Faktoring w skrócie
Na początek wyjaśnijmy pokrótce, czym jest faktoring? To najprościej ujmując finansowaniem faktur z odroczonym terminem spłaty. Dokładnie wygląda to tak: firma przedstawia swojemu klientowi fakturę z odroczonym czasem zapłaty, a sama w tym czasie oczekuje na pieniądze. Tutaj z pomocą przychodzi instytucja faktoringowa, która od ręki wypłaca firmie kwotę faktury i od tej chwili ona czeka na pieniądze od nabywcy. Jeżeli to wyjaśnienie nie do końca jest jasne to, przeczytaj co to jest faktoring.Faktorzy, czyli firmy faktoringowe proponują rozmaite modele faktoringu. Warianty faktoringu, z których może skorzystać przedsiębiorstwo to: faktoring pełny, ukryty, międzynarodowy, zamówieniowy, czy faktoring z regresem. Faktoring pełny to maksymalne bezpieczeństwo transakcji, albowiem ryzyko niewypłacalności kontrahenta przejmuje firma faktoringowa. Faktoring ukryty jest kierowany do firm, które wolą nie informować swojego nabywcę o korzystaniu z zewnętrznego finansowania. Faktoring zamówieniowy wiąże się z tym, iż faktor płaci za zakupy swojego klienta, który takim sposobem sam uzyskuje wydłużony termin płatności.
Kiedy zdecydowani jesteśmy na skorzystanie z faktoringu, przychodzi pora na znalezienie dobrego faktora. Wybór aktualnie jest szeroki i przedsiębiorcy w Polsce mogą skorzystać z propozycji różnych instytucji faktoringowych - nazywanych fachowo faktorami - którymi są banki jak i pozabankowe spółki faktoringowe. Dobór najlepszej firmy faktoringowej nie należy do zagadnień łatwych, z uwagi na dużą liczbę takich oferentów aktywnych na rynku. Przedsiębiorcy, którzy do pory nie poznali jeszcze w praktyce faktoringu, a są nim zainteresowani, winni zebrać informacje, na co skupić uwagę przy wyborze odpowiedniej firmy faktoringowej.
Czym się kierować wybierając faktoring?
W toku doboru firmy faktoringowej poza opłatami wskazane jest, aby zwrócić uwagę również na inne parametry, które będą wpływać na funkcjonowanie faktoringu. Dlatego wypada poznać m.in.: ilość akceptowanych kontrahentów, wysokość nadanego progu finansowania i opcjonalność jego podniesienia, wymóg globalnej cesji albo jego brak, terminy zapłaty tolerowane przez instytucję finansową, czy też konsekwencje ustalone za spóźnienie w zapłacie. Można sobie również znacząco ułatwić wybór korzystając ze specjalistycznej porównywarki faktoringowej FAKTORINGoferty.plRóżnorodność oferentów owocuje rozpiętością ofert przystępnych zarówno dla dużych jak i dla małych firm. Różnice tyczące się oczekiwań formułowanych poprzez banki i spółki faktoringowe - przedsiębiorstwom są znaczące. Pozytywną stroną dużej liczby firm oferujących faktoring jest to, że gdy jeden faktor odmówi przedsiębiorstwu faktoringu, to mimo to faktoring może być dostępny u innego faktora.
Poszukiwanie firmy faktoringowej powinno się rozpocząć od zdefiniowania potrzeb przedsiębiorstwa. Czyli czego chcemy od faktoringu? Opłaty są oczywiście zawsze ważne, lecz nie powinny być jedynym i decydującym wyznacznikiem wyboru faktoringu. Faktoring jest produktem finansowym złożonym, dlatego należy zwracać uwagę na rozmaite jego aspekty, a także zakres oferowanych poprzez faktorów usług.