Jakie stanowiska zajmują pracownicy w sferze ekonomicznej i ile zarabiają?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jakie stanowiska zajmują pracownicy w sferze ekonomicznej i ile zarabiają? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Specjalność ekonomisty przyciąga młodych ludzi, którzy chcą zdobyć interesujący zawód, stale doskonalić swoje umiejętności i otrzymywać przyzwoitą pensję.

Specjalność ekonomisty przyciąga młodych ludzi, którzy chcą zdobyć interesujący zawód, stale doskonalić swoje umiejętności i otrzymywać przyzwoitą pensję. W tym artykule przeanalizujemy, jakie zawody są w sferze ekonomicznej, przeanalizujemy, czym są te zawody i ile zarabiają. Będą to zawody, dla których istnieją wakaty w sferze gospodarczej w Kutnie, mieście liczącym 45 tysięcy mieszkańców.

Kim jest ekonomista

Ekonomista to ekspert w dziedzinie ekonomii, którego głównym zadaniem jest analiza działalności firmy, przedsiębiorstwa w celu zwiększenia jego efektywności, opracowanie schematu planowania i budżetowania, monitorowanie realizacji budżetu, regularne prowadzenie raportów oraz angażowanie się w analitykę.

Praktycy i naukowcy stają się ekonomistami. Ci pierwsi pracują w przedsiębiorstwach, drudzy w instytucjach edukacyjnych.

Kim może pracować ekonomista?

Po ukończeniu Wydziału Ekonomicznego możesz zająć jedno z poniższych stanowisk:

  1. Ekonomista;
  2. Finansista;
  3. Księgowa;
  4. Ekonomista-audytor;
  5. Specjalista ds. podatków;
  6. Analityk;
  7. Ekspert ds. pracy;
  8. Księgowy ekonomista;
  9. Specjalista ds. zagranicznej działalności gospodarczej itp.

Również absolwent kierunku ekonomicznego może zostać teoretykiem i studiować ekonomię jako naukę i przedmiot badań naukowych. Niektórzy ekonomiści pracują jako nauczyciele. Jednak większość kandydatów spodziewa się pracy w organizacjach z różnych sektorów gospodarki i budowania własnej kariery.

Ekonomista – plusy i minusy zawodu

Korzyści z bycia ekonomistą obejmują:

  • Popyt na rynku pracy;
  • Wszechstronność – możliwość znalezienia pracy w dowolnej dziedzinie gospodarki;
  • Rentowność;
  • Rozwiązywanie ciekawych problemów, ciągłe poszerzanie horyzontów w sferze biznesowej;
  • Możliwość otwarcia prywatnego biznesu bez ryzyka, że ​​stanie się on nieopłacalny;
  • Prestiż.

Wśród minusów są:

  • Ostra konkurencja;
  • Podwyższony poziom odpowiedzialności: ekonomista odpowiada za sukces firmy;
  • Żmudna praca z obliczeniami.

Finansista

Finansista to osoba zarządzająca finansami. W trakcie swojej działalności może dokonywać różnych transakcji finansowych: dystrybuować, inwestować, prowadzić ewidencję finansów.

Finansista w swojej pracy wykorzystuje dane otrzymane od ekonomistów i księgowych do oceny kondycji finansowej organizacji oraz zarządza przepływami finansowymi. Dlatego musi rozumieć pracę zarówno księgowego, jak i ekonomisty. W organizacjach działy księgowości i ekonomii zwykle podlegają finansistom.

Specjalista ds. Inwestycji

Ci absolwenci specjalności „finanse” zajmują się inwestowaniem, czyli opłacalną inwestycją aktywów firmy. 

To nie jest łatwa sprawa; musisz umieć określić opłacalność transakcji, obliczyć ryzyko, zabezpieczyć firmę przed stratami finansowymi.

Pensja: od 5550 zł/mies.

Specjalista ds. Kredytów

Jak sama nazwa wskazuje, specjaliści ci określają komu i na jakich warunkach można udzielić pożyczki. Praca związana jest również z oceną ryzyka i współpracą z ubezpieczycielami.

Pensja: od 4920 zł/mies.

Specjalista ds. budżetu i podatków

Kolejnym obszarem zastosowania umiejętności i wiedzy absolwenta specjalności „Finanse” jest praca z podatkami i budżetem.

Zajmują się optymalizacją dochodów i wydatków przedsiębiorstwa, a także planowaniem podatkowym.

Pensja: od 6500 zł/mies.

Specjalista ds. międzynarodowych rynków finansowych

Finansista pracujący w tej specjalizacji musi umieć przeprowadzić dogłębną analizę organizacji, zbadać czynniki ich rentowności oraz doradzać partnerom. Wykorzystuje swoje kompetencje w skali światowej gospodarki

Pensja: od 7370 zł/mies.

Księgowość

W przedsiębiorstwach księgowi pracują w następujących obszarach: kasa, środki trwałe, transakcje walutowe, płace, magazyn. Za całość prowadzenia ksiąg rachunkowych odpowiada Główny Księgowy. W małej firmie za wszystko może odpowiadać jeden księgowy. Praca działu księgowości jest ściśle kontrolowana z jednej strony przez pracodawcę, az drugiej strony dekretami i uchwałami Ministerstwa Finansów oraz Ministerstwa Podatków i Opłat.

Główny księgowy

Nadzoruje pracowników działu księgowości, organizuje księgowość czynności ekonomiczno-finansowych, kontrolę przepływu środków pieniężnych i zapasów, legalność i poprawność dokumentacji, prawidłowe i terminowe naliczanie i przekazywanie płatności, wynagrodzeń. Ostrzega niedobory, nielegalne wydawanie środków, naruszenia przepisów finansowych i gospodarczych. Przygotowuje dokumenty dotyczące braków i kradzieży, przekazuje je organom śledczym i sądowym.

Pensja: od 8000 zł/mies.

Księgowy-audytor

Przeprowadza zaplanowane i specjalne inspekcje działalności gospodarczej i finansowej organizacji, które są w niezależnym bilansie. Sporządza wyniki audytu, wydaje instrukcje dotyczące eliminacji zidentyfikowanych naruszeń. Kontroluje dokładność księgowania przychodzących środków pieniężnych, pozycji zapasów i środków trwałych, terminowe odzwierciedlenie w księgowaniu operacji związanych z ich przemieszczaniem, zgodność z szacunkami, organizację zapasów.

Pensja: od 7150 zł/mies.

Ekspert księgowy

Przeprowadza badanie (badania) księgowości środków trwałych, zapasów, kosztów, sprzedaży, rozliczeń z dostawcami i odbiorcami, odzwierciedlenie w dokumentacji księgowej ruchu środków i zapasów, naliczania i przelewu płatności, raportowania stanu. Wydaje uzasadnioną opinię.

Pensja: od 5000 zł/mies.

Analityk finansowy

Analityk finansowy to ekspert z wykształceniem ekonomicznym, pracujący w imieniu instytucji bankowej lub finansowej oraz w interesie klientów. Gromadzi, przetwarza i analizuje jak najwięcej informacji, głównie o charakterze finansowym dla spółek publicznych, które są im potrzebne w przyszłości do udanych inwestycji.

Wiedza analityka finansowego jest ważna we wszystkich obszarach społeczeństwa i firmy. Jego rolą jest ocena skutków finansowych decyzji dotyczących wszystkich obszarów – czy to marketingu, zasobów ludzkich, systemów informatycznych czy innych obszarów.

Pensja: od 7050 zł/mies.

Ekonomista musi mieć pewne cechy osobiste: być celowy, pewny siebie, kompetentny, zasadniczo uczciwy, wytrwały, mieć aktywną pozycję życiową, mieć podwyższone poczucie odpowiedzialności, być w stanie szybko skoncentrować się w każdych warunkach, analizować duże ilości informacji w krótki czas i radzić sobie ze stresem.

Dziś zawód ekonomisty ma znaczenie, ponieważ każda organizacja dąży do stabilnego działania i rentowności finansowej. Specjaliści są wysoko cenieni zarówno w małych firmach prywatnych, jak iw dużych przedsiębiorstwach państwowych.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy