reklama

Czym jest mata edukacyjna dla dziecka? Zastosowanie, zalety, porady

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Czym jest mata edukacyjna dla dziecka? Zastosowanie, zalety, porady - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

LifestyleMata edukacyjna to prosty sposób, by zapewnić dziecku rozwój tak w domu, jak i poza nim. Dzięki tej wyjątkowej zabawce pociecha poznaje otaczający świat i ćwiczy ciało. Jakie dokładnie korzyści daje sprezentowanie jej maluchowi?

Mata edukacyjna – co to takiego?

Wśród zabawek, które przydają się w rozwoju dziecka, szczególnie wyróżnia się mata edukacyjna, czyli rodzaj posłania z funkcją wspierania rozwoju psychicznego i fizycznego dziecka. Tego typu akcesoria wykonywane są z miękkich, kolorowych tkanin, na których umieszczone są różne obrazki. Niekiedy mata wyposażona jest w pałąk z podwieszonymi zabawkami lub dodatki o większym stopniu skomplikowania.Zadaniem maty edukacyjnej jest rozwijanie zmysłów i zdolności poznawczych dziecka. Dzięki niej może ono ćwiczyć wzrok, słuch i dotyk. W ten sposób poznaje ono barwy i kształty. Przedmioty wiszące nad głową może brać w ręce i potrząsać nimi. Starsze dzieci zainteresuje np. mata z pluszakami, którymi będzie mogło się bawić. Co więcej, często jest to mobilny plac zabaw. Wiele modeli można spakować i zabrać na wakacje do hotelu.

Dla jakiego dziecka będzie dobra mata edukacyjna?

Matę edukacyjną można kupić już 3-miesięcznemu dziecku. Dla takich maluchów najlepsze są właśnie egzemplarze z podwieszanymi zabawkami. Barwne kształty zwierząt i innych postaci zachęcą malucha do poznawania kolejnych elementów akcesorium. Dzięki temu, że będzie poruszać się na brzuchu, wzmocni mięśnie kręgosłupa.Z czasem poruszanie się po kolorowej przestrzeni zmotywuje dziecko do pełzania i raczkowania. Z kolei złapanie wiszącego przedmiotu przyczyni się do podjęcia pierwszych prób siedzenia. Niektóre maty edukacyjne wyposażone są w dodatkowe elementy takie jak klawisze, dzięki którym maluch pozna nowe dźwięki. Przed zakupem warto jednak upewnić się, że opcjonalne części można wyjąć, a samą matę wyprać.

Jak zbudowana powinna być mata edukacyjna?

Pierwsza cecha, na którą trzeba zwrócić uwagę, to grubość materiału. Mata edukacyjna nie może być przesadnie cienka, by bawiącemu się na podłodze dziecku nie było zimno. Na tkaninie powinien być także emblemat CE oznaczający zgodność z normami bezpieczeństwa i jakości Unii Europejskiej.Bardzo ważna jest też informacja o dopuszczalnym wieku użycia. Dla najmniejszych dzieci lepiej wybierać modele pozbawione małych elementów. W ten sposób eliminuje się ryzyko połknięcia przez nie zabawki. Oprócz tego trzeba mieć na względzie, by wszystkie części maty były miękkie i bezpieczne dla malucha.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE