Chroń przed wodą! O impregnacji obuwia skórzanego
Męskie i damskie obuwie ze skóry znaleźć można w większości domowych szafek na buty. Nic w tym dziwnego – wykonane z naturalnego surowca zapewniają stopom cyrkulację powietrza, która ogranicza ryzyko nadmiernego pocenia się skóry. Materiał skórzany jest do tego bardzo wytrzymały i znosi szereg uszkodzeń mechanicznych. Dobrej klasy skórzane obuwie naprawdę trudno zniszczyć, nawet przy codziennym noszeniu. Warunkiem tej trwałości jest regularna konserwacja i staranna pielęgnacja - przede wszystkim wierzchniej części.Pielęgnację butów wykonanych ze skóry naturalnej warto rozpocząć jeszcze przed ich pierwszym założeniem. Chociaż materiał skórzany jest odporny i trwały, to pierwsze, solidne zaimpregnowanie go za pomocą specjalnych preparatów ochronnych zapewni obuwiu odporność na działanie wilgoci, a także ograniczy przywieranie uporczywych zabrudzeń.
Podstawowe czyszczenie obuwia ze skóry różnego rodzaju
Wstępne oczyszczanie obuwia ze skóry jest w dużej mierze zależne od tego, z jakiego typu zostało wykonane. Zamszowe buty o charakterystycznej, matowej, ale przyjemnej w dotyku fakturze, nie mogą być pastowane – kurz i większe pozostałości błota czy piasku należy usuwać z ich powierzchni za pomocą specjalnych szczoteczek z gumowymi wypustkami. Tutaj sprawdzi się także niezbyt twarda, sucha gąbka (na przykład do mycia naczyń). Buty z zamszu również poddawać należy impregnowaniu, a zachowanie koloru oraz przykrycie drobnych uszkodzeń zapewni użycie tak zwanego renowatora.Buty ze skóry gładkiej, matowej lub nabłyszczanej, możesz oczyszczać za pomocą miękkiej szmatki. Doskonale sprawdzi się sucha ściereczka z mikrofibry, za pomocą, której zbierzesz większe drobiny zabrudzeń. Po takim wstępnym odkurzeniu dobierz odpowiednią pastę – dla skóry matowej używaj jej 1 – 2 razy w tygodniu. Jeśli chcesz odświeżyć buty z połyskiem, po wypastowaniu wierzchu wypoleruj go miękkim materiałem. W obu przypadkach warto używać pasty w kolorze obuwia. Zawarte w niej barwniki mogą przykryć ewentualne, delikatne uszkodzenia czy przetarcia.
Zadbaj też o wnętrze skórzanych butów
Skóra świetnie przepuszcza powietrze, które zapewnia zachowanie optymalnych warunków termicznych. Pomimo takich właściwości nie wolno jednak zapominać o tym, by wnętrze butów także konserwować – koniecznie za pomocą dedykowanych preparatów.W celu odświeżenia wewnętrznej wyściółki spryskaj środek butów antybakteryjnych aerozolem i pozostaw do wyschnięcia. Dobrym pomysłem mogą okazać się także specjalne wkładki chłonne (które wkłada się do butów na przykład na noc). Pochłaniają one wilgoć, a także bakterie i grzyby, a wiele z takich akcesoriów pozostawia również delikatny zapach.
Nigdy nie zakładaj skórzanych butów, które uległy przemoczeniu! Możesz nie tylko je zniekształcić, ale też narazić stopy na rozwinięcie się różnego rodzaju chorób – w tym przykrej i nie zawsze prostej do wyleczenia grzybicy. Mocno wilgotne obuwie wysusz metodą naszych babć – do środka włóż pogniecione arkusze zwykłej, niefarbowanej gazety i takie papierowe kulki wymieniaj, gdy nasiąkną wodą. To bezpieczny i sprawdzony sposób!
Jak uratować bardzo uszkodzone buty ze skóry?
Zdarzają się sytuacje, w których buty ze skóry uległy takim uszkodzeniom, że ich pastowanie, odświeżanie czy impregnowanie niewiele już zdziała. Pęknięcia czy zarysowania mogą przy tym uniemożliwiać noszenie obuwia, które nadal pozostaje w dobrym stanie i jego wyrzucenie wydaje się wręcz marnotrawstwem! Co zrobić w takiej sytuacji?Nie podejmuj pochopnej decyzji o pozbyciu się butów. Zamiast tego zwróć się po pomoc do profesjonalnego zakładu szewskiego lub też firmy zajmującej się renowacją obuwia – WielkiShoe. Wykonanie niezbędnych prac naprawczych może kosztować ułamek ceny nowych butów i przywrócić Twojej ulubionej parze idealny wygląd. Zobacz przykładowe prace dostępne pod adresem https://wielkishoe.com/.