Jak odzyskać pieniądze z polisolokaty?

Opublikowano:
Autor:

Jak odzyskać pieniądze z polisolokaty? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Po polisolokaty chętnie sięgali klienci, którzy szukali alternatywy dla wycofywanych, nieopodatkowanych wcześniej kont oszczędnościowych i lokat z jednodniową kapitalizacją. Szybko okazało się jednak, że bankowe propozycje nie były do końca korzystne. Część klientów poczuła się oszukana podczas próby wcześniejszego wycofania zgromadzonych środków, dowiedziawszy się, że jest to niemożliwe. Okazuje się jednak, że istnieją prawne możliwości odzyskania pieniędzy. Jak to zrobić?

1. Polisolokata - co to jest?

2. Kłopoty z polisolokatą a uchwały SN

3. Jak odzyskać pieniądze z polisolokat?

Wszelkie szczegółowe informacje, w których ujęta jest rezygnacja z polisolokaty, dostępne są w internecie. Wystarczy wpisać odpowiednie hasło i kliknąć na https://oplatylikwidacyjne24.pl/rezygnacja-polisolokaty/.

Polisolokata - co to jest?

Polisolokata miała stanowić sposób na uniknięcie przez klientów konieczności opłacania podatku Belki. Mówiąc w dużym uproszczeniu, była to oferta 2 w 1: połączenie umowy ubezpieczenia na życie i dożycie z zakupem funduszy inwestycyjnych. Jedną ze stron był klient, drugą - za pośrednictwem banku - towarzystwa ubezpieczeniowe. Zakup funduszy z kolei miał otwierać szerokie możliwości zysku.

Na czym więc polegał problem w przypadku polisy z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowymi? Wpłacany kapitał przekształcany był w tak zwaną pierwszą składkę, figurującą w umowie ubezpieczenia, którą traktowano jako inwestycję w fundusze, zgodnie z regulacjami uwzględnionymi w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Zgodnie z istotą umowy ubezpieczenia, klient zobowiązywał się do dokonywania regularnych, najczęściej comiesięcznych, wpłat w określonej kwocie. Te pieniądze również zamieniane były na składkę ubezpieczeniową, później zaś na fundusze. W produkcie tym nie została jednak przewidziana gwarantowana stopa zwrotu, jak w klasycznej lokacie, co okazało się dość znamienne.

Zgodnie z założeniem klient miał możliwość wcześniejszego wypłacenia środków powiększonych o wypracowany zysk. W praktyce jednak ta wypłata obarczona była dodatkowymi zapisami, na przykład koniecznością uiszczenia opłat likwidacyjnych, albo możliwa dopiero po upływie konkretnego czasu. W niektórych przypadkach okazywało się więc, że klient chcący odzyskać pieniądze musiałby jeszcze dopłacać.

Kłopoty z polisolokatą a uchwały SN

W sprawach polisolokat głos zabrał Sąd Najwyższy. Przeanalizował klauzule niedozwolone i umowy, które zawierały elementy takie jak:

  • pobraną opłatę od środków wpłaconych przez klienta (opłata administracyjna, opłata za ryzyko, opłaty likwidacyjne),
  • fakt, że w przypadku przedterminowego rozwiązania umowy w pierwszych latach towarzystwo ubezpieczeniowe zatrzymywało wszystkie środki wpłacone na podstawie tego nietypowego ubezpieczenia na życie, jeśli zaś do wypowiedzenia doszło na późniejszym etapie, klient tracił większość pieniędzy (ok. 75%),
  • wypłata sumy ubezpieczenia z tytułu dożycia lub śmierci ubezpieczeniowego - w drugim wariancie świadczenie ubezpieczyciela stanowiło niewielki odsetek zainwestowanych środków.
Sąd Najwyższy, a wcześniej także rzecznik finansowy, orzekł, że ubezpieczenie z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi nie miało de facto charakteru działalności ubezpieczeniowej, a sposób ich oferowania często świadomie wprowadzał w błąd, co było sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Zdaniem rzecznika, ochrona ubezpieczeniowa de facto nie była celem produktu, co pozwala na stwierdzenie nieważności całej umowy.

Jak odzyskać pieniądze z polisolokat?

Rezygnacja z polisolokaty i odzyskanie środków na drodze sądowej jest możliwe jeżeli od zamknięcia polisy nie minęło 10 lub 6 lat (dla polis zamkniętych po zmianie przepisów w 2018 r.). Dopiero po tym czasie następuje przedawnienie roszczeń z umów ubezpieczenia. Aby sprawa zakończyła się sukcesem, najlepiej skorzystać z pomocy specjalistów - kancelarii zajmujących się odzyskiwaniem pobranych opłat likwidacyjnych.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE