reklama

Eko dom - jak powinien wyglądać

Opublikowano:
Autor:

Eko dom - jak powinien wyglądać - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

LifestyleSłowo eko jest dzisiaj wyznacznikiem pewnego stylu życia, który zakłada wykorzystywanie naturalnych produktów przyjaznych środowisku w różnych dziedzinach życia, począwszy od produktów żywnościowych, organicznych materiałów, z których są szyte ubrania po naturalne materiały wykorzystywane także w budownictwie. Jak powinien zatem wyglądać dom, żeby zyskać przydomek eko?

Przede wszystkim należy zrezygnować w jak największym stopniu z materiałów sztucznych, nie bieodegradowalnych, których na rynku nie brakuje. Najbardziej przyjazne i zarówno bliskie środowisku naturalnemu jest drewno, z którego można zbudować szkielet domu oraz ściany. Drewno, pod warunkiem, że jest odpowiednio i systematycznie impregnowane jest materiałem trwałym i idealnie nadaje się do budowy domu. Drewniane budynki są ponadto bardzo klimatyczne i wpasowują się w trend eko, który zyskuje coraz więcej zwolenników, po części ze względu na coraz większą modę, a po części z rosnącej świadomości ludzi względem dbania o zachowanie środowiska naturalnego w największej równowadze.

Drewno jako materiał naturalny wykorzystuje się także do budowy okien, elementów elewacyjnych, a także jako element wyposażenia wnętrz: drewnianych podłóg, mebli, schodów, drzwi itd. Chcąc więc stworzyć dom jak najbardziej przyjazny środowisku trzeba koniecznie postawić na drewno i wykorzystać go wszędzie tam gdzie jest taka możliwość.

Kolejna kwestia to korzystanie z technologii, które w jak najmniejszym stopniu degradują środowisko. Pierwsza rzecz to system ogrzewania domu. Najbardziej ekologicznym wyjściem jest kominek na drewno z rozprowadzeniem ciepła na cały budynek poprzez budowę tuneli wentylacyjnych. W tym miejscu po raz kolejny drewno znajduje swe miejsce w ekodomu. W dzisiejszych czasach istnieją także bardziej optymalne rozwiązania, np. piec na pelet, pompa ciepła, która czerpie energię z wnętrza ziemi.

Jeśli chodzi o dostarczanie energii można zrezygnować z konwencjonalnych źródeł i zamontować na dachu domu lub w jego pobliżu na specjalnych platformach panele słoneczne, które pobierają energię słoneczną. Równie przyjaznym środowisku rozwiązaniem jest montaż wiatraka. Oczywiście ilość wyprodukowanej energii jest zależna od warunków pogodowych, nie mniej jednak warto choć w jakiejś części korzystać z naturalnych sposobów pozyskiwania energii kosztem rezygnacji z tradycyjnych źródeł. W wieloletniej perspektywie inwestycja w taką technologię pozwoli na oszczędność pieniędzy i świadomie pomoże chronić środowisko.

Kolejną rzeczą jest gospodarka odpadami kanalizacyjnymi. W obszarze, w którym funkcjonuje sieć kanalizacyjna nie ma z tym problemu, jednak w miejscach do których nie dociera sieć należy zamontować własny zbiornik. Najbardziej optymalna jest przydomowa oczyszczalnia ścieków, która jest najbardziej ekologicznym rozwiązaniem i pasuje do eko domu.

Budowa domu w jak największym stopniu z naturalnych materiałów jest tylko początkowym etapem. Żeby dom mógł rzeczywiście nazywać się eko, jego mieszkańcy powinni wdrożyć w swoje codzienne funkcjonowanie pewne zachowania i przyzwyczajenia. Przede wszystkim ważna jest segregacja śmieci, wykorzystywanie ekologicznych środków myjących, biodetergentów, spożywanie zdrowej organicznej żywności. Nabycie takich zdrowych nawyków w połączeniu z naturalnym otoczeniem pozwoli stworzyć prawdziwy eko dom.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE