reklama

Czym jest leasing? Kto może i powinien skorzystać?

Opublikowano:
Autor:

Czym jest leasing? Kto może i powinien skorzystać? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle

Leasing, jako termin zapożyczony z języka angielskiego, większości przedsiębiorcom jest znany. Jako forma finansowania zewnętrznego ukształtował się w połowie XX wieku w USA. Do Polski trafił przeszło dwie dekady temu. Jest obecnie traktowany przez przedsiębiorców, jako najbardziej opłacalna forma pozyskiwania środków trwałych do firm (wg europejskiego badania SAFE 2019).

Jego prostota i elastyczność powodują, że jest tak atrakcyjnym i wygodnym sposobem finansowania zakupów samochodów, maszyn, urządzeń, oprogramowania czy wyposażenia. Jego istota polega zaś na tym, że pozwala na użytkowanie potrzebnego przedmiotu bez konieczności inwestowania (za jednym razem!) wolnych środków finansowych w całą jego wartość. Korzystający musi natomiast opłacać raty będące rekompensatą za możliwość wyłącznego używania danego środka trwałego w określonym czasie - minimalnie 2 lat.

Dla kogo jest przeznaczony leasing?

Głównymi odbiorcami leasingu są przedsiębiorstwa, zarówno te mikro i małe, jak i średnie oraz duże firmy. Bez względu na branżę – leasing dostępny jest praktycznie dla każdej formy działalności gospodarczej.

Wprawdzie rozwija się rynek leasingu konsumenckiego, skierowanego do osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej jednak ograniczony jest on głównie do branży elektronicznej oraz obejmuje leasing samochodowy. W dodatku nie znajduje się w ofercie wszystkich firm leasingowych. Jest alternatywą dla kredytu konsumenckiego. Podobnie jak leasing, który – co potwierdzają statystyki – jest znakomitym zastępstwem dla kredytu firmowego, którego procedura uzyskania oraz warunki przyznawania są trudniejsze i bardziej czasochłonne w ocenie właścicieli firm.

Jakie wyróżniamy rodzaje leasingu?

Mamy dwa podstawowe rodzaje leasingu.

Leasing finansowy przypomina nieco swoją konstrukcją kredyt bankowy. Polega na tym, że korzystający zalicza dany środek trwały do składników majątkowych i rozlicza go poprzez odpisy amortyzacyjne. Płaci za to leasingodawcy regularne wynagrodzenie. Gdy zapłaci ostatnią ratę leasingu własność przedmiotu przechodzi automatycznie na firmę.

Opłacalny jest najbardziej dla firm nie będących płatnikami podatku VAT, co dotyczy szczególnie branży medycznej. Korzystają z niego również duże przedsiębiorstwa inwestujące w ten sposób w rozwój mocy produkcyjnych poprzez leasing bardzo drogich linii technologicznych.

Leasing operacyjny, który jest najbardziej popularną formą tego typu finansowania również przewiduje ratalne wynagrodzenie dla leasingodawcy. Jednak w tym przypadku to on jest właścicielem danego przedmiotu leasingu, który również amortyzuje. Korzystający zaś wlicza do kosztów uzyskania przychodu kwoty opłacanych co miesiąc rat za korzystanie z ów środka trwałego. Po zakończeniu umowy, leasingobiorca może - aczkolwiek nie musi - wykupić dany przedmiot na własność.

Ten rodzaj finansowania jest najkorzystniejszy dla firm płacących VAT. Sięgamy po niego gdy rozważamy leasing samochodu firmowego, ciągnika siodłowego, pojazdów technicznych, maszyn CNC, wyposażenia biurowego albo gastronomicznego, sprzętu IT a nawet nieruchomości komercyjnych.

W jaki sposób obliczyć leasing?

Leasing jest bardzo korzystny podatkowo. W swojej najpopularniejszej formie – operacyjnej – pozwala on znacznie szybciej niż przy amortyzacji zoptymalizować obciążenia fiskalne i obniżyć podatki. Umożliwia lepiej panować na płynnością finansową a niezbędne wydatki rozkładać na raty.

Sam koszt leasingu uzależniony jest zarówno od wysokości stóp procentowych ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej, jak i marż stosowanych przez dostawców leasingu.

Dla właścicieli firm popularnym - przy obliczaniu leasingu - narzędziem jest kalkulator leasingowy. Dostępny często on-line w prosty sposób pozwala wyliczyć, w jakich ratach będziemy spłacać np. wartość pojazdu, który weźmiemy w leasing?

Mierząc się z kwestią obliczania leasingu najlepiej skorzystać z pomocy fachowców a przynajmniej zasięgnąć istotnych informacji u rzetelnego źródła: https://leasing.sos.pl/blog/obliczyc-leasing/.

Profesjonalne strony internetowe poświęcone tej tematyce powinny oferować kalkulator leasingu przynajmniej do pobrania.

Pamiętajmy przy tym, że kalkulator leasingowy, jeśli dostępny jest na fachowych portalach, stara się w maksymalnym stopniu oddawać warunki panujące obecnie na rynku. Z uwagi jednak na zmiany regulacji wewnętrznych instytucji finansujących nie jest on w stanie przewidzieć, jaką marżę w danej chwili zastosował jeden czy drugi bank. Dlatego istotne jest by pytać o leasing. Najwygodniej jest to zrobić w centrach leasingowych, które posiadają dostęp do wielu ofert jednocześnie. Aczkolwiek samodzielne wysyłanie zapytań do wielu banków czy pośredników nie jest tutaj wskazane. To częsty błąd, który podważa wiarygodność finansową potencjalnego leasingobiorcy w oczach każdej kolejnej firmy leasingowej, która ma dostęp do historii sprawdzeń i zapytań danego klienta.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE