Reklama

Czy można unieważnić kredyt we frankach szwajcarskich?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Czy można unieważnić kredyt we frankach szwajcarskich? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle W poprzednich latach w umowach kredytów walutowych banki stosowały niedozwolone klauzule indeksacyjne. Powodowało to, że zobowiązania kredytobiorców okazywały się znacznie wyższe niż poinformował bank. Takie postępowanie było niezgodne z prawem, dlatego dziś wiele osób analizuje swoje umowy kredytowe i decyduje się na wszczęcie postępowania sądowego przeciwko bankom i ich nieuczciwości.

Kalkulator frankowicza

Osoby posiadające kredyt we frankach szwajcarskich mogą dokonać samodzielnej i bezpłatnej analizy umowy kredytowej. Pozwoli to poznać orientacyjną kwotę, którą jednostka mogłaby odzyskać w przypadku wygrania postępowania sądowego.  Aby tego dokonać należy użyć kalkulatora frankowicza. Jest to darmowe narzędzie, do którego należy wpisać podstawowe parametry umowy.  Kalkulator  poprosi nas między innymi o dane takie jak nazwa banku, data zaciągnięcia kredytu, walutę i kwotę kredytu. Należy pamiętać, że dokładną kwotę pomogą wyliczyć analitycy. Kancelaria Frankowa oferuje  bezpłatne porady prawne oraz analizę umowy kredytu waloryzowanej do waluty obcej. 

Unieważnienie umowy kredytowej

Unieważnienie to polega na podważeniu umowy kredytowej, w której bank zastosował niedozwoloną klauzulę indeksacyjną. Konsekwencją tego jest stwierdzenie, że powyższa umowa nie istnieje. W praktyce oznacza to, iż umowa ta nie ma żadnych skutków prawnych dla kredytobiorcy.  Po unieważnieniu umowy kredytowej, bank zobowiązany jest do zwrotu środków, które zostały spłacane przez osobę, która zaciągała kredyt. Do zwrotu wliczone są  - prowizje,- raty kapitałowo - odsetkowe,- składki z tytułu ubezpieczenia kredytu - inne opłaty, które zostały pobrane. 

Unieważnienie umowy kredytowej - kiedy? 

Należy pamiętać, że powództwo o unieważnienie umowy kredytowej może wnieść tylko kredytobiorca, w którego umowie kredytowej znajdowały się niedozwolone klauzule indeksacyjne. Podczas postępowania sąd analizuje dokumentację kredytową osoby, która zaciągnęła kredyt frankowy oraz jej sytuację życiową. Przed wydaniem wyroku sąd dokładnie przygląda się życiu jednostki, jej wiedzy ekonomicznej oraz jej ewentualnemu zadłużeniu, które wynika z innych pożyczek. 

Unieważnienie klauzul abuzywnych

Unieważnienie klauzul abuzywnych polega na tym, że z umowy, która została zawarta z bankiem, usuwane są klauzule niedozwolone, które w sposób rażący naruszają interesy konsumenta. Klauzule te zastępuje się zapisami, które są zgodne z prawem.  Skutkiem tego postępowanie jest powstanie nowej umowy kredytowej. Sprawia to, że kredyt walutowy staje się kredytem złotówkowym. Pozwala to uniezależnić się kredytobiorcy od wysokości kursu franka szwajcarskiego. 

Koszty sądowe

Wysokość opłaty za postępowanie w sprawie unieważnienia umowy kredytowej została opisana w ustawie z dnia 28 lipca 2005 roku. Mówi ona o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Zgodnie z artykułem 13a jeżeli roszczenie konsumenta przeciw bankowi wynosi ponad 20 000 zł opłatę stałą pobiera się w wysokości 1000 złotych.  Koszty procesu powinny zostać zwrócone kredytobiorcy, kiedy wygra on batalię sądową. Koszty postępowania w tym przypadku zostaną zasądzone na poczet banku. 

Droga sądowa

Pierwszym etapem jest skrupulatna analiza umowy kredytowej przez doświadczonych analityków. Pozwala to na stworzenie skutecznej strategii działania. Po podpisaniu stosownych dokumentów, kancelaria Frankowa prowadzi negocjacje z bankiem - reklamacja produktu oraz wniosek o szczegółową dokumentację. Następnie sporządzony zostaje pozew, który pozwala na wystąpienie na drogę sądową. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE