W swojej kolekcji ma gatunki, które dorastają do 33 cm długości oraz wyjątkowe okazy zagrożone wyginięciem, a jego pupile wydają potomstwo liczone w setkach, do tysiąca sztuk.
- Kto to słyszał, żeby w środku miasta hodować pająki? To musi być ktoś niezrównoważony.
- Dobrze, że się wyprowadziłam z tego bloku.
- Pająki? A na co to komu? Niektóre z nich mają jad, który potrafi uśmiercić człowieka - mówią sąsiedzi Mariusza Arenta.
Czy kutnianin hoduje jadowite gatunki? Odpowiedź może zaskoczyć:
- Nie ma pająka niejadowitego. Jad jest pierwszym etapem trawienia. W swojej hodowli mamy cały przekrój: od najmniej jadowitych, po których ukąszeniu zostaje ślad jak po komarze i tylko lekkie swędzenie, po najgroźniejsze i najbardziej jadowite na świecie.
Co dzieje się kiedy taki ukąsi? Mariusz Arent opowiada jak taki wypadek wygląda na przykładzie swojego kolegi:
- Po ukąszeniu w przedramię, najpierw spuchła ta część ręki, po czym kończyna się zacisnęła i opuchlizna zwiększyła się do tego stopnia, że nie można było otworzyć ręki. Opuchlizna i silny ból utrzymywały się przez dwa dni. W skrajnych przypadkach może dojść do omdlenia oraz skurczów np. łydek, które mogą trwać do dwóch tygodni. Uspokajam: nie ma takiego ptasznika, który mógłby zabić człowieka. Takie przypadki są tylko w Hollywood.
Narodziny to również wielka sprawa: w miocie przychodzi na świat ok. tysiąca młodych. Jak to wygląda w praktyce?
- Przed "narodzinami" zabieram kokon samicy i sam go inkubuję, aby nie stracić maluchów. Niektóre z nich niestety są zjadane przez samice. Nie są one również łaskawe dla swoich partnerów - ci z kolei mają 50% szans na przeżycie. Próbuję do tego nie dopuścić - niektóre gatunki są tak rzadkie w Polsce, że samiec zdarza się raz na rok. Samce dodatkowo żyją stosunkowo krótko - do 6 lat, a do kopulacji są zdolne do 12 miesięcy, ale tak na prawdę sprawne są jedynie przez 3-5 miesięcy. Samice żyją znacznie dłużej - zdarza się że i do 30 lat.
Spokojnie zatem - pająki hodowane przez pana Mariusza nie uciekają, mają też co jeść, bowiem ich opiekun dba również o ich pokarm, o którym mógłby powstać następny artykuł:
- Hoduję odmiany małych karaczanów, które poruszają się jedynie po płaskich powierzchniach, nie chodzą po ścianach. Są to małe odmiany, ponieważ większych boją się pająki. Największe osiągają 12 cm długości. Pająki żywią się również larwami owadów, drewnojadami. Niektórzy hodowcy karmią je np. małymi myszami, ale to niehumatnitarne, jeśli w ogóle można twierdzić, że karmienie jednego gatunku drugim jest humanitarne. W zależności od gatunku pająk zabija ssaka do godziny, a więc mysz umiera w wielkich męczarniach. (...) Pająki są wiecznie głodne, jedzą do oporu, a później mogą zrobić sobie przez rok głodówkę.
Nie można nie zapytać: od czego zaczęła się "przygoda", która w tym momencie urasta do 160 gatunków na kilku metrach kwadratowych w jednym z mieszkań w bloku?
- Pierwszego pająka dostałem od kolegi w 2007 r., jego (pająka) potomstwo jest ze mną do tej pory - jest to pierwsze pokolenie, ma teraz ok 8 lat. Wcześniej zajmowałem się akwarystyką, założyłem kutnowskie forum z myślą o zrzeszeniu wszystkich działów terrarystycznych w Kutnie. Gdyby zsumować ten czas wyszłoby ok. 20 lat. Po otrzymaniu pierwszego pająka długo niczego nie kupowałem, minęło pół roku zanim kolekcja zaczęła się powiększać, w ciągu roku miałem już ok. 40 sztuk. Następnie przejąłem pająki kolegi, zacząłem rozmnażać kolejne gatunki, które zaczęły przynosić korzyści majątkowe.
Hodowla w teraźniejszym miesjcu zdaje się nie pomieścić ani jednego gatunku więcej. Co dalej?
- Niebawem planuję przeprowadzkę - z kilku na 40 metrów kwadratowych hodowli. Stanie się to również moim jedynym zajęciem.
Dla wszystkich mieszkańców bloków mamy dobrą wiadomość - hodowla tym razem będzie mieściła się w domu jednorodzinnym. To dobra wiadomość również i dla "pluszaków":
- Kiedy mieszkałem przy ul. Staszica zdarzały się paszkwile wrzucane do skrzynki, groźby wzywania policji czy też użycia muchozolu. Bałem się, ale na szczęście sąsiedzi nie mogli nic zrobić, bo moja hodowla jest całkowicie legalna.