LifestylePrzydatność maszyn, takich jak schodołazy jest naprawdę nieoceniona. Znacznie usprawniają one funkcjonowanie osoby niepełnosprawnej w codziennym życiu, a także odciążają w pewnym stopniu opiekuna, który również w pewnych sytuacjach musi wykazać się sporą siłą i sprytem. Na szczęście technologia w XXI wieku, a także świadomość władz i społeczeństwa sprawia, iż niepełnosprawni coraz rzadziej cierpią z powodu dyskryminacji społecznej. W poprawie stanu rzeczy pomagają również firmy, które prezentują urządzenia ułatwiające życie, jak na przykład wspomniane wyżej schodołazy.
reklama
Czym tak naprawdę jest schodołaz?
Schodołaz jest jednym z najpopularniejszych urządzeń wybieranych przez osoby niepełnosprawne. Jak sama nazwa wskazuje, pomaga on w poruszaniu się po schodach. Dla ludzi poruszających się na przykład na wózku inwalidzkim, są one czasem barierą nie do przebycia. Dla opiekunów wniesienie czy zniesienie niepełnosprawnego ze schodów wymaga zaś sporo siły oraz umiejętności, by takie zadanie wykonać bezpiecznie. W przypadku stromych schodów, jak na przykład w domu, w blokach mieszkalnych czy w urzędach, może być to zadanie niewykonalne. Właśnie do takich problemów stworzone zostały schodołazy. Niezależnie od rodzaju urządzenia, niezwykle mocno wspomaga ono proces wchodzenia i schodzenia. Osoba niepełnosprawna zyskuje na bezpieczeństwie, zaś opiekun nie musi wkładać aż takiej ilości siły w cały proces. Wystarczy rozłożyć urządzenie, uruchomić je, a następnie zdemontować. Sporym plusem większości schodołazów jest ich modułowość i kompaktowość, dzięki czemu ich przechowywanie i przewóz należy do dość prostych zadań.
reklama
Jaki schodołaz wybrać?
W zależności od sposobu, w jaki chcemy używać schodołazu, należy wybrać odpowiedni model. Rozróżniamy dwa rodzaje schodołazów: gąsienicowe oraz kroczące. W przypadku tych pierwszych obsługa jest o wiele łatwiejsza, a samo urządzenie jest bardziej uniwersalne. Posiadają również spory zasięg działania,a także istnieje możliwość ich dowolnego składania i rozkładania. Są jednak dość ciężkie oraz wymagają więcej miejsca, co może być problemem w wąskich i małych przestrzeniach. Schodołazy kroczące zaś są mniejszych rozmiarów, a tym samym ważą mniej. Nie ma również dla nich znaczenia rodzaj schodów, lecz posiadają one mniejszy zasięg, a ich obsługa wymaga pewnych umiejętności od opiekuna. Oba rodzaje mają więc swoje widoczne wady i zalety. Przed podjęciem się zakupu takiego urządzenia warto jest się więc poważnie zastanowić, czego dokładnie będziemy od niego wymagać.