Jak powstają wiązki kablowe? Proces produkcji krok po kroku

Opublikowano:
Autor:

Jak powstają wiązki kablowe? Proces produkcji krok po kroku - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Wiązki kablowe są zbiorem kabli elektrycznych i konektorów. Znajdują zastosowanie w wielu branżach przemysłu i techniki. Niezależnie od tego czy chodzi o automatykę, elektronikę, energetykę, telekomunikację czy motoryzację - wiązki kablowe sprawdzają się wszędzie tam, gdzie konieczne jest łączenie poszczególnych części w urządzeniach i systemach.

Ostatnimi laty zauważyć można wzrost zainteresowania usługami związanymi z produkcją wiązek kablowych. Spowodowane jest to ogromnym rozwojem technologii. Obecnie całe wiązki kablowe to niezbędne elementy umożliwiające przesyłanie energii i danych pomiędzy zaawansowanymi urządzeniami elektrycznymi różnego rodzaju. Dlatego też ich produkcja stała się istotną gałęzią przemysłu. Jak wygląda proces powstawania wiązek kablowych?

Proces produkcji wiązek kablowych

Powstawanie wiązek kablowych jest złożonym procesem, który obejmuje kilka etapów. Zakres produkcji wiązek kablowych obejmuje:

  1. Cięcie przewodówW zależności od m.in. wielkości produkcji cięcie odbywa się przy użyciu specjalnie dedykowanych różnych narzędzi, maszyn i urządzeń. Tutaj poza kablami cięte są także elementy osłonowe i izolacyjne.
  2. Odizolowywanie przewodów. W przypadku obróbki maszynowej kabli, odizolowywanie odbywa się automatycznie wraz z cięciem. Kiedy jednak materiały są trudno obrabialne, odizolowywanie składa się z dwóch czynności: izolacja zewnętrzna zdejmowana jest automatycznie, natomiast żyły wewnętrzne obrabiane są ręcznie lub półautomatycznie.
  3. Cynowanie końcówek przewodów i ich lutowanie. Cynowanie to istotny etap produkcji, który ma za zadanie poprawić jakość działania przewodów i przedłużyć ich żywotność. Lutowanie ma natomiast na celu zabezpieczyć przewód przed rozwarstwianiem żył, a także ułatwić przeprowadzenie kolejnych etapów produkcji. 
  4. Zakuwanie końcówek. W większości przypadków dostosowywane jest do konkretnych projektów i rozwiązań. Zaciskanie gwarantuje trwałe i stabilne połączenia, a także odporność m.in. na wzrosty temperatury. 
  5. Ucinanie i formowanie wyprowadzeń podzespołów. Dostępne podzespoły wykazują się z reguły standardowymi wymiarami i kształtami wprowadzeń. Dlatego, w zależności od konkretnego projektu, konieczne jest ich odpowiednie uformowanie, tak by w efekcie posiadały wymagane parametry. 
  6. Testowanie i kontrola jakości. Kluczową częścią produkcji jest weryfikacja jakości wiązek kablowych. Częściowo jest ona przeprowadzana na wcześniejszych etapach, jednak konieczne jest również przetestowanie wyrobu gotowego, m.in. pod kątem braku zwarć czy poprawności połączeń.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy