Czym jest drenaż fundamentów?
Drenaż opaskowy ma postać systemu rur drenarskich, które rozprowadza się wokół budynku. Wykonuje się go po to, aby odbierać i odprowadzać wodę gruntową zbierającą się wokół fundamentów. Ma on szczególne znaczenie w przypadku niewystarczającej hydrolokacji. Nadmiar wody gruntowej stanowi spory problem, bo przyczynia się do niszczenia obiektów budowlanych.Łatwo o ich powstawanie w przypadku nieszczelnej izolacji. Wody gruntowe przenikają przez nią, po czym dochodzi do zawilgocenia budynku. Zdarza się nawet, że nieodprowadzane wody gruntowe zaleją część nieruchomości, która znajduje się pod ziemią. W celu przeciwdziałania negatywnym skutkom niszczycielskiego działania wód gruntowych wykonuje się drenaż fundamentów.
Kiedy jest potrzebny drenaż fundamentów?
Jest wiele wskazań do wykonania drenażu fundamentów. Zaleca się takie rozwiązanie w przypadku budynków z piwnicą. Istnieje spore ryzyko, że wody gruntowe przedostaną się do środka budynku. Dojdzie także do podmywania fundamentów i zawilgocenia ścian. Jeśli zależy Ci na zapobiegnięciu uszkodzenia zarówno fundamentów, jak i konstrukcji budynku, wykonaj zawczasu drenaż opaskowy.Kolejnym wskazaniem do montażu systemu rur drenarskich jest grunt nieprzepuszczalny lub niejednorodny. Gliniaste podłoże może stać się bardzo problematyczne. Nie wystarczy zasypać wykopu wokół obiektu budowlanego piaskiem ani żwirem ze względu na nieodpływanie wody do gruntu. Na gliniastym podłożu woda długo stoi, co wpływa destruktywnie na kondycję zarówno fundamentów, jak i ścian. Wykonaj drenaż opaskowy, gdy grunt jest nieprzepuszczalny lub składają się na niego warstwy nieprzepuszczalne i bardziej przepuszczalne.
Zamontowanie systemu rur drenarskich wokół budynku jest zalecane przy specyficznym terenie, czyli na karpie, zboczu lub w pobliżu takiego niestandardowego położenia. Problem pojawia się, gdy woda zacznie spływać, podmywać fundamenty, po czym przyczyniać się do osuwania się ścian.
Podsumowując, drenaż opaskowy fundamentów jest potrzebny w przypadku:
- Budynku z podpiwniczeniem;
- Gruntu nieprzepuszczalnego/niejednorodnego;
- Niestandardowego terenu (skarpa, zbocze, inne wzniesienie).
W jaki sposób przygotować się do drenażu fundamentów?
Drenaż fundamentów składa się z kilku elementów. Niezbędne są rury drenarskie, otulina na rury, studzienki rewizyjne i studzienka zbiorcza. Sposób wykonania zależy od rodzaju gruntu wokół obiektu budowlanego. Jeśli jest on przepuszczalny, to wystarczające staje się ułożenie obsypki drenarskiej na poziomie ławy fundamentowej. Potem układa się rury drenarskie i znowu układa obsypki. Potem trzeba jeszcze nałożyć grunt rodzimy i gotowe. Trudniej jest w przypadku gruntu nieprzepuszczalnego typu glina.Konieczne jest wykonanie izolacji przeciwwilgociowej/przeciwwodnej. Niezbędna jest także izolacja styropianowa i warstwa drenażowa. Stosuje się również geowłókninę jako zabezpieczenie i układa na niej rury. Niezbędna jest także obsypka ze żwiru, otoczaków lub keramzytu. Wykonuje się też opaskę żwirową wokół całego obiektu i przy jego ścianach, aby usprawnić przepływ wody. Może być ona bezpiecznie odprowadzana do kanalizacji deszczowej lub rowu melioracyjnego. W przypadku ich braku stosuje się studnie chłonne albo specjalny system do gromadzenia i rozsączania wody.
Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na ten temat, warto odwiedzić stronę https://fastkrakow.pl/drenaz-opaskowy-fundamentow-czyli-odwodnienie-wokol-domu/.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.