Reklama

Czy numizmatyka się opłaca? Sprawdzamy!

Opublikowano:
Autor:

Czy numizmatyka się opłaca? Sprawdzamy! - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Coraz częściej numizmatyka staje się sposobem na lokatę oszczędności i inwestycję pieniędzy. Czy zakup monet i banknotów kolekcjonerskich faktycznie się opłaca? W jaki sposób najlepiej inwestować w numizmatykę? W poniższym artykule zamieszczamy szereg informacji na ten temat. Zapraszamy do lektury!

Banknoty kolekcjonerskie - czy warto inwestować w nie pieniądze?

Na samym początku należy podkreślić, że podobnie jak z innymi inwestycjami, przy zakupie banknotów kolekcjonerskich nie mamy w 100% pewności, że będzie to opłacalny wybór. Każda inwestycja niesie ze sobą pewne ryzyko niepowodzenia, jednak warto wskazać, że banknoty kolekcjonerskie w przeciwieństwie do np. zakupu nieruchomości, nie będą powodowały wielkich strat. Jeżeli nie posiadamy odpowiedniej wiedzy na ten temat, możemy rozpocząć inwestycję od niskich sum i wraz z poszerzaniem doświadczenia, inwestować większe kwoty w banknoty kolekcjonerskie i stare monety.

Banknot kolekcjonerski 19 złotych

W zeszłym roku niezwykle głośnym był kolekcjonerski banknot o nominale 19 złotych, który został wydany z okazji setnej rocznicy powstania Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Cena emisyjna tego banknotu wynosiła 80 złotych, jednak w kilka dni jego wartość na rynku zwiększyła się kilkukrotnie. Najdroższe egzemplarze o ciekawszych numerach były sprzedawane nawet za 3 000 złotych! Oczywiście po pewnym czasie ich cena tego banknotu spadła i można go kupić w tej chwili za około 300 złotych. Widzimy więc, że szybka inwestycja w ten banknot opłaciła się dla wielu kolekcjonerów.

Banknoty kolekcjonerskie - kup online!

Inwestycja w monety

O wiele częstszym wyborem na inwestycję są monety. Jest to prawdopodobnie spowodowane faktem, iż są one wybijane z cennych kruszców - np. złota i srebra. Oznacza to, że ich cena praktycznie nigdy nie spadnie poniższej aktualnego kursu danego metalu. Kupując monety w celach inwestycyjnych należy wiedzieć, że do wyboru mamy dwa podstawowe rodzaje monet.

Stare monety

Najwyższe ceny osiągają stare monety o dużej wartości numizmatycznej. Co się na nią składa? Przede wszystkim rzadkość danej monety.

Rzadkość

Egzemplarze, które zachowały się w bardzo małej ilości potrafią osiągać niezwykle wysokie ceny. Najdroższa moneta świata - amerykańska dolarówka z 1794 roku - została sprzedana w 2013 roku za 10 milionów dolarów. Utrzymuje się, że do dzisiejszych czasów zachowało się około 130 sztuk tej monety, jednak tylko jedna jest w stosunkowo dobrym stanie.

Stan zachowania

Stan zachowania monety jest drugim czynnikiem, który mocno wpływa na jej wartość. W Polsce stosuje się skalę, w której stopień I to stan menniczy (niemal idealny), natomiast stan VII jest praktycznie niemożliwy do identyfikacji. Warto wspomnieć, że stan zachowania monety stosuje się przede wszystkim dla monet z XX i XIX wieku, a dla monet starszych jest to raczej intuicyjne.

Popyt

Oczywiście ważnym czynnikiem jest również popyt na dane monety. Jeżeli konkretna moneta cieszy się dużą popularnością wśród kolekcjonerów, to jej cena może szybko wzrosnąć. Podobnie stało się ze wspomnianym wcześniej banknotem kolekcjonerskim o nominale 19 złotych.

Wiedza jest niezwykle ważna!

Jeżeli chcemy inwestować w stare monety, musimy przede wszystkim zdobyć głęboką wiedzę związaną z numizmatyką. Należy zaopatrzyć się w specjalistyczną literaturę, która pomoże nam między innymi w rozpoznaniu oryginalnych monet. Bardzo ważne są odpowiednie katalogi, w których zawarte są informacje na temat rzadkości i parametrów konkretnych monet. Katalogi monet można nabyć między innymi poprzez portal Numimarket.pl - https://numimarket.pl/kategoria/katalogi-monet-polskich-swiata_159/1.

Monety bulionowe

Jeżeli nie chcemy poświęcać zbyt dużo czasu na poszerzanie naszej wiedzy numizmatycznej, ciekawym rozwiązaniem są monety bulionowe. Są one tworzone specjalnie z myślą o inwestorach. Wybijane są wyłącznie z takich kruszców jak srebro, złoto, platyna czy pallad, a ich wartość oblicza się przede wszystkim na kursie danego metalu. Najbardziej popularną monetą bulionową jest złoty Krugerrand wybijany w RPA od końca lat 60-tych XX wieku. Należy jednak podkreślić, że monety bulionowe mogą być raczej zabezpieczeniem naszych pieniędzy przed inflacją. Inwestycja w tego typu produkt jest długoterminowa i uzależniona jest od kursu metali.

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł będzie pomocny w ocenieniu, czy numizmatyka jest opłacalnym zajęciem. Zachęcamy do zapoznania się z ofertami zamieszczonymi na stronie Numimarket.pl!

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE