Kalkulator frankowicza
Osoby posiadające kredyt we frankach szwajcarskich mogą dokonać samodzielnej i bezpłatnej analizy umowy kredytowej. Pozwoli to poznać orientacyjną kwotę, którą jednostka mogłaby odzyskać w przypadku wygrania postępowania sądowego. Aby tego dokonać należy użyć kalkulatora frankowicza. Jest to darmowe narzędzie, do którego należy wpisać podstawowe parametry umowy. Kalkulator poprosi nas między innymi o dane takie jak nazwa banku, data zaciągnięcia kredytu, walutę i kwotę kredytu. Należy pamiętać, że dokładną kwotę pomogą wyliczyć analitycy. Kancelaria Frankowa oferuje bezpłatne porady prawne oraz analizę umowy kredytu waloryzowanej do waluty obcej.
Unieważnienie umowy kredytowej
Unieważnienie to polega na podważeniu umowy kredytowej, w której bank zastosował niedozwoloną klauzulę indeksacyjną. Konsekwencją tego jest stwierdzenie, że powyższa umowa nie istnieje. W praktyce oznacza to, iż umowa ta nie ma żadnych skutków prawnych dla kredytobiorcy. Po unieważnieniu umowy kredytowej, bank zobowiązany jest do zwrotu środków, które zostały spłacane przez osobę, która zaciągała kredyt. Do zwrotu wliczone są - prowizje,- raty kapitałowo - odsetkowe,- składki z tytułu ubezpieczenia kredytu - inne opłaty, które zostały pobrane.
Unieważnienie umowy kredytowej - kiedy?
Należy pamiętać, że powództwo o unieważnienie umowy kredytowej może wnieść tylko kredytobiorca, w którego umowie kredytowej znajdowały się niedozwolone klauzule indeksacyjne. Podczas postępowania sąd analizuje dokumentację kredytową osoby, która zaciągnęła kredyt frankowy oraz jej sytuację życiową. Przed wydaniem wyroku sąd dokładnie przygląda się życiu jednostki, jej wiedzy ekonomicznej oraz jej ewentualnemu zadłużeniu, które wynika z innych pożyczek.
Unieważnienie klauzul abuzywnych
Unieważnienie klauzul abuzywnych polega na tym, że z umowy, która została zawarta z bankiem, usuwane są klauzule niedozwolone, które w sposób rażący naruszają interesy konsumenta. Klauzule te zastępuje się zapisami, które są zgodne z prawem. Skutkiem tego postępowanie jest powstanie nowej umowy kredytowej. Sprawia to, że kredyt walutowy staje się kredytem złotówkowym. Pozwala to uniezależnić się kredytobiorcy od wysokości kursu franka szwajcarskiego.
Koszty sądowe
Wysokość opłaty za postępowanie w sprawie unieważnienia umowy kredytowej została opisana w ustawie z dnia 28 lipca 2005 roku. Mówi ona o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Zgodnie z artykułem 13a jeżeli roszczenie konsumenta przeciw bankowi wynosi ponad 20 000 zł opłatę stałą pobiera się w wysokości 1000 złotych. Koszty procesu powinny zostać zwrócone kredytobiorcy, kiedy wygra on batalię sądową. Koszty postępowania w tym przypadku zostaną zasądzone na poczet banku.