Kiedy pójść do psychologa?

Opublikowano:
Autor:

Kiedy pójść do psychologa? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Podjęcie decyzji o udaniu się do psychologa to już duży krok w stronę sukcesu i poprawienia komfortu swojego życia. Nie jest łatwo ją podjąć, ale to najlepsze, co można dla siebie zrobić. Kiedy pójść do psychologa? Jak się przygotować? Jakie pytania mogą paść? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziesz poniżej. Przeczytaj!

Kiedy pójść do psychologa?

Do psychologa warto się udać zawsze wtedy, gdy czujesz, że w Twoim życiu nie wszystko dzieje się tak, jak powinno. Być może nie potrafisz sobie poradzić ze zmianami, które zaszły w życiu, masz problemy, o których chcesz z kimś porozmawiać, cierpisz z powodu obniżonego nastroju lub podejrzewasz u siebie depresję, zaburzenia lękowe i wiele innych problemów.

Do psychologa nie musisz iść z konkretnymi podejrzeniami – zupełnie wystarczy, że czujesz się źle i chcesz coś w swoim życiu zmienić. Dobry psycholog pomoże Ci poradzić sobie ze stanem, który Cię dręczy, uporać się z tym, co się dzieje w Twoim życiu.

Może też skierować Cię na terapię do psychoterapeuty lub zaproponować wizytę u lekarza, jeśli uzna, że sam nie będzie w stanie Ci kompleksowo pomóc.

Jak przygotować się do wizyty u psychologa?

Zanim przekroczysz próg gabinetu psychologa, warto się przygotować. To pomoże Ci się oswoić z wizytą i sprawić, że przebiegnie ona sprawniej. Jak możesz to zrobić?

Przygotuj sobie, najlepiej na kartce, żeby o niczym nie zapomnieć, wszystkie kwestie, które chcesz poruszyć – zastanów się z czym przychodzisz do psychologa i co chcesz osiągnąć.

Zabierz ze sobą też dokumenty, które mogą się przydać – historię medyczną, zaświadczenia i opinie z innych placówek, jeśli wcześniej korzystałeś już z usług psychologa. To wszystko może się przydać.

Jakie pytania może zadać psycholog?

Psycholog będzie musiał zebrać wywiad na Twój temat. Dlatego może Cię pytać o wiele rzeczy. O problem, który Cię dręczy, niepokojące symptomy, które zauważasz, w jakim nasileniu występują, kiedy się objawiają, czy są ciągłe, czy może pojawiają się cyklicznie – to wszystko ma znaczenie.

Będzie pytał też o Twoją sytuację rodzinną i zawodową. Może Cię spytać o Twój dom, Twoją rodzinę, zainteresowania, sposób spędzania wolnego czasu czy relacje z innymi ludźmi, w tym z rodziną i przyjaciółmi.

To wszystko pomoże mu lepiej zorientować się w Twojej sytuacji, co z kolei pozwoli mu zrozumieć z czym  się borykasz i w jakich warunkach funkcjonujesz.

Jak rozmawiać z psychologiem?

Bądź szczery i rozmawiaj otwarcie. W końcu chcesz sam sobie pomóc, a psycholog ma Ci to umożliwić. Żeby on pomógł Tobie, najpierw Ty musisz pomóc jemu. Dlatego nie ma sensu nic przed nim ukrywać, czy działać przeciwko niemu.

Ta otwartość działa w dwie strony, bo to podstawa dobrej i zdrowej relacji. Dlatego nie bój się też pytać, jeśli czegoś nie rozumiesz lub masz jakieś wątpliwości.

Jak wybrać dobrego psychologa?

Potrzebujesz dobrego psychologa? Warszawa to doskonałe miejsce, by zacząć szukać. Nie zdawaj się na ślepy los, chodzi w końcu o Twoją przyszłość i lepsze życie. Musisz znaleźć takiego psychologa, przy którym będziesz czuć się dobrze i swobodnie.

Wybierz gabinet renomowany, który łatwo sprawdzisz w Sieci – nie ufaj jednak cudzym opiniom, wyrób sobie własną. A w tym celu zadzwoń do gabinetu i umów się na pierwszą rozmowę, by zobaczyć, czy to gabinet odpowiedni dla Ciebie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE