reklama

Czy księgowość musi być straszna?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Czy księgowość musi być straszna? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

LifestyleSpółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest jedną z form prowadzenia działalności gospodarczej. Bardzo często wybierana jest przez przedsiębiorców średnich i dużych firm.Osoby, które rozpoczynają swój biznes bardzo często rozważają wybór tej formy prowadzenia działalności gospodarczej. Atutem tego rozwiązania jest fakt, iż w przypadku kłopotów finansowych, przedsiębiorca nie odpowiada za nie własnym mieniem.

Księgowość w spółce z o.o.

Spółka z o.o. wymaga prowadzenia pełnej księgowości. Oznacza to, że musi być ona prowadzona bardzo skrupulatnie i precyzyjnie. W księgach firmy należy zapisywać wszystkie transakcje i operacje .  Księgowość spółki z o.o. może być  prowadzona przez członka zarządu lub księgowego, który posiada odpowiednie uprawnienia.  Profesjonalna pomoc specjalistów jest nieoceniona. Pozwala to na dopełnienie wszelkich niezbędnych obowiązków oraz obniżenie kosztów, jeżeli to możliwe. Dodatkowym atutem jest fakt, iż zaoszczędzony czas można przeznaczyć na rozwój firmy. 

Przepisy w spółce z o.o.

Według obowiązujących w naszym kraju przepisów spółki z o.o. 

- nie mogą rozliczać się na podstawie księgi przychodów i rozchodów

- mogą dokonywać płatności jedynie z pieniędzy firmy

- kontrolują koszty poprzez tworzenie raportów kasowych, które informują o ilości gotówki w firmie

- mogą podreperować swój budżet poprzez pieniądze pozyskane od wspólnika na podstawie umowy pożyczki.

To tylko niektóre z restrykcyjnych przepisów, które skłaniają przedsiębiorców do przekazania księgowości specjalistom. 

Pełna księgowość spółki z o.o.

Ustawa o rachunkowości ściśle określa jak ma być prowadzona księgowość w spółkach z o.o. Najczęściej, to trudne i skomplikowane zadanie, powierza się specjalistom z biur księgowych.  Zatrudnieni specjaliści mają duże doświadczenie w rozliczeniach spółki z o.o. Wybór biura rachunkowego  to gwarancja dobrze przeprowadzonych procedur takich jak: pełna księgowość Bydgoszcz, wyliczenia podatku czy zlecenia transakcji. 

Aktywa i pasywa spółki z o.o.

Aktywa to cały majątek spółki. Za ich sprawą firma zarabia, oznacza to, że aktywa to nie tylko pieniądze firmy, ale i firmowe samochody, komputery, telefony czy meble biurowe.  Pasywa określają pochodzenie środków gospodarczych w przedsiębiorstwie. Pasywa opisują skąd spółka z o.o. pozyskała środki umożliwiające zakup aktywów. Pasywa to m. in. wkład początkowy, leasingi, kredyty, zobowiązania i inne. Należy pamiętać, że suma aktywów musi równać się sumie pasywów. 

Sprawozdania finansowe w spółce z o.o.

Sprawozdania finansowe to pewien rodzaj raportu. Należy elektronicznie przesłać je do KRS. Co więcej, sprawozdania finansowe spółek kapitałowych są dostępne dla wszystkich na portalu eKRS. Aby to uczynić, na odpowiedniej stronie internetowej należy wpisać KRS spółki.   Im większa firma tym sprawozdania finansowe spółki z o.o. powinny być bardziej szczegółowe. Wzór sprawozdań różni się w zależności od wielkości firmy. Podział ten obejmuje mikro firmy, małe firmy oraz firmy pozostałe. Sprawozdanie to powinno zawierać rachunek zysków i strat, bilans i informacje dodatkowe. 

Rachunek zysków i strat w spółce z o.o.

Pozwala to na pozyskanie informacji o przychodach, poniesionych kosztach, zyskach, stratach i obowiązkowych obciążeniach  finansowych za bieżący i poprzedni rok obrotowy.Pozwala to na pozyskanie informacji na temat finansów spółki z o.o. Rachunek zysków i strat można wykonać w wariancie kalkulacyjnym lub porównawczym. Należy pamiętać o zasadzie współmierności przychodów i kosztów. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE