Reklama

Kiedy najlepiej wymienić opony? Nie daj się zaskoczyć

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Kiedy najlepiej wymienić opony? Nie daj się zaskoczyć - Zdjęcie główne

Kiedy najlepiej wymienić opony? Nie daj się zaskoczyć

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Wymiana opon to bardzo istotna kwestia, która co sezon trapi użytkowników aut. Należy nadmienić, że polskie prawo w żaden sposób nie reguluje przepisów dotyczących wymiany ogumienia w aucie. Większość kierowców nie zdaje sobie sprawy, jak ważna jest zmiana opon zimowych na letnie i odwrotnie. Kiedy zmienić opony zimowe na opony letnie i jakie ma to znaczenie? Przekonajmy się.

Opona letnia a zimowa — czym się różnią?

Jak wynika z badań przeprowadzanych przez Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego aż 92 proc. kierowców, deklaruje, że na czas dokonuje zamiany opon letnich na zimowe i odwrotnie. Raport ten dowodzi, że większość kierowców, którzy poruszają się po polskich drogach, jest świadoma tego, że wymiana opon jest bardzo ważna, a zalety prowadzenia auta w ciężkich warunkach widać szczególnie w oponach letnich.

Od opon zimowych wymaga się o wiele więcej niż od letnich. Musi zapewniać optymalne prowadzenie na mokrym asfalcie, śniegu, lodzie oraz suchej powierzchni. Opony letnie natomiast powinny być dostosowane jedynie do jazdy po suchej i mokrej nawierzchni. Opona zimowa posiada bardziej solidne klocki bieżnika, które mają wpływ na stabilność jazdy w cięższych warunkach oraz płytszy bieżnik, dzięki czemu opona przyzwoicie zachowuje się także na suchym asfalcie.

Czym grozi zbyt długa jazda na oponach zimowych?

Kierowcy, którzy posiadają opony całoroczne, nie muszą martwić się o ich wymianę na czas. Jednak powinni oni okresowo sprawdzać stan ogumienia, aby uniknąć przykrych niespodzianek.

Jeżeli jednak posiadamy dwa komplety kół, musimy być przygotowani na to, aby zmienić opony na czas. Warto pamiętać, aby wymienić opony zimowe wtedy, gdy zaczyna robić się cieplej. Jeżeli będziemy eksploatować je przy temperaturach rzędu kilkunastu stopni, to nie tylko doświadczymy większego hałasu podczas jazdy, lecz także dużo szybciej będzie ścierał się w nich bieżnik.

Jeżeli zapomnimy o wymianie opon na czas, to będziemy musieli się liczyć z szybszą wymianą ogumienia na nowe, co z kolei będzie zwiększało koszty eksploatacji samochodu.

Szukasz letnich opon? Sprawdź: https://noweopony.pl/opony/letnie

Oczywiście warto pamiętać o tym, że należy zakładać opony zimowe, gdy temperatura waha się w okolicach 0 stopni Celsjusza. Lecz należy także mieć na uwadze fakt, że jazda na zimówkach w ciepłe dni prowadzi do znacznego pogorszenia właściwości jezdnych w aucie, co rodzi niebezpieczeństwo na drodze.

Kiedy zmienić zimowe na letnie opony?

Za każdym razem warto pamiętać o terminowej wymianie opon. Zmieniać opony powinniśmy, gdy temperatura na zewnątrz waha się średnio powyżej 7 stopni Celsjusza. To doskonały czas, aby zacząć jeździć na oponach letnich. Jednak nie można tutaj ściśle określić pory roku. Czasami będzie to marzec, czasami kwiecień, a nawet maj.

Sezonowa wymiana opon to bardziej złożona sprawa. Oczywiście podstawowym warunkiem jest temperatura na zewnątrz. Kierowca jednak przed umówieniem wizyty w warsztacie powinien zapoznać się z długoterminową prognozą pogody. Może zdarzyć się, że tydzień po wymianie temperatura gwałtownie spadnie, a my będziemy jeździli po oblodzonej i mokrej nawierzchni. Trzeba więc upewnić się, że temperatury utrzymają się na stałym poziomie i nie ma szans na powrót ochłodzenia.

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE