Reklama

Kiedy niemowlak może zacząć jeść owoce? Poradnik dla rodzica

Opublikowano:
Autor:

Kiedy niemowlak może zacząć jeść owoce? Poradnik dla rodzica - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Lifestyle Rozszerzanie diety niemowlaka to ważny etap w jego życiu, który będzie procentował w przyszłości. Dlatego wielu rodziców zastanawia się nad kolejnością podawania konkretnych produktów spożywczych. Sprawdź, kiedy do jadłospisu malucha należy włączyć owoce.

Zgodnie z rekomendacjami WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) przez sześć pierwszych miesięcy życia dziecko należy karmić wyłączne piersią. Następnie nadchodzi czas na rozszerzanie diety niemowlaka, przy czym naturalny pokarm nadal powinien stanowić podstawę żywieniową. W pierwszej kolejności zaleca się podawać warzywa, a dopiero potem owoce.

Po warzywach czas na owoce

Gdy maluszek zaakceptuje warzywa, jego menu można uzupełnić o owoce. Z czego wynika taka kolejność? Chodzi przede wszystkim o smak – słodkie owoce są chętniej akceptowane przez niemowlęta, dlatego wprowadzenie ich przed jarzynami mogłoby skutkować niechęcią do tych drugich.

Jak wynika ze schematu żywienia opracowanego przez ekspertów z Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, po owoce można sięgnąć w trzecim tygodniu rozszerzania diety niemowlaka. Zaleca się podawać jedno warzywo i jeden owoc dziennie, aby przeplatać smaki. Przez kolejne dwa dni można serwować np. jabłko, a przez następne – gruszkę lub banana.

Jeżeli maluch nie zaakceptuje smaku danego owocu, nie trzeba rezygnować z niego na zawsze. Warto ponowić próbę po upływie 1-2 dni – być może wtedy niemowlę się do niego przekona.

Zwróć uwagę na jakość owoców

Nie wszystkie owoce spełniają normy bezpieczeństwa w odniesieniu do małych dzieci, dlatego szczególną uwagę należy zwrócić na jakość wybieranych produktów. Ważne, by były pozbawione zanieczyszczeń, np. metali, pestycydów czy mykotoksyn. Bezpiecznym rozwiązaniem będą sprawdzone owoce ekologiczne oraz te dostępne w formie przecierów i musów zamkniętych w słoiczkach – są one poddawane szczegółowym testom jakości.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Rozszerzając dietę o owoce, należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach – podobnie jak w przypadku warzyw.

  • Konsystencja pokarmu musi być dopasowana do umiejętności i wieku malucha – na początkowym etapie doskonale sprawdzą się gładkie jednoskładnikowe przeciery.
  • Przetarte owoce zaleca się podawać łyżeczką – pozwoli to na rozwinięcie zdolności gryzienia i połykania.
  • Na początek wystarczą 3-4 łyżeczki przecieru – ilość można zwiększać stopniowo.
  • Celowe opóźnianie wprowadzania pokarmów alergizujących (w tym niektórych owoców) nie znajduje medycznego uzasadnienia.
Nowe owoce zaleca się włączać do jadłospisu co kilka dni. Takie postępowanie pozwoli przyzwyczaić niemowlę do kolejnego smaku i jednocześnie umożliwi szybką reakcję – w razie wystąpienia np. niepokojącej wysypki czy innych objawów wskazujących na nietolerancję pokarmową.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE