Reklama

Dieta wegetariańska - na czym polega?

Opublikowano:
Autor:

Dieta wegetariańska - na czym polega? - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Lifestyle

Wegetarianizm jest teraz modny. Nawet te osoby, które do tej pory zarzekały się, że nigdy nie zrezygnują z jedzenia produktów pochodzenia zwierzęcego, teraz coraz bardziej skłaniają się w stronę diety roślinnej, o której słyszy się wiele dobrego. Nikt nie powinien jednak podejmować decyzji o zmianie stylu żywienia na podstawie opinii ludzi z zewnątrz. Dieta wegetariańska nie jest bowiem jedynym zdrowym jadłospisem, gdyż zdrowo można się odżywiać także i na diecie mięsnej. Mimo wszystko jeżeli ktoś myśli o tym, by na nią przejść, powinien jak najwięcej się o niej dowiedzieć. To pozwoli mu zadecydować, czy rzeczywiście będzie to dla niego dobry sposób na poprawę zdrowia.

Dieta wegetariańska – odmiany wegetarianizmu

Dieta wegetariańska polega oczywiście na wykluczeniu z posiłków wszelkich produktów mięsnych. W przeciwieństwie do diety wegańskiej nie eliminuje ona wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego, gdyż sery, mleko czy innego rodzaju nabiał można na niej jeść. Zakazane staje się wyłącznie mięso (także to rybie) oraz owoce morza. Tym samym wegetarianizm musi zastąpić czymś te źródła białka i przeważnie robi to roślinami, takimi jak soja bądź różnego rodzaju strączki. Istnieją też pewne odmiany wegetarianizmu, które dopuszczają spożywanie wybranych gatunków mięsa. Przykładem jest tutaj chociażby pescowegetarianizm, pozwalający na jedzenie ryb, albo semiwegetarianizm, który umożliwia spożywanie mięsa drobiowego (kurczaka oraz indyka). Wegetarianizmu nie należy jednak mylić z weganizmem. Są to dwa zupełnie odmienne modele żywienia. Weganizm jest oczywiście znacznie bardziej rygorystyczny. Na diecie wegańskiej nie wolno jeść ani mięsa, ani ryb, ani nawet jajek czy jakiegokolwiek nabiału. Mimo iż już taka dieta wydaje się być dość ciężka do utrzymania, warto jeszcze wspomnieć o znacznie bardziej kontrowersyjnych stylach żywienia, które polegają na jedzeniu wyłącznie samych surowych warzyw i owoców (witarianizm) lub jedynie owoców (frutarianizm).

Jaka jest różnica między dietą wegetariańska a wegańską?

Dieta wegetariańska jak najbardziej może być zdrowa, wartościowa i smaczna. Jest to lepszy wybór od diety wegańskiej, które niemalże całkowicie wyklucza wartościowe źródła białka. A to właśnie na niedobór białka najczęściej narzekają osoby odrzucające od siebie produkty pochodzenia zwierzęcego. Dobre białko zawierające wszystkie niezbędne aminokwasy egzogenne występuje bowiem wyłącznie w jajkach, mięsie oraz nabiale. Całe szczęście więc, że na diecie wegetariańskiej można go sobie spokojnie dostarczać. Wystarczy jeść systematycznie jajka bądź sięgać po różne artykuły nabiałowe (m.in. mleko, kefiry, sery, jogurty oraz maślanki).

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE