reklama
reklama

Ten zabytek czeka remont. Już podpisano umowę (ZDJĘCIA)

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Ten zabytek czeka remont. Już podpisano umowę (ZDJĘCIA) - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
5
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WydarzeniaW Dąbrowicach podpisano umowę o dotację na renowację zabytkowego kościoła. W ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, inwestycja o łącznym koszcie niemal 960 tysięcy złotych pozwoli na przeprowadzenie niezbędnych prac konserwatorskich oraz restauratorskich
reklama

Ma 190 lat

21 listopada 2024 roku została podpisana umowa na udzielenie dotacji Parafii Rzymsko-Katolickiej pw. św. Wojciecha w Dąbrowicach.

Dotacja ta ma na celu wsparcie prac konserwatorskich, restauratorskich oraz robót budowlanych przy zabytku, który został wpisany do rejestru zabytków. Inwestycja realizowana jest w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, a jej głównym celem jest remont wieży kościelnej w Kościele pw. św. Wojciecha i św. Stanisława w Dąbrowicach.

Całkowity koszt inwestycji po przeprowadzonym postępowaniu zakupowym wynosi 959.847,38 zł, z czego dofinansowanie w ramach RPOZ sięga kwoty 940.650,43 zł.

Te środki pozwolą na przeprowadzenie niezbędnych prac, które przywrócą dawną świetność historycznego obiektu oraz zabezpieczą go na przyszłość. 

reklama

Jak informuje Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej na swojej stronie kościół jest datowany na 1834 rok, a od 1967 jest wpisany do rejestru zabytków. 

Parafia w Dąbrowicach ma swoje korzenie sięgające przełomu XIV i XV wieku, kiedy to została erygowana.

W 1618 roku mieszkańcy ufundowali prepozyturę szpitalną, która była związana z kościołem pod wezwaniem Świętego Ducha oraz posiadała własnego prebendarza. Ta instytucja przetrwała aż do około 1840 roku.

reklama

Obecny kościół parafialny został wzniesiony na miejscu wcześniejszej świątyni w 1834 roku dzięki staraniom ks. Michała Kurowskiego, miejscowego proboszcza i kanonika katedralnego kujawskiego. Już osiem lat później, w 1842 roku, nowo wybudowaną świątynię konsekrował sufragan kujawsko-kaliski Józef Joachim Goldtman.

Pierwotnie kościół był pokryty dachówką, jednak w 1867 roku dach wymieniono na blaszany. W 1946 roku przeprowadzono jej restaurację, co pozwoliło na zachowanie tego istotnego obiektu.

Wyposażenie wnętrza stanowi interesującą kompozycję elementów pochodzących z różnych epok, obejmującą wieki od XVI do XIX.

W absydzie prezbiterium znajduje się potężny ołtarz z rzeźbą Chrystusa na krzyżu, który stanowi centralny punkt świątyni. Ponadto, kościół dysponuje czterema ołtarzami bocznymi, poświęconymi św. Annie, Matce Bożej Częstochowskiej, św. Franciszkowi oraz Chrystusowi Miłosiernemu.

reklama

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama