Jak przygotować działkę pod założenie trawnika?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jak przygotować działkę pod założenie trawnika? - Zdjęcie główne

Jak przygotować działkę pod założenie trawnika?

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Zielony trawnik to ozdoba każdej posesji. Jeśli i Tobie marzy się taki efektowny, naturalny “dywan” w ogrodzie lub przed domem, musisz jednak wiedzieć, że jego założenie wymaga sporo pracy. Pierwszym krokiem - a przy okazji jednym z najważniejszych - jest odpowiednie przygotowanie działki. Te prace należy jednak podzielić na kilka etapów. Jeśli pominiemy choć jeden, w przyszłości możemy gorzko żałować. A pielęgnacja trawnika będzie wymagała dużo więcej uwagi i wysiłku. O czym trzeba więc pamiętać przy zakładaniu trawnika?

Krok pierwszy - oczyszczenie działki i usunięcie chwastów

Na początek musimy dokładnie oczyścić działkę, na której w niedalekiej przyszłości ma wyrosnąć trawa. Trzeba z niej usunąć wszelkie chwasty, a także ewentualne samosiejki drzew czy krzewów. Mogą w tym pomóc kosy spalinowe do wysokiej trawy. W przeciwieństwie do elektrycznych podkaszarek dysponują bowiem dużą mocą i poradzą sobie nawet ze zdrewniałymi pędami.

Prace mechaniczne warto uzupełnić specjalistycznymi środkami. Najbezpieczniej użyć specjalnych herbicydów, czyli chemicznych środków do zwalczania chwastów na bazie roślin. Spryskanie nimi niepotrzebnych roślin wspomoże klasyczne wysiekanie chwastów, zniszczy bowiem również ich korzenie.

Krok drugi - przekopanie ziemi pod trawnik

Wytrzymały i efektowny trawnik musi być w odpowiedni sposób ukorzeniony. Dlatego przed zasianiem na działce trawy należy ją przekopać. Chodzi o rozluźnienie gleby. Dzięki temu ziemia będzie lepiej napowietrzona, a luźniejsza struktura łatwiej i szybciej powinna wchłaniać wodę.

Szczególnie należy zwrócić uwagę na to, by rozbić grudy zbitej ziemi. Najlepiej przekopać ziemię na około 20 centymetrów. Można do tego użyć klasycznej łopaty, ale także glebogryzarki.

Krok trzeci - odwodnienie działki

Trzeci krok nie jest obowiązkowy, ale z pewnością się przydaje. Na trawniku bez odwodnienia może zbierać się woda. Drenaż można wykonać ze specjalnych rur ułożonych pod trawnikiem, połączonych z systemem odpływu.

Często, zwłaszcza na mniejszych działkach, wystarczy jednak wyłożenie żwiru pod przekopaną warstwą gleby. Dzięki temu nadmiar wody z powierzchni trawnika będzie sprawnie odprowadzany.

Krok czwarty - przygotowanie ziemi na trawnik

Choć może się wydawać, że trawa nie potrzebuje szczególnych warunków do wzrostu, piękny zielony “dywan” uzyskamy tylko na odpowiedniej ziemi. Najlepiej nadaje się do tego gleba o pH między 5,5 a 6,5. Problemem może być zwłaszcza gleba zbyt kwaśna.

Warto więc zwrócić na to uwagę i skorzystać z odpowiednich środków na obniżenie tego odczynu. Problemem będzie także zbita, gliniasta gleba - w tym przypadku dobrze zrobi jej domieszka piasku. To właśnie na tym etapie po raz pierwszy warto również pomyśleć o zastosowaniu nawozu. Na rynku znajdziemy specjalne nawozy startowe, z pewnością nie zaszkodzi również wyłożenie ziemi pod przyszły trawnik kompostem.

Krok piąty - ubijanie i wyrównywanie powierzchni

Po przekopaniu i użyźnieniu ziemi należy jeszcze ją ubić. Najszybszym i najskuteczniejszym sposobem będzie wałowanie trawnika za pomocą specjalnego walca. Dzięki temu upieczemy dwie pieczenie na jednym ogniu. Wałowanie podłoża pozwoli bowiem także wyrównać wszelkie nierówności. Zwróćmy na to uwagę - w ewentualnych zagłębieniach będzie zbierać się woda.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE