Reklama

Jakoś powietrza - jak ją sprawdzić, dlaczego jest zła?

Opublikowano:
Autor:

Jakoś powietrza - jak ją sprawdzić, dlaczego jest zła? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Lifestyle Jakość powietrza jest kluczowym czynnikiem dla ludzkiego zdrowia. Niestety żyjemy w czasach, w których powietrze jest znacznie zanieczyszczone. Wiele Polskich miast leży w regionie, w których zanieczyszczenie powietrza jest jednym z największych w Europie. Aby dbać o swoje zdrowie, z pomocą przychodzą specjalne serwis gdzie można sprawdzić poziom smogu aplikacją.

Skąd bierze się smog

Smog jest to potoczna nazwa zanieczyszczenia powietrza. Jest to nic innego jak stan powietrza, w którym ilość zanieczyszczeń szkodliwych dla człowieka przekracza dopuszczalne normy. Zanieczyszczenia dostają się do powietrza z dwóch podstawowych źródeł. Pierwszem z nich są spaliny samochodów oraz dym wydobywający się z kominów obiektów przemysłowych. Nie ulega wątpliwości, że zagęszczenie samochodów w Polsce jest aktualnie, tak duże jak nie było jeszcze nigdy w historii. Gdy dochodzi do tego wysoki poziom rozwoju gospodarczego i duża aktywność fabryk oraz zakładów przemysłowych, to ilość szkodliwych substancji chemicznych, dostających się do atmosfery jest ogromna. Na szczęście, pod naciskiem dyrektyw Unii Europejskiej, większość z dużych obiektów przemysłowych posiada na kominach specjalne filtry, które mają za zadanie odfiltrowywać zanieczyszczenia z dymu, tak aby można je było później bezpiecznie składować celem utylizacji. Warto powiedzieć, że w Polskich fabrykach takie filtru powoli stają się normą. Przez to z kominów wydobywa się stosunkowo mało zanieczyszczeń. Najlepsze instalacje filtrujące są wstanie zatrzymać nawet 95% zanieczyszczeń. Niestety sprawa pogarsza się w zimie, gdy ogromna ilość zanieczyszczeń zaczyna wydobywać się z praktycznie każdego komina, gdyż ludzie zaczynają palić w piecach w celu ogrzania domów. Winowajcami nawarstwiającego się smogu, są tutaj przestarzałe piece, które nie mają podwójnego spalania, więc nie dopalają szkodliwych substancji, które później dostają się do atmosfery. Część odpowiedzialności spada również na osoby, które palą w piecach nieodpowiednim opałem. Optymalnym rozwiązaniem jest gaz, lecz do tego potrzeba specjalistycznej instalacji. Kolejnym, dobrym paliwem jest drewno, lecz w Polsce nie jest ono tak popularne, jak wydajny energetycznie węgiel. Szczególnie węgiel niskiej jakości, powoduje duże zanieczyszczenie atmosfery. W internecie można znaleźć narzędzia, które umożliwiają zmierzenie natężenia smogu aplikacją. Można to zrobić dla większości regionów w Polsce.

Czym grozi ekspozycja na zanieczyszczone powietrze

Zbyt długie i regularne przebywanie w zanieczyszczonym powietrzu, grozi pojawieniem się wielu chorób przewlekłych. Może do nich należeć astma oskrzelowa, która u wielu ludzi pojawia się po kilku latach od przeprowadzenia się do zanieczyszczonego miasta, choć wcześniej nigdy nie skarżyli się na tą chorobę. W przypadku takich osób warto sprawdzać poziom smogu aplikacją np. Airly, przed każdym wyjściem z domu.

Jak chronić się przed smogiem

Najskuteczniejszą formą ochrony przed smogiem, jest niewychodzenie z domu oraz zamontowanie w oknach oraz kominach wentylacyjnych odpowiednich filtrów, które zadbają o jakość powietrza w domu.

Tekst powstał przy współpracy ze specjalistami z firmy Airly.eu.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE