Reklama

Reklama

Czy nauczyciele przebywający na świadczeniach kompensacyjnych mogą korzystać z ZFŚS

Opublikowano: pt, 31 sty 2020 12:18
Autor:

Czy nauczyciele przebywający na świadczeniach kompensacyjnych mogą korzystać z ZFŚS - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Lifestyle Nauczyciel od września 2017 do końca lutego 2018 przebywał w stanie nieczynnym. Po wygaśnięciu stosunku pracy ze szkołą ubezpieczył się w KRUS i przez 5 miesięcy korzystał z ubezpieczenia rolniczego. W lipcu 2018 otrzymał świadczenie kompensacyjne. Czy ten nauczyciel jest uprawniony do korzystania z ZFŚS w szkole?

Reklama

Tak. Prawo do korzystania ze świadczeń ZFŚS mają m.in. nauczyciele przebywający na świadczeniach kompensacyjnych, bez względu na to, czy stosunek pracy z ostatnim zakładem pracy ustał w związku z przejściem na świadczenie kompensacyjne, czy z innych przyczyn.

https://elerneo.pl/

Uzasadnienie:

Prawo do korzystania ze świadczeń socjalnych uzależnione jest w tym wypadku od posiadania prawa do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego i od zatrudnienia u danego pracodawcy w okresie przed nabyciem uprawnień do tego świadczenia. Przepisy nie wymagają jednak, aby prawo do korzystania z ZFŚS było uzależnione od związku przyczynowego między rozwiązaniem stosunku pracy a przejściem na emeryturę.

W opisanej sytuacji nauczyciel ma prawo do ZFŚS w szkole, gdyż jest to ostatnie miejsce jego zatrudnienia przed nabyciem prawa do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Osoba ta w świetle prawa jest więc byłym pracownikiem tej szkoły. Okoliczność, że po wygaśnięciu stosunku pracy na skutek upływu stanu nieczynnego, podlegała ubezpieczeniu społecznemu rolników, nie ma w tym wypadku znaczenia. Liczy się bowiem ostatni pracodawca, a więc placówka, w której nauczyciel pozostawał w stosunku pracy przed nabyciem prawa do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.

Zapamiętaj!

Nauczyciele pobierający nauczycielskie świadczenia kompensacyjne mają prawo do ZFŚS w szkole, która była ich ostatnim miejscem zatrudnienia przed nabyciem prawa do tego świadczenia także wówczas, gdy rozwiązanie stosunku pracy nie nastąpiło w związku z przejściem na świadczenie. Ubezpieczenie w KRUS po ustaniu zatrudnienia również nie ma wpływu na prawo do korzystania z ZFŚS w szkole, która była ostatnim miejscem pracy nauczyciela.

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. 2019 r., poz. 1352) - art. 2 pkt 5,
  • ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz.U. 2019 r., poz. 2215) – art. 53 ust. 2.
Dariusz Dwojewski

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)