Reklama

Jaki jest koszt użytkowania pompy ciepła?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: immergas.pl

Jaki jest koszt użytkowania pompy ciepła? - Zdjęcie główne

foto immergas.pl

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Lifestyle Zastanawiasz się, ile prądu pobiera powietrzna pompa ciepła? Koszt eksploatacji w skali roku będzie zależał od czynników, które wpływają na efektywność urządzenia, a także od zapotrzebowania budynku na ciepło i ciepłą wodę użytkową oraz rzecz jasna stawek za energię elektryczną. Zobacz, co warto wiedzieć na temat użytkowania pompy ciepła i zużycia prądu.

Od czego zależy, ile prądu pobiera pompa ciepła?

W przypadku powietrznej pompy ciepła zużycie prądu zależy z jednej strony od wydajności pracy urządzenia w danych warunkach, a z drugiej strony od zapotrzebowania na energię cieplną w budynku. Zacznijmy od tej drugiej kwestii.

 

Im większa jest powierzchnia domu, tym trudniej go ogrzać. Istotna jest jednak także konstrukcja budynku i jakość termoizolacji. Zapotrzebowanie na ciepło możne się bowiem wahać od kilkudziesięciu do stu kilkudziesięciu i więcej kilowatogodzin na metr kwadratowy (kWh/m²) w zależności od tego, czy chodzi o nowy dom energooszczędny, czy starsze budynki.

 

Jeśli urządzenie ma ogrzewać nie tylko medium grzewcze w instalacji centralnego ogrzewania (c.o.), lecz także ciepłą wodę użytkową (c.w.u.), koszt użytkowania pompy ciepła dodatkowo wzrośnie. Tym bardziej, im więcej osób jest w gospodarstwie domowym i im wyższa jest temperatura c.w.u.

 

Wydajność grzewcza, czyli współczynniki COP i SCOP pompy ciepła, a zużycie prądu

Większa efektywność powietrznej pompy ciepła to niższe zużycie prądu. Urządzenie będzie zaś pracować tym wydajniej, im wyższa jest temperatura powietrza na zewnątrz i im niższa jest temperatura wody w instalacjach.

 

Do porównywania wydajności różnych pomp ciepła w danych warunkach służy współczynnik COP, który określa, ile energii cieplnej wytworzy urządzenie z 1 kWh energii elektrycznej. Jeśli jego wartość wyniesie na przykład 4, oznacza to, że pompa ciepła wytworzy 4 kWh ciepła z każdego kWh prądu, który zużyje. Będzie więc wtedy czterokrotnie oszczędniejsza niż ogrzewanie elektryczne.

 

Producenci najczęściej podają COP dla temperatury zewnętrznej 7°C i temperatury wody grzejnej 35°C, która jest często wystarczająca przy ogrzewaniu podłogowym. W takich warunkach najwydajniejsze modele, takie jak pompy ciepła Immergas mogą mieć COP nawet do 5,2.

 

Współczynnik COP zmienia się jednak wraz z temperaturą powietrza i czynnika grzewczego. Żeby wyliczyć więc roczne zużycie prądu przez pompę ciepła i koszt eksploatacji urządzenia, trzeba oszacować SCOP (średnioroczny współczynnik wydajności pompy, który bierze pod uwagę zmiany temperatur).

 

Powietrzna pompa ciepła: wyliczenia kosztu eksploatacji na przykładzie

Żeby pokazać, ile prądu pobiera pompa ciepła i jak to obliczyć, najlepiej posłużyć się przykładem. 4-osobowa rodzina mieszka w energooszczędnym domu o powierzchni 140 m², którego zapotrzebowanie na ciepło wynosi 65 kWh/m² rocznie.

 

Na potrzeby centralnego ogrzewania niezbędne jest więc 9100 kWh energii cieplnej rocznie (140 x 65). Załóżmy, że ciepło niezbędne do podgrzania c.w.u. do temperatury 50 °C wyniesie natomiast w tym przypadku 2900 kWh. Łącznie potrzebne jest więc 12000 kWh energii (9100 + 2900).

 

Współczynnik SCOP powietrznej pompy ciepła przy temperaturze zasilania wody w instalacji c.o. na poziomie 35 °C oraz c.w.u 50 °C to natomiast 3,7. Urządzenie zużyje więc około 3243 kWh prądu (12000 / 3,7).

 

Średnie ceny energii w 2022 roku w zależności od miejsca zamieszkania kształtowały się z kolei na poziomie 0,72-0,80 zł za kWh. Jeśli przyjmiemy stawkę 0,76 zł, roczny koszt użytkowania pompy ciepła wyniesie w tym wypadku 2464,68 zł (3243 x 0,76).

 

Warto rzecz jasna pamiętać, że powyższe dane są szacunkowe, a wyliczenia – z konieczności uproszczone. Rzeczywiste koszty użytkowania pompy ciepła w poszczególnych budynkach mogą być więc inne.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy