Kluczem do prawidłowej segregacji śmieci jest wrzucanie ich do odpowiednio oznakowanych kontenerów. Niestety, wiele osób ma problem z prawidłowym wykonaniem tego zadania poprzez wrzucanie odpadów do niewłaściwych kontenerów lub do odpadów zmieszanych. Duża ilość osób kojarzy również segregację śmieci z bardzo skomplikowanym działaniem, które wymaga dużego zaangażowania i dla niektórych jest to zwyczajnie skomplikowane i trudne do zapamiętania podczas wykonywania czynności z życia codziennego.
Bardzo skutecznym ułatwieniem jest posiadanie worków w odpowiednich kolorach, zgodnie z wytycznymi o segregacji śmieci, ponieważ ułatwiają one zapamiętanie i odpowiednią selekcję odpadów. Niestety, często worki dostarczane przez gminę są niezbyt dobrej jakości lub jest ich za mało. Właśnie dlatego warto samodzielnie zaopatrzyć się we własne worki do segregacji śmieci. Wyróżniamy ich następujące rodzaje:
1. Worki niebieskie - papier
Wrzucamy do nich wszelkiego rodzaju czasopisma, opakowania kartonowe, tektury, ulotki, książki i tym podobne. Co ciekawe, zgodnie z wytycznymi nie powinno się wrzucać do tego pojemnika pieluch, ręczników papierowych i chusteczek, papieru lakierowanego i foliowanego, worków po nawozach i materiałach budowlanych.
2. Worki zielone - szkło
Należy wrzucać do nich wszelkie butelki i słoiki po napojach oraz żywności. Nie powinno się wrzucać do nich między innymi: ceramiki, kryształów, szkła żaroodpornego, żarówek, luster i monitorów.
3. Worki żółte - plastik
Do nich należy wyrzucać puste opakowania po żywności i napojach, puste butelki po kosmetykach oraz środkach czystości, odpady wielomateriałowe - na przykład opakowania po sokach bądź produktach mlecznych. Zgodnie z zaleceniami nie powinno się wyrzucać na przykład: opakowań po medykamentach, tworzyw piankowych i styropianowych, opakowań po środkach owadobójczych chwastobójczych, pojemników po areozolach, gumy, sprzętu AGD, pieluch jednorazowych.
4. Worki brązowe - odpady bio
Do tych worków należy wrzucać wszelkiego rodzaju resztki roślinne, chwasty, skoszoną trawę, odpady kuchenne pochodzenia roślinnego - na przykład resztki owoców czy warzyw, pozostałe odpady kuchenne, takie jak skorupki po jajach, fusy po kawie i herbacie oraz produkty mleczne. Nie należy wrzucać do nich kości oraz odpadów zwierzęcych. Odpady zielone powinno się wrzucać bez ziemi.
Na pierwszy rzut oka segregacja odpadów może wydawać się dość skomplikowana i czasochłonna. Jednak, po wdrożeniu w życie wytycznych na ten temat może ona stać się po prostu przyzwyczajeniem i niczym nie różnić się od zwyczajnego wynoszenia śmieci.