Reklama

Jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom?

Opublikowano:
Autor:

Jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Lifestyle Bezpieczeństwo pracowników w trakcie wykonywania obowiązków jest jedną z podstaw, na których opiera się profesjonalna firma. Aby je zapewnić, niezbędne będzie dostosowanie odpowiednich środków ochrony w stosunku do naszej branży.

Zależnie od tego, czy są to prace wysokościowe, podziemne czy budowlane, niezbędne będą inne rodzaje wyposażenia. Istnieje jednak kilka uniwersalnych akcesoriów, które powinny znaleźć się w ekwipunku każdej firmy, zajmującej się wykonywaniem robót budowlanych, konserwacyjnych i innych, wymagających ochrony.

Podstawa BHP - czyli buty robocze

Obuwie ochronne jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia w zasadzie każdej firmy. Bez wątpienia powinni być w nie wyposażeni pracownicy magazynów, stacji benzynowych czy sklepów. Wszędzie tam, gdzie występują ciężkie przedmioty, które mogą upaść nam na stopę - konieczne jest założenie roboczych butów. Przed czym jeszcze nas chronią?

Buty robocze posiadają wzmocniony metalem czubek, grube, twarde podeszwy oraz ciężką konstrukcję. Pozwala to osłonić stopę nie tylko przez upadającymi, ciężkimi obiektami. Podeszwy zabezpieczają nasze stopy przed nadepnięciem na gwóźdź czy inną, ostrą krawędź. Gruba budowa z kolei, pozwala uodpornić do pewnego stopnia stopę na działanie wysokich temperatur i odczynów chemicznych.

Jeśli którykolwiek w wymienionych czynników ryzyka występuje w Twojej branży - buty robocze są absolutną podstawą wyposażenia zakładu pracy. Obuwie tego rodzaju oferuje praktycznie każdy sklep BHP, zatem z otrzymaniem go nie powinieneś mieć większego problemu.

Apteczka i sprzęt PPOŻ - zabezpieczenie obecne wszędzie

Apteczki i podstawowy sprzęt gaśniczy występują dosłownie wszędzie - zarówno ze względu na wymogi prawne, jak i prawdopodobieństwo nieszczęśliwych wypadków. Jeśli chodzi o sprzęt PPOŻ, w większości firm wystarczy obecność gaśnicy - lub kilku gaśnic (w zależności od powierzchni lokalu). Co jednak powinno znajdować się w firmowej apteczce? Wśród niezbędnych przedmiotów, z pewnością najpotrzebniejsze będą bandaże elastyczne, chusta trójkątna, rękawiczki lateksowe, ustnik do sztucznego oddychania, kompres opatrunkowy, a także instrukcja pierwszej pomocy.

Jeśli chcesz, aby Twój zakład pracy był dostosowany do współczesnych standardów - warto umieścić na ścianie tablicę informacyjną, na której będzie znajdować się kompletna instrukcja pierwszej pomocy. Dzięki temu, w razie nieszczęśliwego wypadku, Twoi pracownicy będą doskonale wiedzieli, gdzie tej instrukcji szukać - ponieważ będą widzieli ją każdego dnia. Tego typu znaki oferuje dobrze wyposażony sklep internetowy z artykułami BHP - Ferpol.

Odzież BHP - gdzie i jaka jest niezbędna?

Odzież ochronna należy do jednego z najszerszych pojęć w branży BHP. Nie zawsze oznacza ona bowiem pełny kombinezon roboczy. W związku z tym, zawsze musimy sprecyzować, które konkretnie części ciała są najbardziej narażone na urazy w naszej branży - i jakie to są urazy. Przykładowo, w przypadku stacji benzynowych istnieje ryzyko oblania się paliwem, w związku z czym odzież ochronna powinna być samogasnąca i obejmować praktycznie całe ciało.

Jeśli zaś chodzi o miejsca takie jak budowa - odzież BHP dotyczy przede wszystkim spodnie, które narażone są na różnego rodzaju przetarcia. Bardzo często na placach budowy można się również spotkać z ochraniaczami na kolana. Z kolei na przykład podczas spawania lub różnego rodzaju prac z palnikiem, oprócz masek ochronnych, często używa się także rękawic i fartuchów, które zabezpieczają odzież, a także skórę przed działaniem wysokiej temperatury.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE