Reklama

E-recepta – wygoda nie tylko podczas choroby

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

E-recepta – wygoda nie tylko podczas choroby - Zdjęcie główne

E-recepta – wygoda nie tylko podczas choroby

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Pierwsze e-recepty pojawiły się w Polsce w 2019 roku. Z czasem całkowicie zastąpiły tradycyjne, wypisywane przez lekarza ręcznie papierowe recepty. Są jedynym drukiem, który upoważnia farmaceutę do wydawania leku. Warto dodać, że takie rozwiązanie przede wszystkim znacznie ułatwia życie pacjentowi.

Konieczność brania leków na receptę łączy się często z tym, że muszą być one brane regularnie. W razie tzw. przegapienia przez nas faktu, że opakowanie danego leku się skończyło, przez długi czas trzeba było umawiać się na wizytę stacjonarną u lekarza, podczas której przepisywany był dany lek. A to – przez oczekiwanie na termin wizyty u lekarza – często kończyło się nieplanowaną przerwą w dawkowaniu leków. Taka sytuacja dotyczy nie tylko leków na daną chorobę, ale także np. środków antykoncepcyjnych. Dziś e-recepta przepisywana online wyklucza takie mało komfortowe sytuacje. Dzięki takiemu procesowi receptę na dany lek możemy mieć od ręki. Dlatego też nie tylko ona ułatwia prawidłowe rozliczanie się aptekom z narodowym funduszem zdrowia, ale przede wszystkim – jest wygodna dla pacjentów.  

Czy recepte mozna zrealizowac w roznych aptekach? Jakie jeszcze korzyści z e-recepty?

Wiele osób ceni sobie nie tylko fakt, że e-receptę można zrealizować w dowolnej aptece, ale dodatkowo jest możliwość realizacji recepty w różnych aptekach. Jest to bardzo wygodne, gdyż nie zawsze wszystkie przepisane leki znajdziemy w jednej aptece. (Warto jednak wiedzieć, że gdy w danej aptece wykupujemy jedno z trzech przepisanych opakowań leku, to po pozostałe musimy wrócić do tej samej apteki). E-recepta to także możliwość wydawania zamienników leków. Istotne jest również bezpieczeństwo samego pacjenta – w przypadku e-recepty jest zredukowane ryzyko popełnienia błędu przez lekarza podczas jej wypisywania. Również farmaceuta z łatwością odczyta nazwy, które mają przepisane opakowania leków. Co istotne, e-receptę wystawioną online trudno jest zgubić czy zniszczyć, jak to miało miejsce w przypadku recept papierowych. A to dlatego, że jest ona w formie kodu lub pliku PDF (o czym później).

Jak najszybciej otrzymać receptę online

Aby szybko otrzymać receptę online, należy za pośrednictwem strony internetowej wypełnić odpowiedni formularz, opłacić wizytę i poczekać chwilę na konsultację. Po niej to, jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, lekarz wystawi e-receptę. W jaki sposób ją otrzymamy? Otóż będzie ona przesłana w formie PDF-a na nasz adres mailowy. Drugą opcją jest otrzymanie kodu recepty SMS-em na nasz numer telefonu. Taki kod wraz ze swoim numerem PESEL należy podać w aptece w celu wykupienia leku. Co do samych konsultacji lekarskich online, to warto wiedzieć, że dzięki nim uzyskamy leki na wiele dolegliwości obejmujących różne dziedziny medycyny. To szansa na szybką pomocą w wielu zdrowotnych przypadkach.

Zalety e-recepty w różnych sytuacjach

To, że mamy możliwość wykupienia e-recepty w rożnych aptekach, to (jak wspomniano) jedna z zalet e-recepty. Poza tym w przypadku nagłej choroby możemy umówić wizytę online o dogodnej dla nas porze – nawet późnym wieczorem – dzięki czemu przepisaną receptę będziemy mogli wykupić szybciej. Tym bardziej że czas samego przepisania recepty jest krótki. Co w wielu przypadkach ma kolosalne znaczenie.  E-recepta bez wątpienia jest rozwiązaniem wygodnym i bezpiecznym – pod względem wielu opisanych wyżej aspektów. Dlatego jeśli jest taka możliwość,  warto skorzystać z takiej opcji i umówić się z lekarzem na konsultację online. 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE