Kraków to miasto dostojne i historyczne, a jednocześnie tętniące życiem. Charakteryzuje się niezwykłym, specyficznym klimatem. Historia miesza się tu z nowoczesnością a przeszłość z teraźniejszością. Dlatego warto tu przyjechać chociaż na weekend i poczuć jedyną w swoim rodzaju atmosferę tego miejsca.
- Noclegi w Krakowie – ceny, miejsca, obiekty
- Zwiedzanie Krakowa dzień pierwszy – Trasa Królewska
- Zwiedzanie Krakowa dzień drugi - Kazimierz
Noclegi w Krakowie – ceny, miejsca, obiekty
Kraków jest miastem, w którym nie ma problemów z wynajęciem pokoju na weekend, bowiem oferta noclegowa jest tu bardzo duża. Do wyboru jest mnóstwo hoteli, hosteli, pensjonatów, pokojów gościnnych i apartamentów. Bardzo liczna jest szczególnie oferta noclegów w Krakowie na Starym Mieście, ale także w dalszych dzielnicach tej historycznej stolicy Polski znaleźć można miejsca noclegowe warte uwagi. Ceny noclegów wahają się w zależności od odległości od centrum i standardu obiektu. Najtańsze są pokoje w wynajętym pokoju lub hostelu, natomiast koszt apartamentów i hoteli (szczególnie tych kilkugwiazdkowych) jest znacznie wyższy. Minimalna cena w sezonie za nocleg w pokoju wynosi ok. 40-45 zł.Zwiedzanie Krakowa dzień pierwszy – Trasa Królewska
Pobyt w tym urokliwym mieście może wyglądać różnie w zależności od dnia tygodnia, pory roku, pogody czy wybranych do obejrzenia miejsc i zabytków. Atrakcji w Krakowie jest tak wiele, że nie sposób dokładnie zobaczyć wszystkiego w dwa dni. Jednakże jak najbardziej można zdecydować się na spacer, który pozwoli na obejrzenie kilku najważniejszych miejsc.Wycieczkę po tym królewskim mieście warto rozpocząć od tak zwanej Trasy Królewskiej, a konkretnie od kościoła św. Floriana przy placu Matejki. Następnie droga wiedzie koło Barbakanu, przez Bramę Floriańską aż na Stare Miasto. Przy ulicy Floriańskiej wiodącej na Rynek znajduje się wiele ciekawych i zabytkowych obiektów, np. Dom Jana Matejki czy kawiarnia Jama Michalika. Sam Rynek Główny to słynne Sukiennice i Kościół Mariacki, z którego wież grany jest każdego dnia Hejnał Mariacki. Będąc na Rynku, trzeba koniecznie wstąpić do owego Kościoła i zobaczyć monumentalny, gotycki ołtarz Wita Stwosza. Rynek Główny to wiele innych zabytków i atrakcji. Niemal wszystkie pałace i kamienice wokół to kilkusetletnie obiekty, wśród których mieszczą się również m.in. samotna wieża wyburzonego w XIX wieku ratusza, Międzynarodowe Centrum Kultury czy też Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. To miejsce tętniące życiem o każdej porze dnia i nocy, pełne licznych restauracji, kawiarni i ogródków. Rynek jest tak interesujący, że z łatwością można na nim spędzić cały dzień.
Jeżeli jednak chcesz zwiedzać dalej, to z Rynku trasa wiedzie w bok w ulicę Grodzką. Wzdłuż tej trasy można podziwiać zespoły klasztorne Franciszkanów i Dominikanów oraz gotyckie kościoły. Warto zobaczyć Pałac Wielopolskich, romański kościół świętego Andrzeja oraz śś. Piotra i Pawła z grobowcem księdza Piotra Skargi.
Równolegle do Grodzkiej biegnie ul. Kanonicza, prowadząca na Wzgórze Wawelskie z historycznym Zamkiem Królewskim. W jego wnętrzach znajdują się liczne wystawy, np. kolekcja wschodniej sztuki i wojennych trofeów, królewski skarbiec i komnaty, zbiory flamandzkich arrasów itp. Z całą pewnością warto też zobaczyć ogromny dzwon Zygmunta, groby królewskie i katedrę, a przed Zamkiem – smoczą jamę ze Smokiem Wawelskim.
Przedstawione wyżej atrakcje i zabytki można zwiedzić w ciągu jednego dnia.
Zwiedzanie Krakowa dzień drugi - Kazimierz
Podczas drugiego dnia pobytu w dawnej stolicy Polski warto odwiedzić Kazimierz – dzielnicę będącą miejscem zetknięcia dwóch kultur: chrześcijańskiej i żydowskiej. Charakteryzuje się pięknie odnowionymi kamieniczkami, synagogami, starymi pracowniami rzemieślniczymi i żydowskimi cmentarzami. Dobrze jest odwiedzić Centrum Kultury Żydowskiej przy ulicy Meiselsa, Synagogi Tempel (ulica Miodowa), Izaaka (ulica Jakuba), Kupa (ulica Warszauera) oraz Wysokiej Synagogi (ulica Józefa). Przy ulicy Szerokiej mieszczą się trzy inne żydowskie świątynie, w tym bardzo cenna Stara Synagoga z XV wieku. Aktualnie znajduje się w niej Muzeum Historycznego Miasta Krakowa z wystawą poświęconą kulturze żydowskiej. Wspomniana już ulica Józefa słynie z artystycznej atmosfery i licznych galerii sztuki, z kolei na ulicy Świętego Wawrzyńca, w dawnej zajezdni tramwajowej obecnie mieści się Muzeum Inżynierii Miejskiej z zabytkowymi autobusami i tramwajami.Przechodząc natomiast przez Wisłę, dociera się do dzielnicy Podgórze z miejscami, które były świadkami tragicznego losu Żydów podczas II Wojny Światowej. Tworzą one tak zwaną Trasę Historii Podgórza, wiodącą przez Plac Bohaterów Getta, aptekę Pod Orłem aż do pozostałości obozu koncentracyjnego w Płaszowie.
Mimo że dwa dni zwiedzania to stanowczo za mało, by zobaczyć wszystkie atrakcje Krakowa, to z pewnością warto wybrać się do tego urokliwego i klimatycznego miasta choćby na weekend. Kraków jest niezwykłym miejscem, obfitującym w atrakcje warte zobaczenia.