Reklama

Jaka wędka na szczupaka, czyli rozpoczęcie sezonu wędkarskiego już na horyzoncie!

Opublikowano:
Autor:

Jaka wędka na szczupaka, czyli rozpoczęcie sezonu wędkarskiego już na horyzoncie! - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Zima w tym roku nie rozpieszczała nas piękną, białą aurą za oknem. Tym bardziej nie skorzystali na niej wędkarze, zafascynowani połowem na lodzie. Wykorzystanie sprzętu, który długo czekał na to w piwnicy czy garażu, niestety nie powiodło się. Okres zimowy pozbawił nas przymrozków, nie mówiąc już o solidnym lodzie na jeziorze. Na szczęście zbliża się już okres połowów wiosenno- letnich, z którego korzysta większość wędkarzy. Jak przygotować się do połowów w tym sezonie i w jakie sprzęty wyposażyć swój zestaw wędkarski?

Kiedy zaczyna się sezon wędkarski?

Kiedy lód zejdzie ze zbiorników wodnych, śmiało możesz zapakować wędkę i ruszyć na połów płoci, leszczy czy okoni. Jednak ryby nie będą brały tak intensywnie, jak w kwiecie wiosny. Generalnie, jako rozpoczęcie sezonu wędkarskiego, przyjęło się okres między początkiem kwietnia i maja. Oczywiście wszystko zależy od aury pogodowej i warunków atmosferycznych. Powodzenie na łowach zależy także od rodzaju zbiornika i jego właściwości, czyli m.in. ile ryb się w nim znajduje. W okresie pierwszych połowów należy zaopatrywać się w spory zapas dobrej przynęty, ponieważ ryby po zimie są wygłodniałe i bardzo aktywne. Niemniej jednak wraz z początkiem maja, rozpoczyna się także sezon na szczupaka. Dla niektórych wędkarzy to prawdziwa gratka, a wielu z nich prześciga się w coraz to większych okazach. W końcu szczupak to jedna z największych ryb słodkowodnych, na terenie Polski. Szczupak lubi chować się w szuwarach i zaroślach, jednak w okresie tarła, czyli w okolicach maja, przenosi się na płycizny, gdzie może żerować. Później przemieszcza się już do głównego koryta, najbardziej opowiadają mu zbiorniki od 3 do 10 m głębokości. Tam spędza większość roku.

Wędkarstwo spławikowo – gruntowe

Taka forma wędkarstwa to klasyka gatunku. Mimo wielu innych sposobów wędkowania, nadal wybiera ją rzesza wędkarzy. To dla nich sposób na odpoczynek na łonie natury oraz chwila relaksu. Spokojne połowy na brzegu zbiornika wodnego to niesamowite widoki, spędzanie czasu na powietrzu oraz czas na uspokojenie duszy i ciała. Wbrew rozszerzającej się, powszechnej opinii, wędkarstwo spławikowe i gruntowe nie jest przeznaczone tylko do gatunków ryb o spokojnym usposobieniu. Doświadczony wędkarz poradzi sobie nawet z drapieżnikiem. Potrzebuje do tego przede wszystkim odpowiedniego sprzętu, który zapewni mu udany połów. Wędki St Croix to idealny wybór nie tylko dla wędkarzy spławikowo-gruntowych, ale także dla miłośników spinningu.

Spinning – jaki sprzęt?

Odpowiednie wędki, które posiadają solidne komponenty, a dodatkowo charakteryzują się dużą elastycznością, przydadzą się w spinningu. To rodzaj wędkowania, który polega na naprzemiennym zarzucaniu i przyciąganiu przynęty, wykonując przy tym wabiące ruchy. To idealna metoda właśnie na szczupaka, który specyficznie zaczaja się i poluje na swoje pożywienie. Nie jest łatwo zwabić go na przynętę, a spinning umożliwia udany połów. Metoda spinningowa charakteryzuje się wyposażeniem w wędkę z krótkim wędziskiem, kołowrotkiem oraz żyłką bądź plecionką, a także w przynętę. Bardzo ważne jest, aby wędkarz dopasował wędkę do swoich indywidualnych potrzeb, ponieważ sam najlepiej jest w stanie wyczuć, jaki sprzęt potrzebuje do połowu wybranego gatunku.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE