Dwa typy ubezpieczenia samochodu
Ubezpieczając swój samochód w Wielkiej Brytanii, musimy wybrać odpowiednią polisę i wiele osób nie orientuje się, jakie są różnice między nimi. Tak jak i w Polsce, na wyspach dostępne są dwa główne warianty ubezpieczenia: Third Party i Comprehensive.Third Party to odpowiednik naszego OC. Jest to ubezpieczenie obowiązkowe, chroniące innych użytkowników ruchu drogowego przed skutkami naszych poczynań za kółkiem. Jeżeli dojdzie do stłuczki, firma ubezpieczeniowa sprawcy pokrywa koszty, które poniosła druga strona.
Niestety, kierowca, który spowodował wypadek, nie otrzyma pieniędzy na naprawę swojego samochodu. Aby towarzystwo ubezpieczeniowe pokryło koszty naprawy uszkodzonego auta, potrzebna jest ubezpieczenie Comprehensive (z języka angielskiego zupełne albo pełne).
Właściwie wszystko już wiemy. Polisa Comprehensive to polisa dobrowolna (prawo przymusza nas tylko do zakupu Third party), zabezpieczająca również nasze mienie w sytuacji spowodowania wypadku przez nas samych. Jej odpowiednik w Polsce to polisa AC.
Jeżeli jeździmy drogim samochodem to zawsze warto mieć właśnie polisę Comprehensive.
Ale czy posiadacze tańszych samochodów powinni zawsze wybierać Third party? Polisa niepełna z pewnością jest tańsza niż polisa pełna? Okazuje się, że nie zawsze.
Wielu mieszkańców UK, Polaków i Brytyjczyków, z góry zakłada, że kompleksowe ubezpieczenie Comprehensive jest droższe i niepotrzebnie traci pieniądze. W rzeczywistości często polisy Third party są najdroższe.
Nie będę w artykule wnikać, dlaczego tak się dzieje. Jeżeli nie wierzycie mi, możecie to bardzo łatwo sprawdzić, sami porównując ceny.
Jak to sprawdzić ceny polis samochodowych?
To, która polisa jest tańsza, możemy łatwo sprawdzić, używając porównywarki ubezpieczeń. Informacje, z której porównywarki najlepiej skorzystać odnajdziecie na stronie Ubezpieczenie samochodu w UK typu comprehensive.Robiąc porównanie, wpisujemy dane dotyczące naszego pojazdu, kierowcy oraz sposobu używania samochodu (dojazd do pracy, cele biznesowe, używanie prywatne). Następnie zaznaczamy, że chcemy sprawdzić ceny dla pełnej polisy comprehensive.
Strona internetowa wyśle zapytanie do towarzystw ubezpieczeniowych i po chwili pokaże ceny indywidualnych polis. W tym momencie zapisujemy 2-3 najlepsze propozycje i zmieniamy kryteria wyszukiwania. Zamiast polisy pełnej szukamy teraz polisy Third party.
Po kilkunastu sekundach ponownie pojawią się ceny polis i będziemy mogli je skonfrontować z tymi, które przed chwilą zapisaliśmy.
Jak wspomniałem, często zdarza się, że lepsza, pełniejsza brytyjska polisa AC jest najtańsza. Wtedy wybór jest bardzo łatwy, zwyczajnie ją kupujemy.
Jeżeli jednak różnice pomiędzy AC i OC są niewielkie, to również w tym wypadku, warto wybrać polisę pełną.
Mamy nadzieję, że informacje te okażą się przydatne i pomogą Polakom w UK zaoszczędzić pieniądze. Zachęcam do dzielenia się w komentarzach innymi kreatywnymi sposobami na obniżenie kosztów życia i rachunków.