Kawa czy herbata? Co jest zdrowsze?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Kawa czy herbata? Co jest zdrowsze? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Klasyczny śniadaniowy dylemat: kawa czy herbata, wydaje się do dzisiaj nie rozstrzygnięty. Mowa oczywiście o tym, co jest zdrowsze dla organizmu, a nie o osobistych preferencjach: oba napoje mogą mieć bowiem działanie prozdrowotne.

Klasyczny śniadaniowy dylemat: kawa czy herbata, wydaje się do dzisiaj nie rozstrzygnięty. Mowa oczywiście o tym, co jest zdrowsze dla organizmu, a nie o osobistych preferencjach: oba napoje mogą mieć bowiem działanie prozdrowotne.

1. Jakie substancje zawiera kawa, a jakie herbata?

2. Kofeina - szkodliwa czy zdrowa? 

3. Co jest zdrowsze - kawa czy herbata? 

Jakie substancje zawiera kawa, a jakie herbata?

Zarówno kawa, jak i herbata posiadają wiele prozdrowotnych substancji. Są to m.in. antyoksydanty, które eliminują rodniki – cząsteczki wywołujące groźne choroby, m.in. niektóre nowotwory. Antyoksydanty usprawniają także pracę nerek, układu trawienia i krążenia.

Kofeina, najbardziej znany składnik kawy, pojawia się także w herbacie. Oczywiście jednak kawa zawsze będzie miała w swoim składzie większą jej ilość, ponieważ do zaparzenia jednego kubka herbaty potrzebujemy więcej ziarenek kawy, niż liści herbaty, niezależnie od sposobu parzenia. Szacuje się, że jedno ziarnko kawy zawiera około 2% kofeiny, a jeden liść herbaty – od 1 do 5%.

Kofeina – szkodliwa czy zdrowa?

Kofeina jest alkaloidem, czyli zasadowym związkiem organicznym. Ma działanie pobudzające i to właśnie dzięki niej czujemy po wypiciu kawy lub herbaty przypływ energii. Czy kofeina szkodzi? Wedle popularnych opinii tak właśnie jest. Nie jest to jednak tak oczywiste – co prawda kofeina rzeczywiście obniża wchłanianie żelaza, magnezu, cynku czy witamin z grupy B, jednak przy odpowiedniej diecie nie doprowadzi to do żadnych negatywnych skutków w rodzaju niedoboru tych substancji.

Ponadto naukowcy ustalili, że kofeina może mieć pewne właściwości prozdrowotne, np. może obniżać w organizmie histaminę, czyli związek odpowiadający za alergie. Pewne doniesienia wskazują, że zapobiega ona także cukrzycy typu 2, demencji i chorobie Alzheimera, a także niektórym nowotworom, choć nie zostało to jeszcze potwierdzone. Na pewno jednak kofeina wykorzystywana jest często w środkach przeciwbólowych, ponieważ łagodzi ból i napięcie.

Co jest zdrowsze - kawa czy herbata? 

Niestety nie zawsze można wskazać jednoznacznego zwycięzcę - i tak jest i tym razem. Oba napoje działają w różny sposób na organizm. Kawa, która pobudza lepiej i szybciej, chroni przed niektórymi chorobami cywilizacyjnymi, wydzielając dużą dawkę dopaminy (tzw. hormonu szczęścia). Z kolei herbata chroni przed zapaleniem stawów, kamieniami nerkowymi czy cukrzycą. Warto jednak pamiętać, by żadnego z tych napojów nie "przedawkować" - picie zarówno wielu kubków kawy, jak i herbaty w ciągu dnia może mieć niekorzystne skutki dla organizmu. Ważny jest też sposób, w jaki zaparzamy kawę lub herbatę. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE