Orzekanie o winie
Sąd może dać małżonkom rozwód bez orzekania o winie, jeśli oboje tego zażądali. Oznacza to, że nikt nie ponosi winy za rozpad małżeństwa. W innych przypadkach następuje orzekanie o winie, czyli wskazanie kto i dlaczego jest odpowiedzialny za rozpad pożycia małżeńskiego. Ich przyczyn jest wiele. Możemy rozróżnić je na zawinione i niezawinione oraz zawinione lub niezawinione ze względu na okoliczności, co również ma wpływ na orzekanie w sądzie. Podczas rozprawy małżonkowie mogą skorzystać z pomocy adwokata.
Czym charakteryzują się niezawinione przyczyny rozwodu?
Do niezawinionych przyczyn rozpadu małżeństwa zaliczamy wystąpienie choroby psychicznej lub choroby fizycznej u małżonka. Zmiany w zachowaniu i dotychczasowym funkcjonowaniu jednego z partnerów znacząco wpływają na codzienne pożycie małżonków, dlatego są podstawą do udzielenia przez sąd rozwodu. Kolejną niezawinioną przyczyną jest niedobór seksualny, czyli niemożność odbywania stosunków seksualnych. Seks w związku odgrywa bardzo istotną rolę, dlatego w wypadku jego braku, dochodzi do rozwodu. Do niezawinionych przyczyn rozwodu zalicza się także różnicę charakterów i umysłowości. Te okoliczności muszą być rozpatrzone indywidualnie. Muszą one bowiem wskazywać na ciągłe spięcia i nieporozumienia w małżeństwie.
Czym charakteryzują się zawinione przyczyny rozwodu?
Sąd może udzielić rozwodu wskazując, że rozpad pożycia małżeńskiego nastąpił z winy jednego z małżonków. Mówimy tu o sytuacjach, kiedy niewłaściwe zachowanie doprowadziło do rozpadu pożycia małżeńskiego. Do najczęstszych zawinionych przyczyn należy niewierność. Zdrada partnera, bez względu na to, kiedy miała miejsce, jest naruszeniem zasady wierności, co stanowi wystarczającą podstawę do wydania przez sąd rozwodu. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że zdrada stanowi w tym przypadku bezpośrednią przyczynę rozpadu pożycia małżeńskiego, a nie jest jego następstwem. Wina jest orzekana również w momencie, gdy dochodzi do przemocy w małżeństwie. Zarówno tej fizycznej, jak i psychicznej. Wystarczy, że do przemocy doszło raz, żeby stwierdzić, że było to wystarczającą przyczyną rozpadu małżeństwa. Wina może zostać przypisana małżonkowi również w sytuacji, gdy boryka się on z uzależnieniem, które sprawia, że rodzina nie jest w stanie spełniać swoich funkcji i wpływa na jej dezorganizację. Do zawinionych przyczyn rozwodu możemy też zaliczyć m.in. odmowę współżycia seksualnego, zaniedbywanie współmałżonka oraz rodziny czy też zły stosunek do rodziny współmałżonka. We wszystkich przypadkach istotne jest, aby wskazać, że konkretne działanie wpłynęło na rozpad pożycia małżeńskiego i jest podstawą do wydania rozwodu z orzeczeniem o winie. Warto też wskazać, że może ona leżeć po obu stronach. Sąd wówczas nie wartościuje winy, a jedynie orzeka o winie obu stron.
Czym charakteryzują się niezawinione lub zawinione przyczyny rozwodu ze względu na okoliczności?
Istnieją również przyczyny rozpadu pożycia małżeńskiego, które mogą być zawinione lub niezawinione ze względu na okoliczności. Wiele rozwodów udzielonych wymagało obecności adwokata, który reprezentował małżonka, aby pomóc mu w przejściu przez cały proces. Różnica wieku, światopoglądów, bezpłodność czy różne stanowiska na temat wychowywanie dzieci to niektóre z przyczyn rozpadu pożycia małżeńskiego, które są zawinione bądź nie ze względu na okoliczności. Każda sprawa jest indywidualna, dlatego dobrze mieć obok wsparcie specjalisty, który merytorycznie oceni nasz przypadek i pomoże nam się uporać z często bardzo emocjonalnym doświadczeniem jakim jest rozwód.