reklama

Czym się różnią oczyszczalnia biologiczna i ekologiczna?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Czym się różnią oczyszczalnia biologiczna i ekologiczna? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

LifestyleOczyszczalnia biologiczna czy ekologiczna? Przed takim dylematem stają ci, którzy poszukują alternatywy dla podłączenia do sieci kanalizacyjnej, a także dla tradycyjnego szamba. Jakie są zalety każdego z tych rozwiązań i czym się różnią?

Oczyszczalnia biologiczna i ekologiczna, choć brzmią podobnie, nie są synonimami. W praktyce oczyszczalnia biologiczna i ekologiczna oznaczają coś innego.

Oczyszczalnia biologiczna - co to jest?

Oczyszczalnia biologiczna to przydomowa oczyszczalnia ścieków. Służy do neutralizacji ścieków przy udziale bakterii tlenowych. Jest to więc oczyszczalnia bezpieczna dla środowiska, na dodatek zużywająca niewielką ilość energii. Ze względów ekonomicznych i ekologicznych zarazem, ten rodzaj oczyszczalni jest coraz częściej stosowany. Dodatkowo, decyzję pomagają podjąć różne dotacje przyznawane na budowę oczyszczalni biologicznej.

Zalety oczyszczalni biologicznej

Oczyszczalnia biologiczna ma szereg zalet. Warto je poznać, by przekonać się do tego typu instalacji. Wśród zalet należy wymienić m.in:

  • niewielki pojemnik - można go zainstalować nawet na niewielkiej działce
  • ekonomia - obniżenie rachunków za wodę i wyeliminowanie opłat za ścieki (to rozwiązanie tańsze niż wywóz szamba)
  • wyeliminowanie nieprzyjemnego zapachu - odwrotnie jak w przypadku szamba
  • szybki zwrot inwestycji - maksymalnie po 5 latach użytkowania zwracają się koszty oczyszczalni.

Czym jest oczyszczalnia ekologiczna?

Oczyszczalnia ekologiczna, zwana także drenażową, to taka, w której procesy tlenowego i beztlenowego oczyszczania zachodzą w oddzielnych obszarach. Pierwszy etap procesu przeprowadzany jest w przepływowym osadniku gnilnym, a drugi etap - w drenażu. Ścieki trafiają najpierw do osadnika gnilnego, gdzie w wyniku oczyszczania substancje cięższe od wody opadają na dno, a lżejsze unoszą się na powierzchni cieczy. Woda znajdująca się między osadem dennym a kożuchem, przepływa grawitacyjnie do kolejnej komory. Tam znowu poddawana jest czyszczeniu, a na wyjściu z osadnika znajduje się filtr, który zatrzymuje osad i nie pozwala na jego przedostawanie się do pozostałych części systemu. Ścieki z osadnika odprowadzane są do drenażu rozsączającego, który rozprowadza je do gruntu, gdzie poddawane są kolejnym etapom oczyszczania przez tlenowe mikroorganizmy.

Zalety oczyszczalni ekologicznej

Również ekologiczna oczyszczalnia ma swoje liczne zalety. Warto wspomnieć, że oczyszczalnia ekologiczna:

  • jest przyjazna środowisku - oczyszcza ścieki zanim dotrą do gruntu
  • sprawdza się szczególnie w niewielkich gospodarstwach, gdzie ilość zanieczyszczeń również jest niewielka
  • jest idealną alternatywą tymczasowego rozwiązania, zanim podłączysz się do sieci kanalizacyjnej
  • jest skuteczna w oczyszczaniu
  • pozwala na montaż nawet pod powierzchnią, po której jeżdżą auta osobowe - zbiornik ma mocną konstrukcję
  • jest stosunkowo tania
  • nie generuje dużych zmian otoczenia w przypadku montażu
  • ma wieloletnią gwarancję.

Oczyszczalnia biologiczna a ekologiczna - różnice

Główna różnica między oczyszczalnią biologiczną a ekologiczną polega na budowie samego urządzenia. Oczyszczalnia biologiczna to jeden zbiornik podzielony na komory, a ekologiczna składa się ze zbiornika na osadnik gnilny i drenażu odsączającego.

Różna jest także zasada działania - oczyszczalnia biologiczna nie angażuje do procesu oczyszczania gruntu. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku oczyszczalni ekologicznej, która w procesie drenażu uwalnia wodę do gleby.

Kolejną różnicą są kwestie związane z montażem i instalacją. Biologiczna oczyszczalnia to niewielki zbiornik i łatwy montaż. Z powodzeniem można ją zainstalować nawet na niewielkiej powierzchni, a także na trudnym gruncie. Ekologiczna oczyszczalnia z kolei, ponieważ zakłada również instalację rur drenujących, nadaje się jedynie na duże działki o łatwo przepuszczalnym gruncie.

Ostatnim ważnym wyznacznikiem różniącym te instalacje są koszty. Chcąc zamontować oczyszczalnię biologiczną, możesz liczyć na dotacje, w przeciwieństwie do oczyszczalni ekologicznych. Co więcej, ekologiczne określane są jako mniej efektywne - ulegają "zamuleniu" już po kilku latach użytkowania. Jednocześnie są jednak nieco tańsze na etapie inwestycyjnym. Istotny jest także fakt, że ścieki z oczyszczalni biologicznej można rozsączyć na niewielkiej powierzchni lub zrzucić do ścieku wodnego. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy