reklama

Drewno we wnętrzach - ponadczasowy trend, który przetrwa pokolenia

Opublikowano:
Autor:

Drewno we wnętrzach - ponadczasowy trend, który przetrwa pokolenia - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

LifestyleNatura powraca do naszych domów i mieszkań, pokazując ponadczasową klasę i prostotę. Wśród obecnych trendów znów króluje drewno, które wciąż zaskakuje wszechstronnym zastosowaniem.

Dwa style: skandynawski i rustykalny (a od niedawna także wabi sabi), które od kilku lat królują we wnętrzarskich trendach, przypomniały nam o potrzebie bliskości natury. Ich subtelność i wszechstronność sprawiły, że szybko zyskały zwolenników i rozgościły się w polskich domach oraz mieszkaniach. Dzięki powrotowi do naturalnych aranżacji, drewno przeżywa prawdziwy renesans, znów zdobiąc nasze pokoje. I choć subtelne dodatki mogą pojawić się niemal w każdym miejscu — nawet w ciasnym pokoju w akademiku! — to prawdziwym marzeniem wielu osób jest podłoga dębowa i meble z prawdziwego drewna. Takie elementy wystroju świadczą o klasie i dobrym guście, doskonale komponują się z rozmaitymi stylami oraz kolorystyką, ale barierę stanowi często zbyt wysoka cena. Warto jednak przemyśleć tę inwestycję, bo drewno dobrej jakości to ekologiczny surowiec, który może służyć kilku pokoleniom.

Drewno we wnętrzach — materiał, który znamy od zawsze

Drewno to jeden z najstarszych elementów budowlanych. Jest używane od wieków, a jego liczne zalety zalety sprawiają, że jest chętnie wykorzystywane także w nowoczesnym budownictwie i aranżacji wnętrz. Najbardziej charakterystycznym drewnianym elementem jest podłoga — dębowa lub z dowolnego innego rodzaju drewna.

Poza efektownym wyglądem, takie rozwiązanie zapewnia dobrą izolację cieplną, komfort termiczny (podłoga jest przyjemnie ciepła w dotyku) i stosunkowo szybki, bezproblemowy montaż. Ponadto wiele osób docenia naturalne, ekologiczne rozwiązania — drewno jest surowcem odnawialnym, a przy tym zawiera olejki eteryczne i nie szkodzi domownikom oraz środowisku tak, jak niektóre sztuczne substancje. Ważnym atutem jest także długowieczność drewnianych podłóg czy mebli. Drewno nawet po kilku dekadach prezentuje się imponująco, można także odświeżyć je, by uzyskać efekt nowości — takiego zabiegu nie przeprowadzimy ani na panelach wykonanych z tworzywa, ani na komodzie ze sklejki. Co ciekawe, drewno reguluje wilgotność w pomieszczeniu, tworząc przyjazny mikroklimat, który sprawia, że wnętrze jest przytulne i sprzyja wyciszeniu oraz relaksowi po długim dniu.

Popularne, a jednak… nadal wyjątkowe

Nie bez znaczenia jest także kwestia estetyki. Naturalne drewno budzi pozytywne skojarzenia i zwykle jest lubiane nawet przez osoby o bardzo odmiennych gustach. Z pewnością dzieje się tak za sprawą ogromu możliwości, które oferuje nam drewno. Jego nieregularna struktura z przebarwieniami i sękami sprawia, że podłoga lub meble prezentują się wyjątkowo. Warto też pamiętać o dużych różnicach w wyglądzie poszczególnych gatunków drewna — najbardziej uniwersalna jest podłoga dębowa m.in. z oferty AvanceFloors.pl, która charakteryzuje się stosunkowo jasną barwą. Inne gatunki drewna mogą różnić się barwami oraz wyrazistością sęków. Podłoga o intensywnej barwie, z efektownie podkreśloną strukturą drewna, z pewnością prezentuje się bardzo widowiskowo, ale z drugiej strony potrafi zdominować wnętrze. Warto pamiętać o równowadze i w takim przypadku zaplanować minimalistyczny wystrój.

Osoby, którym marzy się drewniana podłoga, z pewnością ucieszy fakt, że mają do wyboru kilka możliwości: lite deski, panele warstwowe, bruk drewniany, parkiet oraz mozaikę. W ten sposób można dostosować typ podłogi do własnych potrzeb — budżetu, specyfiki wnętrza (uwzględniając np. ogrzewanie podłogowe) czy gustu.

Może się wydawać, że drewno pozostanie z nami już na stałe. Nowe trendy pojawiają się i znikają, ale naturalne elementy sprawiają, że we wnętrzach czujemy się po prostu dobrze. Bez względu na to, czy chodzi o podłogę dębową w sypialni, czy kunsztowne, egzotyczne drewno w biurze. Dzięki niemu nawet w centrum metropolii możemy poczuć komfort i wewnętrzny spokój, jaki daje bliskość natury.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

logo