Przyczyny powstawania grzyba na ścianie
Główną przyczyną, która odpowiada za tym, że pojawiają się grzyby, jest wysoka wilgotność w danym pomieszczeniu, co często ma miejsce w kuchni, czy też w łazience. Właśnie te pomieszczenia mają nieodpowiedni poziom wentylacji, co sprzyja powstawaniu grzybów. Jeżeli takiego nieproszonego gościa zauważymy na ścianie w łazience, to możemy być praktycznie pewni tego, że powstał on z uwagi na brak właściwej cyrkulacji pomieszczenia. Szczególnie narażone na powstawanie grzyba są części mieszkalne domów, które położone są poniżej poziomu terenu oraz piwnice. Właśnie w takim wypadki wilgoć przenosi się też od zewnątrz, pomimo tego że zastosowane są odpowiednie zabezpieczenia.
Metoda chemiczna do samodzielnego stosowania
Chemiczna metoda usuwania grzyba, to wariant, który może być przez nas wykonany samodzielnie. Musimy przy tym zawsze pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu, takim jak rękawiczki oraz maska. Cała metoda chemiczna sprowadza się do tego, że pleśń, czy też grzyb jest usuwany mechaniczne z wykorzystaniem szpachelki i wykonuje się to, aż do momentu, kiedy ściana będzie czysta i sucha. Później oczyszczane miejsce musimy natryskiem spryskać środkiem grzybobójczym. W zależności od tego, na jaki środek się zdecydujemy, to może się okazać niezbędne powtórzenie tej czynności jeszcze za kilka godzin. Zawsze musimy pamiętać o tym, żeby stosować się do wszelkich wskazań podanych przez producenta.
Metoda iniekcyjna
Jeżeli chodzi o iniekcyjna metodę usuwania grzybów, to stosują ją tylko i wyłącznie profesjonaliści. Jest ona wykorzystywana wówczas, kiedy grzyb zaatakował głębsze warstwy ściany. Wówczas działanie tylko na jej powierzchni może okazać się niewystarczające. Przy tej metodzie niezbędne jest wywiercenie w zagrzybionej powierzchni otworów, które mają głębokość 1 cm w odstępach około 10 - 15 centymetrów. Otwory te zawsze powinniśmy wywiercać w dół pod kątem 45 stopni. Później do wgłębień w ten sposób przygotowanych, trzeba włożyć specjalne lejki i wlać środek przeciwgrzybiczy. Kiedy upłynie już czas podany przez producenta danego środka, to otwory wypełnione środkiem, musimy zakleić, a następnie położyć na to nową warstwę tynku. Przy tym koniecznie musimy mieć na uwadze, że musimy znaleźć przyczynę, dlaczego właściwie grzyb pojawił się na naszych ścianach, ponieważ jeżeli jej nie znajdziemy, to wówczas za jakiś czas grzyb bądź pleśń, mogą powrócić ponownie. Jeżeli za powstawanie grzyba odpowiada wysoka wilgotność, to koniecznie musimy podjąć takie działania, które pozwolą nam ją skutecznie i trwale wyeliminować.
Potrzebujesz fachowej pomocy? Skorzystaj z artykułów na: