

Przydatne w ocenie jakości produktu mogą być także certyfikaty WTA, czyli Naukowo-Techniczne Stowarzyszenie na rzecz Konserwacji Budynków oraz Ochrony Zabytków. Rekomendacje wydawane są na podstawie instrukcji nr 4-10-15/D.  

Alternatywą są wytyczne BuFAS-IM-01/2009 opracowane przez niemieckie Krajowe Zrzeszenie ds. Zawilgocenia i Renowacji Starego Budownictwa.  

Iniekcja to metoda inwazyjna i czasochłonna  

Przeprowadzenie iniekcji wymaga ingerencji w strukturę murów. Czasami nie jest to możliwe ze względu na stopień zawilgocenia, a innym razem ze względu na brak zgody np. konserwatora zabytków.    Wykonawca musi ustalić, w jaki sposób zaaplikuje środek iniekcyjny (metoda grawitacyjna lub ciśnieniowa) i jak powstaną otwory (iniekcja jedno, dwurzędowa, trzyrzędowa, strukturalna a może przeponowa?). Zadanie jest pracochłonne i nie ma 100% pewności, że powłoka ochronna będzie na tyle szczelna, aby skutecznie pozbyć się wilgoci.  

Alternatywa dla iniekcji  

Na rynku istnieje System AQUAPOL®. Jest to metoda bezinwazyjna, której instalacja jest szybka, a producent gwarantuje skuteczność jej działania przez 20 lat! Co więcej, technicy odwiedzą Cię co roku przez pierwsze trzy lata, aby sprawdzić, czy narzędzie działa efektywnie. Nie jest podłączane do zasilania energią elektryczną, a więc w przeciwieństwie do pochłaniaczy wilgoci i nagrzewnic nie pobiera prądu. Rozwiązanie doskonale sprawdza się w przypadku podciągania kapilarnego (wchłaniania wody z gruntu).  

System AQUAPOL® odwraca proces podciągania kapilarnego. Oznacza to, że woda znajdująca się w murach nie kieruje się na wyższe kondygnacje, ale w stronę gruntu. Dzięki temu ściany schną do stanu wilgotności naturalnej i nie ma groźby przesuszenia muru jak np. za pomocą osuszania mikrofalowego, a to zapewnia możliwość przeprowadzenia remontu i ewentualnego zabezpieczenia obszarów szczególnie narażonych na działanie wilgoci.  

Iniekcja to metoda stosowana od dziesięcioleci, ale jej skuteczność bywa niepewna. Istnieją rekomendacje znanych instytucji, które mogą być wyznacznikiem jakości produktu, ale ważna jest także umiejętność jego rozprowadzenia wewnątrz murów. Z tym bywa różnie. W przypadku Systemu AQUAPOL® stworzenie skutecznej bariery przeciwko wilgoci jest dużo prostsze i skuteczniejsze.     

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

logo