Reklama

Jaka spawarka do aluminium?

Opublikowano:
Autor:

Jaka spawarka do aluminium? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Spawarka może okazać się niezwykle przydatnym narzędziem nie tylko dla profesjonalistów, ale również wielbicieli majsterkowania czy też osób preferujących samodzielne wykonywanie napraw. Czy jednak wszystkie modele są przystosowane do spawania aluminium. Jaką spawarkę zatem wybrać?

Jaka spawarka będzie dobrym wyborem?

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów spawarek. Pierwszy podział obejmuje:

 • spawarki inwertorowe – cechują się niewielkimi gabarytami oraz małą wagą, dzięki czemu można je z łatwością przenosić z miejsca na miejsce. Mają jednak skomplikowaną budowę, toteż ich naprawy muszą być przeprowadzane w wyspecjalizowanych serwisach. Ich atutami są natomiast wysoka sprawność oraz duża tolerancja na spadki napięć.

Porównując je z drugim wariantem, okazuje się, iż zużywają mniej prądu. Co więcej, cechuje je mniejsza wrażliwość na jakość wykorzystywanych elektrod.

 • spawarki transformatorowe – ich największymi zaletami są niska cena oraz nieskomplikowana budowa, dzięki czemu można je dosyć łatwo naprawić. Niestety, prosta konstrukcja niesie za sobą wiele wad, w tym przede wszystkim ograniczoną stabilność pracy, duże zużycie prądu czy też to, iż na jakość spawania wpływa jakość używanych elektrod.

Spawarki transformatorowe mają jednak tę przewagę nad wariantami inwertorowymi, iż są mniej wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne. Wybierając ją, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na wagę sprzętu. Im będzie ona większa, tym możemy spodziewać się lepszego transformatora. Moc bowiem często jest przez producentów zawyżana.

Na które z tych rozwiązań warto się jednak zdecydować? Spawarka inwertorowa polecana jest przede wszystkim profesjonalistom i osobom, które chcą mieć pewny sprzęt. Jeżeli jednak potrzebujemy urządzenia do sporadycznych i niezbyt wymagających prac, nie warto przepłacać – wówczas możemy zdecydować się na spawarkę transformatorową.

Inna klasyfikacja spawarek obejmuje następujące rodzaje urządzeń:

 • MIG-MAG – czyli tak zwany migomat. Do spawania wykorzystywana jest osłona gazu. Z powodzeniem możemy spawać nim nawet grubsze aluminium oraz inne metale,

 • MMA – spawanie jest możliwe dzięki elektrodzie otulonej,

 • TIG – podczas spawania wykorzystuje się elektrodę nietopliwą. Umożliwia spawanie aluminium oraz stali wysokoprocentowej. Jeżeli zamierzamy spawać nią cienkie aluminium, wówczas przydaje się funkcja AC/DC, czyli pracy przy pomocy prądu przemiennego.

 • Niezwykle ważną rzeczą w trakcie spawania jest zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Temu celowi służą przyłbice spawalnicze, które chronią wzrok przed iskrami i szkodliwym wpływem promieniowania ultrafioletowego i rentgenowskiego. Zapewniają również optymalny komfort pracy. Jaka przyłbica spawalnicza będzie jednak dobrym wyborem?

  Na rynku dostępne mamy dwa podstawowe rodzaj przyłbic spawalniczych:

  • przyłbice pasywne – w tym przypadku to spawacz wybiera potrzebny mu filtr i montuje go. Zaletą tego rozwiązania jest przede wszystkim niska cena. Wśród wad wymienia się zaś subiektywne wrażenie ciemności pojawiąjące się po wygaszeniu łuku, co rodzi dyskomfort, a także bóle oczu spowodowane przez jaśniejszy lub niestabilny łuk.

  Pomimo powyższych wad, przyłbica pasywna powinna być wystarczającym rozwiązaniem podczas spawania MMA (w otulinie) lub przy pomocy migomatu. Niemniej, lepszym rozwiązaniem są przyłbice automatyczne.

  • przyłbice automatyczne – są koniecznością, jeżeli spawamy metodą TIG. Jak działają modele tego typu? Przede wszystkim wyposażone są w czujniki optyczne, które sterują automatyką. Gdy łuk zapala się, aktywuje czujnik optyczny, który przesyła sygnał do ekranu ciekłokrystalicznego. Ten zaś ustawia się w odpowiednim położeniu. Gdy łuk się wygasi lub spadnie jego intensywność, następuje rozjaśnienie obrazu.

  Na rynku dostępne są również przyłbice automatyczne wyposażone w czujniki elektromagnetyczne. Działają one w nieco odmienny sposób, gdyż nie reagują bezpośrednio na łuk, ale na zmianę przebiegu linii sił pola. Są jednak montowane w najlepszych, a co za tym idzie najdroższych przyłbicach spawalniczych.

  W przypadku przyłbicy automatycznej wybór odpowiedniego modelu uzależniony jest od kilku parametrów technicznych. Musimy zwrócić uwagę między innymi na:

  • czas reakcji,

  • szybkość rozjaśniania,

  • klasę optyczną ekranu,

  • wielkość pola widzenia – niektóre przyłbice oferują pole widzenia o wymiarach 97x62 mm, co zapewnia wyraźny i naturalny widok,

  • liczbę czujników – dwa to minimum, a dla osób, które zajmują się spawaniem zawodowo konieczne będą cztery sensory. Jeżeli przyłbica wyposażona jest w jeden czujnik, nie warto po nią sięgać. Pojedynczy sensor jest bowiem zbyt zawodny,

  • funkcję nawiewu – jest nieocenionym wsparciem zwłaszcza w przypadku bardzo szczelnych przyłbic. Pozwala zredukować subiektywne odczucie gorąca, co przy długotrwałej pracy jest niezwykle ważną kwestią. Ułatwia również spawaczowi oddychanie,

  • sposób zasilania – na rynku dostępne są przyłbice automatyczne wyposażone w wymienne baterie litowe, ogniwa solarne z wymiennymi bateriami litowymi oraz ogniwa solarne ze wspomaganiem bateryjnym. Każdy powyższy sposób zasilania jest dobry. Wybór zależy zatem od naszych indywidualnych preferencji.

  Analizując powyższe czynniki, będziemy w stanie dopasować sprzęt do naszych indywidualnych potrzeb, zapewniając sobie w ten sposób komfort i bezpieczeństwo pracy. Ważną kwestią jest również to, aby przyłbica była odporna na uderzenia.

  Pamiętajmy również o tym, że jeśli zależy nam na przyłbicy, którą możemy stosować przez długi czas, musi być ona lekka. W przeciwnym razie może znacząco zwiększać zmęczenie. Przy jej wyborze należy zatem zwrócić uwagę na materiał, z którego została wykonana.

  Obecnie dominującymi metodami spawania aluminium jest MIG i TIG. Takie też spawarki powinniśmy wybrać, jeżeli zależy nam na obróbce tego materiału. Bardziej profesjonalna jest ta druga, charakteryzuje się jednak także wyższą ceną.

  Udostępnij na:
  Facebook
  wróć na stronę główną

  ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

  e-mail
  hasło

  Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE