Czy wiesz, że przyjmowana kurkuma wraz z pieprzem czarnym – a dokładnie zawartą w nim piperyną – zwiększa przyswajalność zdrowej kurkuminy aż do 2000 procent? To ważna informacja – biorąc pod uwagę, że samo suplementowanie nie zawsze stanowi wystarczające rozwiązanie dla naszego organizmu. Istotne jest też wyżej wspomniane wchłanianie danej substancji do krwiobiegu – które to przynosi nam oczekiwany, pozytywny rezultat. Nie ulega wątpliwości, że to właśnie zawarta w ekologicznej kurkumie kurkumina cieszy się ostatnio ogromną popularnością – wszystko za sprawą jej prozdrowotnych właściwości, na czele z działaniem przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwutleniającym. Naturalna kurkumina – będąca organicznym związkiem chemicznym oraz przeciwutleniaczem polifenolowym o charakterystycznym dla siebie, żółto-pomarańczowym kolorze – nie bez powodu stosowana jest jako wsparcie w leczeniu przeziębień oraz stanów zapalnych w organizmie. Jej cenne właściwości znane były już w starożytnych Chinach, gdzie stosowano ją głównie w celu przyspieszenia procesu gojenia się ran oraz leczenia niestrawności. Co warto wiedzieć o ekologicznej kurkumie, jak wybierać suplementy dla siebie i swoich Bliskich oraz z czym nie łączyć „przyprawy życia”? Przychodzimy z podpowiedziami!
Zdrowa kurkuma – dla kogo?
Regularne przyjmowanie wysokiej jakości kurkumy zaleca się przede wszystkim tym osobom, które chcą skutecznie i naturalnie wzmocnić organizm (nie tylko na czas jesienno-zimowy!). Nie wszyscy wiedzą, że to właśnie przy wsparciu kurkumy możemy bezpiecznie regulować poziom cholesterolu we krwi, niwelować kłopoty trawienne oraz wspomagać pracę wątroby. Zawarta w kurkumie kurkumina z powodzeniem chroni organizm przed chorobami przewlekłymi i oczyszcza organizm z toksyn – dzięki czemu jej systematyczne suplementowanie poleca się tym z nas, którzy chcą pozbyć się dodatkowych kilogramów czy zadbać o stan swojej cery. Co ciekawe, kurkuma wspiera także pracę naszego układu nerwowego – co czyni ją przyprawą niezwykle wszechstronną (być może to właśnie dlatego znajduje ona swoje miejsce niemalże w każdej kuchni!). Interesującą propozycją przyjmowania kurkumy jest przygotowywanie tak zwanego „złotego mleka” – napoju poprawiającego odporność organizmu, łagodzącego kaszel, ból gardła oraz migrenę.
Co warto wiedzieć o kurkumie?
Kurkuma – nazywana też „kuzynką imbiru” ze względu na swój wyrazisty smak - to nic innego jak zmielone kłącze lub łodyga ostryżu, czyli byliny z rodziny imbirowatych, występującej w tropikalnej Azji. Zdrową kurkumę wykorzystuje się nie tylko w kuchni – doprawiając nią szereg potraw (co przyczynia się do poprawy pracy układu pokarmowego, dzięki właściwościom pobudzającym między innymi wydzielanie żółci), ale także… w kosmetyce! Maseczki i kremy na bazie ekologicznej kurkumy skutecznie wygładzają zmarszczki, wyrównują koloryt skóry oraz regulują produkcję sebum – wspierając przy tym leczenie trądziku. Na co dzień warto wykorzystywać oryginalny smak kurkumy w potrawach takich jak zupa czy gulasz, a nawet… jajecznica! Pamiętajmy, aby tę zdrową przyprawę stosować już na samym początku gotowania – co pozwoli na uzyskanie wspaniałego, żółto-pomarańczowego koloru dania oraz fantastycznego aromatu! Jednak kurkuma – podobnie jak każdy suplement diety – posiada swoje przeciwwskazania. Kiedy zmuszeni jesteśmy zrezygnować z korzystania z jej prozdrowotnego działania? Przede wszystkim wtedy, kiedy zmagamy się niedrożnością dróg żółciowych, stanami zapalnymi jelit czy chorobą wrzodową żołądka. Jeśli te dolegliwości są nam obce – jak najbardziej możemy wdrożyć kurkumę w swoją codzienną, przemyślaną dietę (zarówno w formie przyprawy, jak i kapsułek z dodatkiem usprawniającej jej wchłanianie piperyny!).
A Ty, jak często stosujesz ekologiczną kurkumę?
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.