Jak uzyskać większe odszkodowanie z OC sprawcy?
Nie każdy poszkodowany wie, że wystarczy kilka prostych zabiegów, by uzyskać większe odszkodowanie z OC sprawcy za uszkodzony pojazd. Warto wiedzieć nie tylko jak uzyskać większe odszkodowanie, ale też właściwie przygotować się do oględzin. Poniżej znajdziesz wiele cennych porad, które z pewnością będą miały ogromny wpływ na wysokość uzyskanych środków, które z kolei umożliwiają właściwe usunięcie szkód.
Jak uzyskać wyższe odszkodowanie?
Już na wstępie należy zauważyć, że o wysokie odszkodowanie należy zabiegać na każdym etapie procesu likwidacji szkody ( jak przebiega likwidacja szkody dowiesz się tutaj: https://www.take-care.com.pl/kolizja.html ), a najlepiej jeszcze przed jego rozpoczęciem. Należy pamiętać, że towarzystwa ubezpieczeniowe dają ograniczony czas na zgłoszenie szkody, jednak należy go właściwie wykorzystać. W tym celu warto przygotować się na wizytę rzeczoznawcy, gdyż to od niej zależy wysokość uzyskanych środków.
Jak przygotować się do wizyty rzeczoznawcy zakładu ubezpieczeń?
Jeszcze przed spotkaniem z pracownikiem ubezpieczyciela sprawcy należy przygotować się do oględzin wykonywanych przez rzeczoznawcę. W tym celu warto zadbać właściwie o auto. Bez względu na skalę uszkodzeń powinno się ono prezentować jak najlepiej. Im lepszy wygląd, tym lepsza wycena jego wartości rynkowej, która ma wpływ na wysokość uzyskanych środków. Warto więc umyć i odkurzyć uszkodzony pojazd, ale też zadbać o usunięcie drobnych efektów. Oczywiście wszystkie poprawki powinny być wykonywane w zakresie wad niemających związku ze szkodą, z tytułu której poszkodowany ubiega się o odszkodowanie. Dobrze prezentujący się i zadbany samochód wpłynie lepiej na ostateczną wycenę.
Warto także zadbać o podniesienie wartości pojazdu. Nie jest to trudne – wystarczy założyć ogumienie w lepszym stanie czy też estetyczne pokrowce na fotele. Nawet nowe wycieraczki czy wyczyszczona tapicerka mają wpływ na dokonane ustalenia.
Jakie działania podjąć podczas likwidacji szkody?
Ważną rolę odgrywa również postępowanie poszkodowanego na etapie likwidacji szkody. W takiej sytuacji należy pamiętać by nie zgadzać się na stosowanie tzw. zamienników. Należy wyraźnie zaznaczyć, że poszkodowany nie wyraża zgody na zastosowanie nieoryginalnych części. Należy zaznaczyć, że uszkodzone podzespoły były oryginalne i na takie też powinny zostać wymienione. Właściciele serwisujący pojazdy w ASO powinni również przedstawić książkę serwisową. Co więcej, należy pamiętać, że w wykonanej kalkulacji kosztów zastosowanie części zamienny zdecydowanie wpływa na ostateczną wysokość odszkodowania.
Wiele towarzystw zaniża również wycenę wartości rynkowej pojazdu. W tym celu warto przedstawić umowę kupna-sprzedaży, zwłaszcza, jeśli auto zostało zakupione stosunkowo niedawno. W przypadku dokonywania większych ulepszeń pojazdu np. zakupienia drogich felg aluminiowych, warto również przedstawić rachunki potwierdzające poniesienie kosztów w tym zakresie. Dokumenty te bowiem wpływają również na ostateczną wysokość odszkodowania.
Co więcej, podczas kolizji/wypadku uszkodzeniu mogą ulec również przedmioty znajdujące się w samochodzie. Fotelik samochodowy dla dzieci, laptop czy telefon mogą mieć znaczącą wartość i podnieść wysokość odszkodowania.
Co możesz zrobić po otrzymaniu decyzji o wypłacie odszkodowania?
Jeśli pomimo podjęcia wskazanych działań uzyskane z towarzystwa ubezpieczeniowego odszkodowanie nadal jest zaniżone powinieneś wykonać kolejne kroki. Najważniejsze to się nie poddawać, gdyż każdy ma prawo do złożenia odwołania. Co w takiej sytuacji warto zrobić?
Nawet po otrzymaniu decyzji o wypłacie odszkodowania można zdecydować się na zmianę formy likwidacji szkody. Warto wybrać rozwiązanie bezgotówkowe, gdyż obejmuje ono podpisanie umowy z wybranym zakładem blacharskim, tam szkody są usuwane a firma samodzielnie rozlicza koszty z towarzystwem ubezpieczeniowym. Nieco trudniej może wyglądać wypłata odszkodowania z tytułu AC. Część polis zawiera amortyzację części i udział własny – wówczas uzyskane środki, nawet w formie bezgotówkowej, mogą nie pokryć kosztów naprawy.
Kolejną możliwością jest naprawa pojazdu na własną rękę i dostarczenie rachunków potwierdzających poniesione koszty do firmy ubezpieczeniowej. Teoretycznie koszty powinny zostać uwzględnione, a występująca różnica wypłacona, jednak w praktyce nie zawsze tak jest. Zdarzają się sytuacje, że zakład ubezpieczeń podważa zasadność ich wypłaty. Stąd też warto najpierw udać się do warsztatu samochodowego i poprosić o sporządzenie kosztorysu naprawy, a następnie wysłać go do akceptacji do ubezpieczyciela. Wówczas na etapie rozliczania nie powinny pojawić się żadne problemy.
Najbardziej znaną formą jest także możliwość odwołania się od decyzji ubezpieczyciela, którą można stosować w przypadku gotówkowej formy likwidacji szkody. Należy pamiętać, że na odwołanie poszkodowany ma 3 lata od uzyskania decyzji. Składane odwołanie musi jednak zawierać szereg informacji tj. należy wskazać żądaną kwotę odszkodowania, nierzetelnie oszacowane wartości części, ale też faktyczne stawki za robociznę. Określenie tych informacji może być kłopotliwe – stąd też pomocne jest dołączenie opinii niezależnego rzeczoznawcy. Pomoc profesjonalisty jest zawsze nieoceniona w tej trudnej walce.
W sytuacji, gdy wszystkie wspomniane formy zawodzą, dobrym rozwiązaniem jest również skierowanie sprawy na drogę sądową, bądź też skorzystanie z dopłaty do odszkodowania, jaką oferują firmy takie jak Take Care Polska zajmujące się problemem zaniżonych odszkodowań. Dopłaty do odszkodowań to środki uzyskane w wyniku zrzeczenia się prawa do dalszego dochodzenia odszkodowania. To ciekawa alternatywa dla sporów sądowych, które mogą trwać miesiącami, ale i latami, a pewność wygranej nie jest 100%. W ramach zawartej umowy cesji poszkodowany umówioną kwotę dopłaty do odszkodowania otrzymuje w ciągu kilku dni od podpisania umowy, a firma zyskuje prawo do walki o realne odszkodowanie. Jest to rozwiązanie idealne dla osób, które nie chcą z różnych względów angażować się w walkę z ubezpieczycielem, bądź potrzebują środków w krótkim czasie.
Więcej informacji na temat dopłat do odszkodowań, jak i innych zagadnień związanych z odszkodowaniami znajdziecie Państwo na: https://www.take-care.com.pl/