1. Kto może zostać rzeczoznawcą samochodowym?
2. Czym różni się rzeczoznawca ubezpieczeniowy od niezależnego?
3. Jak wybrać rzeczoznawcę samochodowego?
4. Kiedy warto skorzystać z usług rzeczoznawcy samochodowego?
Kto może zostać rzeczoznawcą samochodowym?
Droga do zawodu rzeczoznawcy samochodowego nie jest łatwa. Przede wszystkim przyszły rzeczoznawca musi odbyć 18-miesięczny kurs, podczas którego odbywają się zajęcia teoretyczne i praktyczne. Podczas kursu zgłębia się tajniki motoryzacji oraz bezpieczeństwa ruchu drogowego. Kurs kończy się egzaminem. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku otrzymuje się specjalny certyfikat, potwierdzający nabyte umiejętności. Kurs jest bardzo kosztowny - trzeba na niego przeznaczyć blisko 30 tysięcy złotych. Dodatkowo kandydat musi posiadać minimum średnie wykształcenie, dwuletnią praktykę zawodową lub dyplom ukończenia technicznych studiów wyższych o specjalności samochodowej, prawo jazdy kategorii A, B oraz C1 lub C, a także zaświadczenie o niekaralności.
Czym różni się rzeczoznawca ubezpieczeniowy od niezależnego?
Rzeczoznawcy samochodowi bardzo często współpracują z towarzystwami ubezpieczeniowymi. Przy ocenie szkód po wypadku lub kolizji postępują zgodnie z wytycznymi. Do ich zadań należy przygotowanie dokumentacji i szczegółowych danych uszkodzonego pojazdu, wykonanie zdjęć po wypadku i zrobienie listy defektów. Na tej podstawie sporządzany jest kosztorys, który zawiera rekomendowane działania niezbędne do usunięcia usterek, a także spis wszystkich elementów, które trzeba wymienić. Kosztorys zawiera także listę specjalistów i stawki za dokonanie naprawy. Rzeczoznawca ubezpieczeniowy jest związany z towarzystwem ubezpieczeniowym i uzależniony od jego procedur. Z tego względu część osób decyduje się na wynajęcie usług niezależnego rzeczoznawcy. Więcej informacji na temat znajdziesz na stronie CEWIK.
Jak wybrać rzeczoznawcę samochodowego?
Szukając rzeczoznawcy samochodowego, trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na jego kompetencje. Konieczne jest, żeby rzeczoznawca posiadał odpowiedni certyfikat, uprawniający go do wykonywania tego zawodu. Poza tym rzeczoznawca samochodowy powinien być rzetelny i bezstronny. Decydując się na współpracę z rzeczoznawcą, zawsze możesz poprosić go o okazanie dokumentów potwierdzających jego kompetencje. Można skorzystać też z listy rzeczoznawców, która jest ogólnie dostępna w Centralnym Rejestrze Rzeczoznawców Majątkowych.
Kiedy warto skorzystać z usług rzeczoznawcy samochodowego?
Z usług rzeczoznawcy samochodowego warto skorzystać zawsze wtedy, kiedy potrzebujesz niezależnej oceny szkód po wypadku i kolizji. Jeśli nie zgadzasz się z oceną dokonaną przez ubezpieczyciela, trzeba zwrócić się do bezstronnego specjalisty. Jego ocena przyda się, jeśli zdecydujesz się wejść z towarzystwem ubezpieczeniowym na drogę sądową.