Reklama

Dlaczego zmieniono przepisy o Ochronie Danych Osobowych?

Opublikowano:
Autor:

Dlaczego zmieniono przepisy o Ochronie Danych Osobowych? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Lifestyle Z dniem 25 maja 2018 roku w Polsce weszły w życie przepisy związane z Ochroną Danych Osobowych zgodne z tymi, które obowiązują w całej Unii Europejskiej. Choć w Polsce już wcześniej istniały przepisy dotyczące ochrony danych osobowych, to jednak nowe rozporządzenie zwane RODO miało za zadanie zmienić niektóre z podpunktów tak, by przepisy obowiązujące w Polsce były zgodne z tymi, które obowiązują w całej Unii Europejskiej.

W 2016 roku Unia Europejska opracowała przepisy dotyczące ochrony danych osobowych wszystkich osób fizycznych, które miały za zadanie ograniczyć biurokrację w firmach, znacznie zwiększyć zaufanie klientów do firm, a także zmodernizować przepisy, by odpowiadały one rzeczywistym potrzebom. Wiele osób uskarżało się na zbyt swobodne wykorzystywanie danych osobowych osób fizycznych, niewłaściwe ich przechowywanie i zarządzanie nimi. Dane osobowe często były sprzedawane innym podmiotom, które zyskiwały dzięki temu możliwość wykorzystywania ich w niewłaściwy sposób.

Co zmieniła ustawa o RODO?

Wejście w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych w znacznym stopniu ograniczyło możliwości handlu danymi osobowymi. Ponadto, każda osoba fizyczna, która dowie się o niewłaściwym wykorzystywaniu jej danych osobowych może w każdej chwili zabronić kontynuowania tych działań, wycofać swoją zgodę na przetwarzanie danych i zapewnić sobie niezbędną ochronę własnej prywatności. Pod tym względem wydaje się, że rozporządzenie to przyniosło nam wiele korzyści i zapewniło ochronę, której nie dawały poprzednie przepisy. Wiele osób wyraża się więc pozytywnie o zmianach, jakie wniosły w nasze życie przepisy o Ochronie Danych Osobowych.

Ujednolicenie przepisów w Unii Europejskiej

Unia Europejska staje się coraz lepiej działającym organizmem. Nieustannie udaje nam się współpracować pomiędzy krajami, prowadzić ważne interesy, szkolić się i handlować pomiędzy przedsiębiorstwami z wielu różnych krajów. Pod tym względem, sporym problemem były niejednolite przepisy, które często powodowały konflikty, nieporozumienia i były przyczyną sporów. Unia Europejska, chcąc zadbać o swoich obywateli i przedsiębiorców zdecydowała się na ujednolicenie przepisów dotyczących Ochrony Danych Osobowych tak, by były one jednakowe we wszystkich krajach członkowskich. Dzięki temu, wszyscy przestrzegają jednakowych praw, mają takie same obowiązki i współpraca pomiędzy krajami jest znacznie łatwiejsza i lepiej zorganizowana. Pod tym względem bez wątpienia wiele zyskaliśmy na wprowadzeniu przepisów w życie. Choć oficjalne sprawozdanie w tej sprawie nie zostało jeszcze opublikowane, to wiele wskazuje na to, że zmiana przepisów jest oceniana bardzo pozytywnie i przyniosła nam wiele dobrego.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE